Omezíme shromažďování na deset až dvacet osob, řekl Prymula. Nastane chaos, tvrdí Válek

Podle ministra zdravotnictví Romana Prymuly nás v příštím týdnu čeká omezení shromažďování na deset až dvacet osob. Je to prý nezbytný krok k zásadnímu omezení šíření koronavirové nákazy. Opatření budou oznámena pravděpodobně ve středu nebo v pátek. „Vláda by měla zveřejnit jasný plán zavádění opatření, jinak opět hrozí, že lidé budou informace opět vyhodnocovat jako chaotické,“ řekl místopředseda TOP 09 Vlastimil Válek v diskusním pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS.

„Myslím, že mezi deseti a dvaceti lidmi s tím, že odlišnosti budou pro svatby,“ řekl ministr zdravotnictví Roman Prymula k již avizovaným omezením v počtu osob, které se budou moci setkat na jednom místě v rámci protiepidemických opatření. Omezení budou vyhlášena pravděpodobně ve středu nebo v pátek. „Vadí mi, že není nějaký plán, že není vize. Organizátoři akcí se nějak připravují,“ vytknul Prymulovi místopředseda TOP 09 a poslanec Vlastimil Válek. Podle něho by stát měl říci, za jakých okolností bude zavádět jaká opatření. Mohlo by se to odvíjet například od hodnoty reprodukčního čísla. „Když nic z toho nevíte, tak ty akce ani nemůžete plánovat,“ dodal Vlastimil Válek, podle něhož opět hrozí riziko, že lidé budou informováni chaoticky.

Hosté nedělní Partie Terezie Tománkové diskutovali také o kapacitách tuzemských nemocnic a o tom, zda by veřejnost měla mít přehled, jak jsou kapacity aktuálně naplněny. „Doufám, že lůžek bude dostatek,“ řekl Vlastimil Válek s tím, že je nutné informace o volných lůžkách podávat. Veřejnost by podle něho měla mít data, aby se uklidnila. Chápe ale, že by neměla mít detailní přehled o struktuře kapacit jednotlivých nemocnic. „Jsou nemocnice, které mají vynikající pověst, a pak jsou nemocnice, které mají špatnou pověst,“ doplnil. Může se totiž stát, že pacient bude trvat na tom, aby byl převezen do té kvalitnější nemocnice.

Nemocnice nemohou držet volné kapacity

Ani Roman Prymula si nemyslí, že je dobré mít data o každé nemocnici dostupná v on-line režimu. „Ta data by měly mít k dispozici nemocnice, protože musí vědět přesně, kam mají vézt pacienta. Aby měly garanci, že jim tam pacienta vezmou,“ řekl ministr zdravotnictví. Podle něho také není možné, aby nemocnice držely volné kapacity pro pacienty s COVID-19 několik týdnů, aby se netlumily jiné plánované výkony. Veřejnosti pak chce přehled nemocničních kapacit zveřejňovat jednou týdně.

Terezie Tománková se rovněž ptala na postup Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) právě ohledně zveřejňování dat. Podle Romana Prymuly z dat ÚZIS vyplývalo, že nárůst počtu nakažených lze očekávat, byť ne v nějakých katastrofických řádech. „Že bude druhá vlna, řešíme několik měsíců,“ kontroval Vlastimil Válek s tím, že premiér Andrej Babiš situaci podcenil. „Zajímalo by mě, kdo panu premiérovi poradil, že je zbytečné nosit roušky do škol, a proč je pan doktor Maďar špatný odborník a špatně radí ministrovi a proč pan docent Maďar pak odešel,“ řekl Válek. „Já jsem u toho nebyl, takže nevím,“ opáčil Prymula.

Politici mluvili i o vysokých školách. „Nebyla šťastná ta forma, jakou hygiena vyhlásila zavření Masarykovy univerzity. Jsem pro to, aby distanční výuka byla nejméně po dobu jednoho měsíce. Možná se ptejme, zda je to nutné u prvních ročníků, aby byly v kontaktu s učiteli,“ řekl Prymula. Válek mu ale oponoval: „Masarykova univerzita je průkopníkem distanční výuky, je v ní strašně daleko a je schopna to zvládnout,“ řekl.

Tagy:

Hlavní zprávy

Smutná zpráva z Itálie. Oběť nedělního sesuvu ledovce je z Česka, píší tamní média
Itálie

Smutná zpráva z Itálie. Oběť nedělního sesuvu ledovce je z Česka, píší tamní média

Jedna z obětí nedělního sesuvu ledovce v italských Alpách je z Česka, napsal deník Il Messaggero. Obětí je zatím šest, identifikovat se podařilo čtyři, z toho tři jsou Italové. Horská služba v pondělí ráno zvýšila odhad počtu pohřešovaných na 20 lidí, podle italských médií jsou mezi nimi Italové, Němci, Rumuni a Češi. Při tragédii na hoře Marmolada bylo zraněno nejméně osm lidí, včetně dvou cizinců, jejich národnost ale italská média neuvádějí.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
11:03

EU se musí sjednotit proti Rusku napsal Fiala pro Politico

10:41

Fiala: K obnově Ukrajiny musí přispět státy, společnosti i banky

10:20

Fiala chce, aby se do poválečné obnovy Ukrajiny zapojily i české firmy

09:51

Rusové kvůli cvičení u Krymského mostu způsobili nehodu

Živě
ON-LINE: Další tvrdý úder Ukrajinců na jihu, Rusové přišli o desítky mužů, děla i houfnice

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj přiznal, že ukrajinské síly se stáhly z Lysyčansku. Zavázal se však město dobýt zpět. Na jihu země Ukrajinci zneškodnili 47 ruských vojáků a zničili vojenskou techniku včetně děl, houfnic nebo dronu. Východoukrajinské město Slovjansk zasáhlo silné ostřelování z několika raketometů, při kterém bylo mnoho lidí zraněno nebo zabito. Rusko pak poprvé od začátku války na Ukrajině přiznalo, že má nedostatek zbraní.

Zeman: Rusnok se urazil, že jsem guvernérem ČNB jmenoval Michla, a odešel z mého týmu

Od nového vedení České národní banky Miloš Zeman očekává, že nebude zvyšovat úrokové sazby, nýbrž že se zasadí o jejich stabilitu. „Jednak proto, že to (nový guvernér ČNB) Aleš Michl slíbil, jednak proto, že jsem mluvil i se třemi novými členy bankovní rady a domnívám se, že u nich není nálada k razantnímu zvyšování úrokových sazeb,“ řekl prezident republiky Miloš Zeman v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS.

Nahlédněte do zákulisí toho, jak se vyvíjejí nejmodernější kartáčky

Zatímco sonická technologie spatřila světlo světa už v roce 1963, nejmodernější magnetická iO technologie byla do rukou uživatelů doslova předána v roce 2020. Že jsou jí teprve dva roky ale neznamená, že je to nějaká „rychlokvaška“ – experti na ústní zdraví ji vyvíjeli celkem 6 let a testovalo ji více než 1800 lidí. Vydejte se s námi do světa elektrických zubních kartáčků Oral-B iO do výzkumného a vývojového centra v německém Kronbergu.

Sonda v bříšku, prázdná židlička i mimořádný prezidentův výkon. Top hlášky z Partie

Mezi stěžejní témata Partie Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS patřily kauza hnutí STAN, prezidentské volby nebo ekonomická situace České republiky. Hostem první části byl prezident Miloš Zeman, který mimo jiné sdělil některé detaily svého zdravotního stavu. Ve druhé hodině pořadu diskutovali poslanci Olga Richterová (Piráti), Karla Maříková (SPD), Marek Benda (ODS) a Patrik Nacher (ANO).

Drogy v krvi a zákaz řízení. Řidič u Bystřice ujížděl policistům po polích a loukách

Před policisty v Moravskoslezském kraji se snažil ujet další řidič, který měl zakázáno řízení a v krvi drogy. Pokoušel se v Bystřici na Frýdecko-Místecku uprchnout přes louky a pole, policisté ho dohonili v lese. Za maření výkonu úředního rozhodnutí mu hrozí až dva roky vězení. V pondělí to sdělila policejní mluvčí Kateřina Kubzová. Jde o druhý podobný případ během posledního týdne.

Domácí zpravodajství

Richterová: Jste z ANO, nedělejte pana Čistého. Piráti ale dopadli, opáčil Nacher

Nedělní Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS „ozdobilo“ několik slovních přestřelek mezi Olgou Richterovou (Piráti) a Patrikem Nacherem (ANO). Poslanci se pohádali například kvůli kauze hnutí STAN, jež sahá na pražský magistrát, sektorové dani nebo o tom, který politický subjekt je více propojený s korupčním prostředím. „Takhle jste dopadli, máte čtyři poslance a více funkcí než lidí ve Sněmovně,“ vmetl Nacher Richterové.