reklama

Johnová: Je katastrofa, že Česko má péči o ohrožené děti roztříštěnou do několika resortů

Pěstounství je v některých ohledech vhodnější i ekonomičtější než ústavní péče, myslí si pražská radní pro sociální problematiku Milena Johnová (za Prahu sobě). Také se jí nelíbí, že péči o dítě musí řešit hned několik ministerstev naráz. „To je absurdní,“ řekla v pořadu K věci na CNN Prima NEWS.

reklama

Až dvě třetiny dětí končí v kojeneckých ústavech kvůli tomu, že se o ně biologická rodina nedokáže postarat a zajistit jim vzdělání či stravu. Občas se také stává, že jsou rodiče příliš mladí a obávají se o špatný vývoj dítěte, proto jej umisťují do ústavní péče. Z této perspektivy je pomoc těmto rodinám, které nemají dostatek kompetencí pro požadovanou výchovu dítěte, zcela nedostačující. „A není dostatečná ani u dětí, které se narodí s nějakým postižením, i kvůli tomu často končí v ústavní péči,“ řekla Johnová v pořadu K věci.

„Řadu let jsem pracovala jako sociální pracovnice. Zkušenost je taková, že jsou selhání často odborníky a systémem svalována na rodiče. Myslím, že realita je mnohem složitější. Velmi záleží na prostředí, ve kterém se člověk nachází, na podpoře, která je dostupná, a způsobu, jakým je nabídnuta. Jestli je nabízena z pozice někoho, kdo se dívá na své klienty s despektem, je to prostě jiné,“ pokračovala radní.

Uznala ale, že existují situace, kdy by dítě nemělo zůstat u biologické rodiny ani minutu, třeba když je zanedbáváno a zneužíváno. „To jsou situace, kdy musí zasáhnout systém a ochránit dítě. Zde není cesta pro kompromis. A to je také důvod, proč zvýšit kapacity pěstounské péče a zlepšit přípravu a podporu pěstounů. Je prokázáno, že ústavní péče zanechává nevratné změny ve vývoji malých dětí, a tohle je třeba neustále mít na zřeteli,“ dodala Johnová pro CNN Prima NEWS.

Nelíbí se jí ani to, že péči o dítě musí řešit hned několik ministerstev naráz. „Z mého pohledu je opravdu katastrofa, že ČR má péči o ohrožené děti roztříštěnou do několika resortů. To je absurdní. V zemích, kde to dobře funguje, tohle zkrátka není,“ doplnila Johnová. Za sebe doufá, že poslanci schválí novelu zákona upravující pěstounské odměny, přestože není zcela bez výhrad. „Pevně věřím, že jsou si poslanci plně vědomi odpovědnosti, kterou mají, a možnosti a příležitosti věci zlepšit,“ uvedla v rozhovoru.

Pěstounství? Je vhodnější než ústavní péče, říká radní

Další oblast, kterou lze podle pražské radní zlepšit, je zkompetentnění biologických rodičů, aby si mohli převzít děti zpět do své péče. Jde o optimální scénář, pokud je k tomu připravené prostředí a zázemí. Častými komplikacemi, které tomu brání, bývají socioekonomické situace, nejběžněji chudoba. „Třeba když rodina přijde o bydlení a není k dispozici krizový byt, který by jim umožnil zůstat pospolu. Rodiče musí například do azylového domu, kde jsou často ještě odděleni matka a otec,“ přiblížila problematiku Johnová na CNN Prima NEWS. Děti pak často skončí v krizovém centru či dětském domově.

„Právě proměnou dětského centra, které máme ve Zbraslavi, se snažíme připravit půdu pro to, aby se tohle nemuselo stávat,“ rozvedla radní s tím, že se snaží hledat krizové byty, kam by se mohly přesunout celé rodiny. Děti by tak vyrůstaly v relativně normálním a neroztříštěném prostředí, což je pro Johnovou klíčové.

Podpora pro pěstounství ale není podle pražské radní největší. Dle některých hlasů by děti měly dostávat specializovanou odbornou péči ústavního charakteru. Pokud se ale pěstounská péče provádí kvalifikovaně a dostane dostatek podpory, nevidí Johnová v tomto procesu problém. Náhradní rodiče podle ní především musí být připravení na to, že mohou převzít dítě s vyššími nároky na péči, pakliže si prošlo traumatickým zážitkem. Věří ale, že v tomto ohledu je právě pěstounská péče lepší než ústavní.

„Musí podat přihlášku, projít psychologickým vyšetřením a vzděláním, aby byli připraveni na tu roli. Musíme si uvědomit, že přijímají děti, které často prošly traumatem. Je potřeba, aby znali možnosti a potřeby takového dítěte, i když samozřejmě budou muset reagovat na konkrétní dítě, které k sobě přijmou, a jeho individuální potřeby. Musí být vyrovnáni s tou rolí, která je přece jenom o v něčem odlišnější než to, když se vám narodí vlastní miminko do rodiny,“ řekla v pořadu K věci pražská radní.

„Nemluvě o tom, že je to také ekonomičtější. Péče o čtyři děti v přirozeném prostředí bytu stojí i sto tisíc měsíčně. To je velká částka. Porovnejme to s odměnami pro pěstouny, které jsou vlastně o řád níž,“ argumentovala Johnová.

Tagy:

Hlavní zprávy

Krčméry: Na koronaviry se umíralo i do 12 hodin. První týden zemřela půlka nakažených
Rozhovor

Krčméry: Na koronaviry se umíralo i do 12 hodin. První týden zemřela půlka nakažených

Nenacházíme se v další vlně, ale už ve třetí pandemii koronaviru. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to řekl slovenský infektolog a hlavní tvář boje proti covidu u našich východních sousedů Vladimír Krčméry. Odborník na tropické nemoci mimo jiné porovnává jednotlivé mutace, které se ve světě rozšířily, a připomíná také pandemii SARS. Tu zažil před lety v Hongkongu a popisuje, kterak tehdy pacienti onemocněli a posléze umřeli nevídanou rychlostí.

Smrt při policejním zásahu v Plzni: Muže zajistili kvůli agresivitě, pak zkolaboval
Plzeňský kraj

Smrt při policejním zásahu v Plzni: Muže zajistili kvůli agresivitě, pak zkolaboval

V Plzni ve středu brzo ráno zemřel při policejním zákroku sedmadvacetiletý muž. Policie uvedla, že ho zadržela poté, co se agresivně dobýval do jednoho domu, napadl svého příbuzného a poté i přivolané policisty. Policie použila donucovací prostředky. Zajištěný nejevil známky zranění, ale po chvíli zkolaboval a nepodařilo se ho oživit ani policii, ani přivolaným záchranářům, informovala krajská policejní mluvčí Pavla Burešová. Okolnostmi případu se zabývají kriminalisté a policie zatím nebude poskytovat bližší informace.

Senátoři zamítli zmrazení platů politiků. Je to nehoráznost, opřel se do nich Babiš
Senát

Senátoři zamítli zmrazení platů politiků. Je to nehoráznost, opřel se do nich Babiš

 • Aktualizováno
 • Platy vrcholných politiků by měly vzrůst příští rok asi o šest procent. Senát ve středu zamítl návrh dosluhující vlády ANO a ČSSD na zmrazení platů ústavních činitelů na pět let. Senátoři označovali novelu za populistické předvolební gesto a poukazovali na budoucí skokový nárůst platů po roce 2026. Rozhodnutím horní komory návrh takzvaně spadne pod stůl, nová povolební Sněmovna už nebude moci senátní veto přehlasovat. Premiér Andrej Babiš (ANO) označil rozhodnutí Senátu za naprosto nehorázné a dodal, že jde o další podvod nové koalice na voličích.

  Zemřel zpěvák skupiny Spirituál kvintet. Naposledy s ní vystoupil 13. října v Lucerně

  Aktualizováno

  Ve věku 78 let zemřel v úterý zpěvák, skladatel a pedagog Jiří Cerha. Byl členem skupiny Spirituál kvintet, která o jeho úmrtí informovala. Naposledy s ní vystoupil 13. října ve vyprodané pražské Lucerně, kde odehrála poslední ze série čtrnácti rozlučkových koncertů. Spolu s Ladislavem Kantorem Cerha také založil vokální soubor C&K Vocal.

  Fialova vláda: Přibýt mohou až tři ministři, největší boj je o průmysl a místní rozvoj

  I když lídři stran nově vznikající vlády zatím nechtějí prozrazovat jména budoucích ministrů, už nyní je jasné, že kabinet Petra Fialy bude mít víc ministrů než má stávající Babišův. Ve hře jsou dokonce tři posty navíc, a to ministra pro digitalizaci, pro evropské záležitosti a předsedy legislativní rady vlády. Boj je podle informací CNN Prima NEWS o resort průmyslu a obchodu nebo o místní rozvoj.

  Bělorusko má už 821 politických vězňů, k mučení patří i úmyslné nakažení covidem

  Autokrat Alexandr Lukašenko utahuje šrouby. V zemi denně přibývají političtí vězni, kteří musí snášet fyzický i psychický nátlak vyšetřovatelů. Režim třeba uvězněné nechává záměrně nakazit covidem. „Zatímco loni na podzim mělo Bělorusko asi 50 politických vězňů, aktuálně k 26. říjnu už jich je 821. A o stovkách dalších pravděpodobně nevíme,“ říká Sjarhej Smatryčenka z Ambasády nezávislé běloruské kultury v Brně.

  Buďte ještě přísnější. Většina Evropanů nevěří, že se vládám podaří snížit emise

  Většina obyvatel Evropské unie nevěří, že vlády jsou schopné snížit emise tak, aby do roku 2050 dosáhly neutrality emisí skleníkových plynů. Nejskeptičtější jsou obyvatelé Slovinska, Chorvatska a Rakouska. Jen v pěti zemích EU většina obyvatel věří, že se záměr naplní. V ČR si 54 procent lidí myslí, že se emise podle stanovených cílů snížit nepodaří, ukázal průzkum, který zveřejnila Evropská investiční banka (EIB).

  Ronaldo nepatří mezi čtyři nejlepší útočníky světa, ukazuje žebříček. Kdo ho předstihl?

  Nejgólovější neznamená nejlepší. Ale právě útočníci zajišťují největší množství branek, proto jsou na fotbalovém trávníku nejvíce vidět. Právě hráče působící na postu forvarda seřadil renomovaný magazín FourFourTwo do žebříčku. Překvapivě nenajdete na prvních pozicích hvězdu Manchesteru United a portugalské reprezentace Cristiana Ronalda.

  reklama

  Domácí zpravodajství

  Expertka: Lidé podléhají bludům, pak kamenují očkovací týmy. Neočkovaní se 100% nakazí

  Podle náměstkyně ministra zdravotnictví pro zdravotní péči Martiny Koziar Vašákové jsou v Česku nadále lokality, které jsou minimálně proočkované. Důvodem je šíření dezinformací, které dospělo až tak daleko, že lidé házeli na mobilní očkovací tým v Moravskoslezském kraji kamení. „Je to smutné, ale jsou lokality, kde lidé podléhají dezinformacím a bludům, že je vakcína škodlivá,“ posteskla si v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

  Laboratoře za úterý odhalily 6274 případů koronaviru. Nemocnice se rychle zaplňují

  Aktualizováno

  V úterý v Česku přibylo 6 274 potvrzených případů koronaviru, téměř dvakrát více než před týdnem. Poprvé od dubna tak denní počet nově nakažených překonal hranici šesti tisíc. Opět se zvýšil počet hospitalizovaných, s covidem je v nemocnicích 1 146 lidí. V těžkém stavu je 166 pacientů, podobně jako v pondělí. Na 100 tisíc obyvatel připadá v posledních sedmi dnech 246 nakažených, incidenční číslo se od úterý zvýšilo o 29. Očkování v úterý podstoupilo nejvíce lidí za poslední dva měsíce.

  reklama