reklama

Prymula: Jsme mezi čtyřmi nejnakaženějšími zeměmi v Evropě, kapacita testů je nedostatečná

Podle ministra zdravotnictví Romana Prymuly je aktuální vývoj epidemie velmi mírně optimistický. Je však třeba výrazně zvýšit počty provedených testů. S tím souhlasí i Vlastimil Válek (TOP 09), který s šéfem rezortu zdravotnictví o vývoji druhé vlny koronavirové epidemie diskutoval v nedělním vydání pořadu Partie Terezie Tománkové na televizní stanici CNN Prima NEWS.

reklama

Reprodukční číslo, tedy počet lidí, které nakazí jeden infikovaný, se podle Romana Prymuly podařilo snížit pod 1,3. „Musíme ho ale dostat pod jedničku, jinak zde budeme mít hodnoty kolem tří tisíc nakažených setrvale,“ upozornil Prymula v Partii Terezie Tománkové. Podle něho jsou aktuální čísla mírně optimistická. Zátěž na nemocnice je však stále obrovská.

Procento pozitivních testů bylo ale přes 13 %, mírně nad Izraelem, který je v současné době koronavirem jednou z nejzasaženějších zemí světa. „Trend je jistě nepříznivý. Kapacita testů je očividně nedostatečná,“ řekl Prymula s tím, že nálož viru v populaci je obrovská. Situace podle něho není jednoduchá. „Zkušenost jiných zemí ukazuje, že i ta opatření působí pomalu,“ dodal.

Podle Vlastimila Válka je problém, že selhalo trasování a že je nutné zvýšit kapacitu testování nejméně na dvojnásobek. „Připusťme klidně rychlotesty,“ dodal. „O tom jsme včera diskutovali,“ opáčil Prymula s tím, že rychlotesty mají smysl. „Budu je propagovat,“ dodal.

Oba hosté se shodli, že je nezbytné, aby trasování prováděla call centra. „Tak, jak jsme to opakovaně navrhovali,“ řekl místopředseda TOP 09 Vlastimil Válek. „Do dalšího navolávání jsme rekrutovali přibližně 660 osob. Měla by se zvednout kvalita,“ řekl Roman Prymula.

Rozhovor Terezie Tománkové s Romanem Prymulou a Vlastimilem Válkem v nedělní Partii si můžete poslechnout i jako podcast:

Všechny podcastové pořady CNN Prima NEWS najdete na SpotifyGoogle PodcastsApple PodcastsCastboxu a dalších platformách.

Tagy:
Třetí dávka vakcíny nebude pro všechny, upozorňuje ministerstvo. Koho se má týkat?
Koronavirus

Třetí dávka vakcíny nebude pro všechny, upozorňuje ministerstvo. Koho se má týkat?

O potřebě podání třetí dávky vakcíny se v posledních dnech hovoří stále častěji. Důvodem jsou především nejrůznější mutace nemoci COVID-19, které v řadě případů dokáží imunitu vytvořenou dvěma vpichy očkovací látky překonat. V Německu již diskuse přetavili v praxi a třetí dávku aplikují. Jakou strategii zvolí Česko? Rozhodnutí by mělo padnout do začátku školního roku. Ovlivnit by ho však mohlo středeční doporučení Světové zdravotnické organizace. Ta žádá, aby třetí dávka byla odložena v prospěch chudších zemí.

Strojvedoucí jezdí vlakem na červenou běžně, prozradil jeden z nich
360°

Strojvedoucí jezdí vlakem na červenou běžně, prozradil jeden z nich

I když se to zdá neuvěřitelné, strojvedoucí běžně jezdí na červenou. V pořadu 360° to prozradil člen prezidia Federace strojvůdců David Votroubek. Přitom ve středu ráno došlo u obce Milavče mezi stanicemi Domažlice a Blížejov ke srážce vlaků pravděpodobně právě poté, co strojvedoucí jednoho z nich na červenou jel. Nehoda si vyžádala tři mrtvé.

Manželé mířili na dav demonstrantů zbraněmi. Dostali milost a teď chtějí do politiky

Republikánský guvernér amerického státu Missouri Mike Parson omilostnil manželský pár ze St. Louis, který minulý rok mířil střelnými zbraněmi na účastníky protestu Black Lives Matter (BLM) procházející kolem jejich domu. Informoval o tom server listu The New York Times. Šlo o demonstraci proti rasismu a policejní brutalitě, a to v souvislosti s úmrtím George Floyda.

Dlouho tu nebudete, vzkázal gayům a lesbám Pollert. To jste lékař? podivil se Kalousek

„Nebojme se LGBT a buďme na ně milosrdní. Vždyť je to slepá vývojová větev, dlouho tu nebudou a navíc zachraňují planetu od přemnožení primátů,“ napsal na Twitteru lékař a bývalý olympionik Lukáš Pollert. Jeho prohlášení vzápětí vyprovokovalo k reakci hned několik veřejně známých osobností. „Proč máte potřebu ponižovat lidi, kteří vám nic neudělali a neohrožují vás?“ vytkl mu například bývalý předseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

reklama

Domácí zpravodajství

Nové seriály i programové schéma. Prima odstartovala Hvězdnou sezónu ve velkém stylu

Skupina Prima si pro letošní podzim přichystala opravdu hvězdný program. Novinkou mezi seriály je 1. MISE, která představí výcvik dvanácti mladých lékařů určených pro nasazení do prestižního mezinárodního oddílu. Další nový počin je komediální krimiseriál Dvojka na zabití, neméně atraktivní bude i vesnická romance Hvězdy nad hlavou. Sezónu zahájila ve velkém stylu speciální tiskovou konferencí.

Zemřela ikonická postava z filmu Rafťáci. Svou dceru přežila o deset let

Ve filmu Rafťáci se Olga Schmidtová představila v roli zapomnětlivé babičky, která svému „vnukovi“ neustále dávala rybí tuk. Diváci si jí však mohli všimnout i ve snímcích, které režíroval Zdeněk Troška: v trilogii Slunce seno... či v komedii Babovřesky. Herečka zemřela již koncem června ve věku 95 let, o jejím skonu se však veřejnost dozvěděla až nyní.

Život s lupénkou je jako na houpačce. Chvilky úlevy střídá bolest a úporné svědění

S lupénkou se 66letý Václav potýká od svých 23 let. Přestože ho tato autoimunitní nemoc nikdy neohrožovala na životě, dokázala mu velmi znepříjemnit život. Lupénka neboli psoriáza je nemoc, která je nejen viditelná na pohled a pacienti často trpí po psychické stránce, ale také je bolestivá a omezující. Naštěstí už existuje biologická léčba, díky které se po mnoha letech cítí lépe.

reklama