Smrt milované ženy, s níž prožil v čisté lásce a dokonalé harmonii pětačtyřicet let, změnila Josefa Abrháma k nepoznání. Z okruhu jeho blízkých přátel přicházely zprávy, že na tom po zdravotní i psychické stránce není úplně nejlépe, ale jak se ukázalo, je to s ním mnohem vážnější.
Vdovec Josef Abrhám se poprvé od smrti své manželky Libuše Šafránkové ukázal na veřejnosti a pohled na něj všechny zaskočil a šokoval. Přestože ho rodina nechala ostříhat a oblékla do slušivého obleku, bylo znát, že to s ním není vůbec dobré. Na smuteční mši pro rodinu a nejbližší za zesnulou herečku ho dovezli na invalidním vozíku, duchem byl nepřítomný, v očích měl smutný, utrápený až odevzdaný výraz, který bodal za srdce.
Nešlo si nevšimnout také výrazného úbytku na váze a propadlých tváří. Vypadal velmi nemocně. Oblíbený herec kromě problémům se srdcem čelí poruchám termoregulace, což je choroba, kdy dotyčný necítí teplo a je mu neustále zima. Kvůli špatné pohyblivosti dokonce skončil na vozíku. Jak CNN Prima NEWS popsali jeho blízcí, Abrhámův zdravotní stav se za poslední rok velmi zhoršoval, po smrti Libušky se navíc přidaly další problémy.
Ubíjející psychický stav
Především pak psychického rázu. Uzavřel se ještě více do sebe, s nikým nekomunikuje a utápí se v žalu. Zhroutil se mu svět a nic ho netěší. Bez ní jako by život pro něj neměl žádný smysl. Smuteční věnec s nápisem „Moc mi chybíš,“ který stál na čestném místě přímo před rakví, mluvil za všechno.
Není se co divit, že se blízcí přátelé a kolegové o Josefa Abrháma strachují a bojí se, co s ním teď jenom bude. Psychika může mít na člověka se zdravotními problémy fatální dopady. „Když někdo přijde o svou milovanou osobu, můžeme to označit jako stav zděšení nebo paniky. Tento stav může být velice prudký a může i přetrvávat dlouhou dobu. Záleží vždy na emotivním nastavení jedince. Jsou lidé, které smutek neopouští prakticky nikdy. Smutek prožívají i jako osamělost, trýzeň, nespravedlnost a nechuť k vlastnímu životu,“ promluvil na téma bolesti ze ztráty blízkého člověka známý český psychiatr Jan Cimický.