reklama

Omezíme shromažďování na deset až dvacet osob, řekl Prymula. Nastane chaos, tvrdí Válek

Podle ministra zdravotnictví Romana Prymuly nás v příštím týdnu čeká omezení shromažďování na deset až dvacet osob. Je to prý nezbytný krok k zásadnímu omezení šíření koronavirové nákazy. Opatření budou oznámena pravděpodobně ve středu nebo v pátek. „Vláda by měla zveřejnit jasný plán zavádění opatření, jinak opět hrozí, že lidé budou informace opět vyhodnocovat jako chaotické,“ řekl místopředseda TOP 09 Vlastimil Válek v diskusním pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS.

reklama

„Myslím, že mezi deseti a dvaceti lidmi s tím, že odlišnosti budou pro svatby,“ řekl ministr zdravotnictví Roman Prymula k již avizovaným omezením v počtu osob, které se budou moci setkat na jednom místě v rámci protiepidemických opatření. Omezení budou vyhlášena pravděpodobně ve středu nebo v pátek. „Vadí mi, že není nějaký plán, že není vize. Organizátoři akcí se nějak připravují,“ vytknul Prymulovi místopředseda TOP 09 a poslanec Vlastimil Válek. Podle něho by stát měl říci, za jakých okolností bude zavádět jaká opatření. Mohlo by se to odvíjet například od hodnoty reprodukčního čísla. „Když nic z toho nevíte, tak ty akce ani nemůžete plánovat,“ dodal Vlastimil Válek, podle něhož opět hrozí riziko, že lidé budou informováni chaoticky.

Hosté nedělní Partie Terezie Tománkové diskutovali také o kapacitách tuzemských nemocnic a o tom, zda by veřejnost měla mít přehled, jak jsou kapacity aktuálně naplněny. „Doufám, že lůžek bude dostatek,“ řekl Vlastimil Válek s tím, že je nutné informace o volných lůžkách podávat. Veřejnost by podle něho měla mít data, aby se uklidnila. Chápe ale, že by neměla mít detailní přehled o struktuře kapacit jednotlivých nemocnic. „Jsou nemocnice, které mají vynikající pověst, a pak jsou nemocnice, které mají špatnou pověst,“ doplnil. Může se totiž stát, že pacient bude trvat na tom, aby byl převezen do té kvalitnější nemocnice.

Nemocnice nemohou držet volné kapacity

Ani Roman Prymula si nemyslí, že je dobré mít data o každé nemocnici dostupná v on-line režimu. „Ta data by měly mít k dispozici nemocnice, protože musí vědět přesně, kam mají vézt pacienta. Aby měly garanci, že jim tam pacienta vezmou,“ řekl ministr zdravotnictví. Podle něho také není možné, aby nemocnice držely volné kapacity pro pacienty s COVID-19 několik týdnů, aby se netlumily jiné plánované výkony. Veřejnosti pak chce přehled nemocničních kapacit zveřejňovat jednou týdně.

Terezie Tománková se rovněž ptala na postup Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) právě ohledně zveřejňování dat. Podle Romana Prymuly z dat ÚZIS vyplývalo, že nárůst počtu nakažených lze očekávat, byť ne v nějakých katastrofických řádech. „Že bude druhá vlna, řešíme několik měsíců,“ kontroval Vlastimil Válek s tím, že premiér Andrej Babiš situaci podcenil. „Zajímalo by mě, kdo panu premiérovi poradil, že je zbytečné nosit roušky do škol, a proč je pan doktor Maďar špatný odborník a špatně radí ministrovi a proč pan docent Maďar pak odešel,“ řekl Válek. „Já jsem u toho nebyl, takže nevím,“ opáčil Prymula.

Politici mluvili i o vysokých školách. „Nebyla šťastná ta forma, jakou hygiena vyhlásila zavření Masarykovy univerzity. Jsem pro to, aby distanční výuka byla nejméně po dobu jednoho měsíce. Možná se ptejme, zda je to nutné u prvních ročníků, aby byly v kontaktu s učiteli,“ řekl Prymula. Válek mu ale oponoval: „Masarykova univerzita je průkopníkem distanční výuky, je v ní strašně daleko a je schopna to zvládnout,“ řekl.

Tagy:

Hlavní zprávy

Oplotit a bez alkoholu. Za jakých podmínek by nová vláda nechala otevřené vánoční trhy?
Partie

Oplotit a bez alkoholu. Za jakých podmínek by nová vláda nechala otevřené vánoční trhy?

Vláda v demisi premiéra Andreje Babiše (ANO) ve čtvrtek ze dne na den mimo jiné zakázala po celém Česku vánoční trhy. Nastupující kabinet pod vedením Petra Fialy (ODS) s tím ale razantně nesouhlasí. Poslanec Tom Philipp z KDU-ČSL v Partii na CNN Prima NEWS nastínil, za jakých podmínek by mohly být trhy otevřené. Zmínil omezený počet lidí i zákaz konzumace alkoholu, nesouhlasili s ním ale hejtmané.

Vánoční trhy jsou zábava, nejen nákupy. Ve hře jsou i nová omezení, řekl Havlíček

Vánoční trhy nejsou jen otázka nákupů, ale také zábavy při velké koncentraci lidí na jednom místě. To je podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (ANO) důvod, proč vláda přistoupila k jejich zákazu. „Nejedná se o to, že se nakoupí a jde se pryč,“ řekl Havlíček v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS. Současná vláda prý prozatím nechystá vyhlásit lockdown, další přísná protipandemická omezení však nelze podle Havlíčka vyloučit.

Stodolní, 22.00: Vztek na odmítače, návrat výdejních oken a disko jako uzavřená akce

Slavná ostravská ulice, která údajně nikdy nespí, šla v pátek do hajan v deset večer. Mohla za to nová vládní opatření, kvůli kterým byli hosté vyhnáni z podniků nejpozději ve 22 hodin. A vzápětí na zasněžené Stodolní spílali neočkovaným. „My jsme zodpovědní, odmítači nám ale ode dneška kazí noční zábavu,“ shodli se třeba Vojta, Kamil, Tomáš a Robin před barem Harley's Retro. Za rohem v podniku High Five dál hřímala soukromá diskotéka. A znova se otevřela výdejní okénka, i když jen dvě v celé zábavní čtvrti.

Tamara Kotvalová: Peníze pro mě nikdy nebyly skutečnou motivací

V nitru stále vzpomíná na těžké začátky v Tatrách, které jí poskytly cennou životní lekci, z níž do určité míry čerpá dodnes. Ráda by ji také předala dál svým dětem, zejména staršímu synovi Martinovi. Nic za to ale nežádá. Ví, že si každý z jejích potomků musí jít svou vlastní cestou, stejně jako kdysi ona sama. Ta její ji dovedla až k založení a mohutnému rozvoji společnosti Carollinum, ze které se stal tuzemský lídr v distribuci luxusního zboží.

Vaše návrhy by byly vhodné pro první vlnu, dobré ráno, rýpnul si Havlíček do Rakušana

Současná vláda prozatím nechystá vyhlásit lockdown, další přísná protipandemická omezení však nelze vyloučit. V nedělním pořadu Partie na CNN Prima NEWS to řekl vicepremiér v demisi Karel Havlíček (ANO). Předseda hnutí STAN Vít Rakušan mu vyčetl, že kabinet Andreje Babiše v mnohém zaspal. S tím však Havlíček nesouhlasil: „Vaše návrhy by byly vhodné pro první vlnu, dobré ráno.“

reklama

Domácí zpravodajství

Povolit na českých dálnicích 150 km/h? Nová vláda je pro, na Západě naopak zpomalují

Nastupující vláda Petra Fialy (ODS) navrhuje, aby se na některých úsecích dálnic mohlo jezdit až 150 km/h. Že by čeští řidiči mohli více šlápnout na plyn, však jde proti trendu, kterým se ubírá západní Evropa. V některých státech naopak zvažují snížení nejvyšší povolené rychlosti. V Česku byl navíc již jednou podobný nápad odmítnut. Bývalý ministr dopravy Dan Ťok tehdy upozorňoval, že české dálnice nejsou na vyšší rychlost stavěné.

Před 100 lety se narodil Dubček. Naivka i statečný partyzán, který byl za války raněn

Život Alexandra Dubčeka je příběhem smělých nadějí i hořkých zklamání. Byl populární tváří pražského jara, velkým poraženým okupace ze srpna 1968, faktickým spolupachatelem násilí na demonstrantech o rok později. Ale nejen to. Muž s pověstí ustrašeného naivky, od jehož narození uplynulo přesně 100 let, taky bojoval ve Slovenském národním povstání, později studoval s Gorbačovem. O jeho pestrém osudu vypráví v rozhovoru pro CNN Prima NEWS historik Milan Bárta.

Monika snila o vlastní cukrárně, ale našli jí nádory na mozku. Rodina žádá o pomoc

Málokoho potká v životě větší smůla než devatenáctiletou Moniku Šmahajavou. Před dvěma a půl lety ji trápily zhoršující se bolesti hlavy, magnetická rezonance přinesla drsnou diagnózu: dva nádory na mozku. Dívka podstoupila sedmihodinovou operaci, která bohužel nevyšla. Od té doby statečně bojuje s návratem do běžného života, i přes intenzivní snahu je však stále ležící, špatně mluví, hýbe se velmi omezeně. Moničina rodina se nevzdává, jen žádá o pomoc.

Topolánek: Zeman je v pořádku, nalezl v sobě negativní vlastnosti. Fiala je klidná síla

Petr Fiala je klidná síla, dokáže zvládnout složitý mechanismus vyjednávání mezi pěti stranami, řekl ve vysílání CNN Prima NEWS o budoucím premiérovi bývalý předseda vlády Mirek Topolánek. Celý proces jmenování podle něj prodloužily zdravotní problémy Miloše Zemana. Topolánek ale prohlásil, že v současnosti je prezident plně v pořádku, protože v sobě nalezl negativní vlastnosti.

reklama