Do vedení Ústavního soudu byl jmenován Baxa. Nahradí Rychetského, v Senátu čelil kritice

Josef Baxa

Prezident Petr Pavel jmenuje členy vedení Ústavního soudu a soudce

Předsedou Ústavního soudu jmenoval prezident Petr Pavel někdejšího předsedu Nejvyššího správního soudu (NSS) Josefa Baxu. Od úterý nahradí ve funkci končícího Pavla Rychetského. Do funkce ústavní soudkyně Pavel jmenoval profesorku občanského práva Kateřinu Ronovskou, jejíž nominaci Senát schválil ve středu. Ronovskou zároveň prezident jmenoval místopředsedkyní soudu.

Ústavní soud má mít vedle předsedy také dva místopředsedy, tento post dosud zastával jen soudce Vojtěch Šimíček. Baxa je ústavním soudcem takřka přesně dva měsíce. V justici působí od roku 1984, mezi roky 1998 a 2002 byl také prvním náměstkem ministrů spravedlnosti Otakara Motejla, Jaroslava Bureše a Pavla Rychetského. Podílel se mimo jiné na přípravě a prosazení velké novely trestního řádu i na tvorbě nového institucionálního a procesního rámce správního soudnictví.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Žalobci prověří rozsudek budoucího ústavního soudce Fremra. Obžalobu zmanipulovala StB

Předsedou tehdy nově zřízeného Nejvyššího správního soudu Baxu v lednu 2003 jmenoval prezident Václav Havel, ve funkci byl 15 let, poté se stal předsedou jednoho ze senátů NSS.

Ronovská je vedoucí katedry občanského práva Právnické fakulty Masarykovy univerzity v Brně, která ji letos v dubnu doporučila na ústavní soudkyni. Od loňského září též zasedá ve vládní Radě pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI). Ronovská spolupracuje s řadou českých nadací a dalších organizací neziskové sféry.

V patnáctičlenném týmu ústavních soudců bylo dosud volné místo po Vladimíru Sládečkovi, jehož desetileté funkční období skončilo 4. června. V srpnu končí mandát Rychetskému a Ludvíku Davidovi. Prezident Pavel bude muset letos určit ještě jednoho kandidáta na ústavního soudce vzhledem k tomu, že 26. listopadu skončí mandát Radovana Suchánka. Ústavní soudce jmenuje prezident se souhlasem Senátu na deset let, opakování mandátu ústava nezakazuje.

Senát zatím novému prezidentovi schválil všech šest jeho nominantů. V červnu tak Pavel mohl doplnit personálně oslabený ÚS o Baxu, někdejší prezidentku Soudcovské unie Danielu Zemanovou a ústavního právníka Jana Wintra. Na jmenování čeká místopředsedkyně pražského městského soudu Veronika Křesťanová a bývalý místopředseda Mezinárodního trestního soudu Robert Fremr.

Boj v Senátu

Ústavně-právní výbor Senátu dříve nedoporučil plénu ke schválení Zemanovou ani Baxu jako kandidáty na ústavní soudce. Pro první jmenovanou adeptku hlasovali jen dva senátoři z deseti, Baxa dostal o dva hlasy více. Ostatní senátoři byli proti. Výbor předtím doporučil ke schválení Jana Wintra. Nakonec nicméně prošli hlavním hlasováním. Na Baxovo konto se nechtěli senátoři veřejně vyjadřovat, výtky mu měli sdělit osobně, údajně se týkaly jeho působení v roli předsedy NSS.

Ve středu se v horní komoře zákonodárci opět přeli o dalších Pavlových nominantech. Zatímco pro Ronovskou a Křesťanovou hlasovalo 48 senátorů, Fremr dostal o 12 hlasů méně. V rozpravě čelil kritice kvůli kauze Olšanských hřbitovů, na vážkách byla i řada senátorů z vládní pětikoalice.

Jmenování na Pražském hradě okomentoval ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS). Prý ho nepřekvapilo, že se Baxa dostal do čela institutu. „Panu Baxovi blahopřeji. A doufám, že v průběhu výkonu mandátu naplní, co avizoval mj. v Senátu – totiž, že se z Ústavního soudu nestane aktivistický tvůrce práva, tedy jakási nelegitimní ‚třetí komora‘ Parlamentu ČR. Přeji mnoho zdaru při ochraně naší ústavnosti!“ napsal na Twitter.

K blahopřání se připojil bývalý ministr financí Miroslav Kalousek. „Přeji mu hodně sil a úspěchů v této mimořádně odpovědné funkci,“ vyjádřil se na sociálních sítích.

Tagy:
soud Ústavní soud Petr Pavel soud Pražský hrad jmenování soudce právo Veronika Křesťanová Kancelář prezidenta republiky ústavní soud Ústavní soud České republiky Robert Fremr Josef Baxa Daniela Zemanová Kateřina Ronovská