reklama

Prymula: Jsme mezi čtyřmi nejnakaženějšími zeměmi v Evropě, kapacita testů je nedostatečná

Podle ministra zdravotnictví Romana Prymuly je aktuální vývoj epidemie velmi mírně optimistický. Je však třeba výrazně zvýšit počty provedených testů. S tím souhlasí i Vlastimil Válek (TOP 09), který s šéfem rezortu zdravotnictví o vývoji druhé vlny koronavirové epidemie diskutoval v nedělním vydání pořadu Partie Terezie Tománkové na televizní stanici CNN Prima NEWS.

reklama

Reprodukční číslo, tedy počet lidí, které nakazí jeden infikovaný, se podle Romana Prymuly podařilo snížit pod 1,3. „Musíme ho ale dostat pod jedničku, jinak zde budeme mít hodnoty kolem tří tisíc nakažených setrvale,“ upozornil Prymula v Partii Terezie Tománkové. Podle něho jsou aktuální čísla mírně optimistická. Zátěž na nemocnice je však stále obrovská.

K tématu

Procento pozitivních testů bylo ale přes 13 %, mírně nad Izraelem, který je v současné době koronavirem jednou z nejzasaženějších zemí světa. „Trend je jistě nepříznivý. Kapacita testů je očividně nedostatečná,“ řekl Prymula s tím, že nálož viru v populaci je obrovská. Situace podle něho není jednoduchá. „Zkušenost jiných zemí ukazuje, že i ta opatření působí pomalu,“ dodal.

Podle Vlastimila Válka je problém, že selhalo trasování a že je nutné zvýšit kapacitu testování nejméně na dvojnásobek. „Připusťme klidně rychlotesty,“ dodal. „O tom jsme včera diskutovali,“ opáčil Prymula s tím, že rychlotesty mají smysl. „Budu je propagovat,“ dodal.

Oba hosté se shodli, že je nezbytné, aby trasování prováděla call centra. „Tak, jak jsme to opakovaně navrhovali,“ řekl místopředseda TOP 09 Vlastimil Válek. „Do dalšího navolávání jsme rekrutovali přibližně 660 osob. Měla by se zvednout kvalita,“ řekl Roman Prymula.

Rozhovor Terezie Tománkové s Romanem Prymulou a Vlastimilem Válkem v nedělní Partii si můžete poslechnout i jako podcast:

Všechny podcastové pořady CNN Prima NEWS najdete na SpotifyGoogle PodcastsApple PodcastsCastboxu a dalších platformách.

K tématu

Tagy: politika Roman Prymula Partie Vlastimil Válek Partie Terezie Tománkové pandemie koronavirus COVID-19

Další hlavní zprávy

Domácí

Hooligans: Odmítáme rozpoutání násilí po demonstraci. Střety vyprovokovala policie, tvrdí

Hooligans: Odmítáme rozpoutání násilí po demonstraci. Střety vyprovokovala policie, tvrdí

  • Aktualizováno

Českem stále rezonují dozvuky nedělní demonstrace na Staroměstském náměstí. Původně poklidný protest přerostl v násilné střety mezi částí demonstrantů a policisty. Podle ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) rozpoutali násilnosti fotbaloví chuligáni. Fanoušci ostravského Baníku, kteří byli jedni z hlavních iniciátorů spojení ultras a chuligánských skupin z celé republiky, to ale vidí jinak. Ve vyjádření pro CNN Prima NEWS z rozpoutání násilností viní policisty. Ti to ale odmítají, podle nich to nedává smysl.

Domácí

Bezpečnostní expert o protestu: Policie zakročila správně, chuligáni vyhledávají střet

Bezpečnostní expert o protestu: Policie zakročila správně, chuligáni vyhledávají střet

Koně, slzný plyn a vodní děla na straně policie. Z opačné strany lahve, kameny a dělobuchy. Nedělní pražská demonstrace proti vládním opatřením se zvrhla v násilnosti. Policie předvedla 144 lidí, z nich stíhá 14. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) požaduje nejvyšší možné tresty jak pro organizátory, tak pro účastníky, kteří nedodržovali rozestupy a neměli roušky. Částky mohou jít do milionů korun. Nedělní demonstraci se věnoval i pořad 360° Pavlíny Wolfové.

reklama
Zadržený Berbr rezignoval na všechny své funkce ve fotbale. Končí také Chovanec
Desetitisíce lidí ve Francii uctili památku setnutého učitele. Podpořili je i imámové
Američané žasnou: Jak se mohlo Česko stát z premianta koronavirovým odpadlíkem?
Nový policejní systém za vteřinu rozpozná obličej. Praha ho v ulicích nechce
reklama
reklama
Hrdinové nedělní demonstrace. Na policejní koně létaly dlažební kostky, přesto vydrželi

Krimi

Domácí zpravodajství

V karanténě je šéf krizového štábu Hamáček i zbytek vedení ČSSD
Další články
reklama
reklama