reklama

Prymula: Jsme mezi čtyřmi nejnakaženějšími zeměmi v Evropě, kapacita testů je nedostatečná

Podle ministra zdravotnictví Romana Prymuly je aktuální vývoj epidemie velmi mírně optimistický. Je však třeba výrazně zvýšit počty provedených testů. S tím souhlasí i Vlastimil Válek (TOP 09), který s šéfem rezortu zdravotnictví o vývoji druhé vlny koronavirové epidemie diskutoval v nedělním vydání pořadu Partie Terezie Tománkové na televizní stanici CNN Prima NEWS.

reklama

Reprodukční číslo, tedy počet lidí, které nakazí jeden infikovaný, se podle Romana Prymuly podařilo snížit pod 1,3. „Musíme ho ale dostat pod jedničku, jinak zde budeme mít hodnoty kolem tří tisíc nakažených setrvale,“ upozornil Prymula v Partii Terezie Tománkové. Podle něho jsou aktuální čísla mírně optimistická. Zátěž na nemocnice je však stále obrovská.

Procento pozitivních testů bylo ale přes 13 %, mírně nad Izraelem, který je v současné době koronavirem jednou z nejzasaženějších zemí světa. „Trend je jistě nepříznivý. Kapacita testů je očividně nedostatečná,“ řekl Prymula s tím, že nálož viru v populaci je obrovská. Situace podle něho není jednoduchá. „Zkušenost jiných zemí ukazuje, že i ta opatření působí pomalu,“ dodal.

Podle Vlastimila Válka je problém, že selhalo trasování a že je nutné zvýšit kapacitu testování nejméně na dvojnásobek. „Připusťme klidně rychlotesty,“ dodal. „O tom jsme včera diskutovali,“ opáčil Prymula s tím, že rychlotesty mají smysl. „Budu je propagovat,“ dodal.

Oba hosté se shodli, že je nezbytné, aby trasování prováděla call centra. „Tak, jak jsme to opakovaně navrhovali,“ řekl místopředseda TOP 09 Vlastimil Válek. „Do dalšího navolávání jsme rekrutovali přibližně 660 osob. Měla by se zvednout kvalita,“ řekl Roman Prymula.

Rozhovor Terezie Tománkové s Romanem Prymulou a Vlastimilem Válkem v nedělní Partii si můžete poslechnout i jako podcast:

Všechny podcastové pořady CNN Prima NEWS najdete na SpotifyGoogle PodcastsApple PodcastsCastboxu a dalších platformách.

Tagy:

Hlavní zprávy

Černý scénář nemůžeme vyloučit, varoval Dušek. Předpověděl vrchol omikronové vlny
Koronavirus

Černý scénář nemůžeme vyloučit, varoval Dušek. Předpověděl vrchol omikronové vlny

Rizikový scénář nejde vyloučit, podle aktuálního vývoje ale kolaps nemocnic nehrozí, míní šéf Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek. Počet hospitalizovaných s covidem totiž v Česku několikátý den v řadě klesá. Potvrzuje se tak zatím teorie, že omikronem se nakazí více lidí, budou mít ale lehčí průběh. Většina států Evropy se přesto na vrchol vlny omikronu poctivě připravuje, včetně krizových scénářů.

reklama

Domácí zpravodajství

Vnímejte realitu a vystupte z bubliny paní Schillerové, opřel se Skopeček do Nachera

Vnímejte realitu a vystupte z bubliny bývalé ministryně financí Aleny Schillerové (ANO), vmetl poslanci hnutí ANO Patriku Nacherovi místopředseda Sněmovny Jan Skopeček (ODS). Oba hosté se ve vysílání CNN Prima NEWS pohádali kvůli inflaci nebo stavu státního rozpočtu. Podle Nachera je země v dobré kondici a inflace je dovezená. Skopeček oponuje a vyčítá minulému kabinetu velké zadlužení.

Pořád jsem král a zas vydělám velké peníze. Co řekl Jonák v jednom z posledních rozhovorů

Symbol pražského podsvětí devadesátých let Ivan Jonák poskytl jeden z posledních velkých rozhovorů v květnu 2014 časopisu Týden, pár dní po propuštění z vězení a necelé dva roky před smrtí. Někdejší pornokrál Discolandu Sylvie měl těžce podlomené zdraví, někdy mluvil z cesty a často sprostě. A věřil, že jeho sláva se vrátí. Přinášíme celé interview, které s Jonákem vedl redaktor Jakub Kvasnička, jenž v současnosti působí v televizi CNN Prima NEWS.

Žena se přiznala k vraždě dcery a matky. Hrozí jí 20 let, u soudu prosila o odpuštění

Aktualizováno

Ženě, která loni v Českých Budějovicích zavraždila svou dvouletou dceru a vlastní matku, navrhne státní zástupkyně zřejmě 15 až 20 let. Podle obžaloby žena vraždila desítkami bodných a řezných ran. Podle soudce lze čin považovat za vražedný útok s vysokou mírou brutality. Žena ve středu u soudu prosila za odpuštění. Čin spáchala v afektu, do té doby byla bezúhonná, řekla státní zástupkyně Dagmar Šimáková.

reklama