Jsem překvapený, že vláda funguje. Kompromisy dělat musíme, co nám zbývá, přiznal Benda

PARTIE TEREZIE TOMÁNKOVÉ 20.8.2023

Současná vládní koalice je poměrně nesourodá. Jsem překvapený, že docela dobře funguje, řekl v Partii Terezie Tománkové předseda poslaneckého klubu ODS Marek Benda. Podle něj je to jedním z důvodů, proč kabinetu Petra Fialy (ODS) důvěřuje pouze malá část Čechů. Podle průzkumu CVVM mu plně důvěřují pouze dvě procenta Čechů.

„Současná vláda vznikla jako odpor společnosti proti souvládí Miloše Zemana a Andreje Babiše. Kabinet není přirozeně konzistentní, proto je míra ztotožnění voličů s ní mnohem nižší a bude mnohem víc odpovídat parlamentu. Ten měl vždycky důvěru mnohem nižší, protože lidé cítili, že je nějakým způsobem rozdělený,“ řekl ve vysílání CNN Prima NEWS Benda.

ČTĚTE TAKÉ: Ani kdyby padaly trakaře, k Nejedlému bych si nesedl. Rakušan odsoudil Blažkovu schůzku

Poslanec tak vysvětloval, proč je důvěra Čechů ve vládu Petra Fialy tak nízká. Podle průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) z minulého pondělí vládě důvěřuje čtvrtina dotázaných. To představuje pokles o sedm procent ve srovnání s obdobím od dubna do května, kdy CVVM důvěru v kabinet naposledy měřilo. Vládě rozhodně důvěřují pouze dvě procenta dotázaných.

Benda v Partii Terezie Tománkové řekl, že je sám překvapený, že strany vládní koalice spolupracují tak dobře. „Kabinet je vládou poměrně nesourodou. Jsem překvapený, že vlastně docela dobře funguje, protože v ní zasedají strany od konzervativní ODS až po levicové Piráty,“ uvedl předseda poslanců občanských demokratů.

„Spousta voličů mi říká: ‚Jak tam s nimi můžete sedět? Vždyť vy děláte kroky, které jsou kompromisní.‘ A já jim na to říkám: ‚Co jiného, než dělat kompromisní kroky, nám zbývá,‘“ prohlásil Benda.

Zároveň uvedl, že v polovině volebního období nemá smysl věnovat pozornost průzkumům. „V půlce volebního období člověk nemá koukat na průzkumy veřejného mínění. Měl by dělat to, o čem je přesvědčený, že je správné,“ dodal poslanec.

Na celý pořad Partie Terezie Tománkové s poslanci Markem Bendou (ODS) a Alešem Juchelkou (ANO), místopředsedkyní Poslanecké sněmovny Věrou Kovářovou (STAN) a europoslankyní Kateřinou Konečnou (KSČM) se můžete podívat ve videu v úvodu článku. Poslanci debatovali mimo jiné o schůzce ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS) s Martinem Nejedlým, projednávání konsolidačního balíčku či kandidatuře Danuše Nerudové do Evropského parlamentu.

Tagy: