Vědci upozorňují na možný blížící se výbuch sopky Uturuncu v Bolívii, které se přezdívá „zombie“ sopka. Více než 6 000 metrů vysoký stratovulkán vykazuje známky přicházející erupce již několik desetiletí, což zarazilo mnoho vědců. Na konci dubna však vulkanologové podle zahraničních médií konečně popsali, proč tomu tak je a co by případná erupce způsobila.
Sopka Uturuncu v Andách v Bolívii vykazuje známky blížící se erupce, která by měla drastické dopady. Naposledy vybuchla před 250 tisíci lety, již několik desetiletí je ale permanentně aktivní, proto se jí přezdívá „spící“ nebo také „zombie“ sopka. Vědci zaznamenávají zvýšenou seismickou aktivitu a emise plynů, což vyvolává obavy z možné erupce, píše Daily Mail.
ČTĚTE TAKÉ: K Zemi míří sovětská družice ze 70. let. Nikdo neví, kam půltunový kolos dopadne
Vědci varovali, že se Uturuncu nachází nedaleko hned od tří měst a její erupce by mohla způsobit rozsáhlé škody a vážně ohrozit život jejích obyvatel. Láva by pohltila nejen blízká města, ale sopečný popel by se mohl rozšířit po Bolívii, Argentině a Chile. Sopka je navíc situovaná přibližně v polovině cesty mezi dvěma jihoamerickými metropolemi – bolívijským La Paz a Santiagem de Chile, což by mohlo způsobit vážné problémy v logistice, píše ABC News.
Neklid vědců způsobila deformace terénu sopky do takzvaného „sombrera“, kdy se terén uprostřed kráteru zvedá, zatímco okolní oblasti klesají. Tým vědců z britské Oxfordské univerzity na konci dubna zveřejnil zprávu, čím je aktivita sopky způsobena. Podle nich je příčinou pohyb žhavých kapalin a plynů pod kráterem, který sedí nad největší známou kapsou magmatu v zemské kůře.
Vědci zjistili, proč se zvedá střed kráteru
V okolí sopky bylo navíc v poslední době zaznamenáno více než 1 700 zemětřesení, což vědce vedlo k tomu, aby se důkladně zabývali tím, zda by se Uturuncu mohla v blízké době probudit. Výzkumný tým využil seismickou tomografii a speciální techniku, aby vytvořil 3D model popisující situaci uvnitř sopky. Jejich analýza odhalila možné cesty, kudy se horké kapaliny pohybují vzhůru a v jakých místech se pod kráterem shromažďují plyny. Právě to způsobuje zvedání povrchu země ve středu sopky.
„Tato zjištění by mohla být aplikována na více než 1 400 potenciálně aktivních sopek a na desítky sopek, jako je Uturuncu, které nejsou považovány za aktivní, ale vykazují známky života – další potenciální ‚zombie‘ sopky,“ cituje Daily Mail spoluautora studie Matthewa Pritcharda z Cornell University. Doplnil však, že šance na erupci sopky Uturuncu jsou stále nízké.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Silné zemětřesení zasáhlo pobřeží Chile a Argentiny. Úřady varovaly před vlnou tsunami