PARTIE TEREZIE TOMÁNKOVÉ, Roman Prymula, Vlastimil Válek - 27.9. v 11:00
Podle ministra zdravotnictví Romana Prymuly nás v příštím týdnu čeká omezení shromažďování na deset až dvacet osob. Je to prý nezbytný krok k zásadnímu omezení šíření koronavirové nákazy. Opatření budou oznámena pravděpodobně ve středu nebo v pátek. „Vláda by měla zveřejnit jasný plán zavádění opatření, jinak opět hrozí, že lidé budou informace opět vyhodnocovat jako chaotické,“ řekl místopředseda TOP 09 Vlastimil Válek v diskusním pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS.
„Myslím, že mezi deseti a dvaceti lidmi s tím, že odlišnosti budou pro svatby,“ řekl ministr zdravotnictví Roman Prymula k již avizovaným omezením v počtu osob, které se budou moci setkat na jednom místě v rámci protiepidemických opatření. Omezení budou vyhlášena pravděpodobně ve středu nebo v pátek. „Vadí mi, že není nějaký plán, že není vize. Organizátoři akcí se nějak připravují,“ vytknul Prymulovi místopředseda TOP 09 a poslanec Vlastimil Válek. Podle něho by stát měl říci, za jakých okolností bude zavádět jaká opatření. Mohlo by se to odvíjet například od hodnoty reprodukčního čísla. „Když nic z toho nevíte, tak ty akce ani nemůžete plánovat,“ dodal Vlastimil Válek, podle něhož opět hrozí riziko, že lidé budou informováni chaoticky.
Prymula: Jsme mezi čtyřmi nejnakaženějšími zeměmi v Evropě, kapacita testů je nedostatečná
Podle ministra zdravotnictví Romana Prymuly je aktuální vývoj epidemie velmi mírně optimistický. Je však třeba výrazně zvýšit počty provedených testů. S tím souhlasí i Vlastimil Válek (TOP 09), který s šéfem rezortu zdravotnictví o vývoji druhé vlny koronavirové epidemie diskutoval v nedělním vydání pořadu Partie Terezie Tománkové na televizní stanici CNN Prima NEWS.
Hosté nedělní Partie Terezie Tománkové diskutovali také o kapacitách tuzemských nemocnic a o tom, zda by veřejnost měla mít přehled, jak jsou kapacity aktuálně naplněny. „Doufám, že lůžek bude dostatek,“ řekl Vlastimil Válek s tím, že je nutné informace o volných lůžkách podávat. Veřejnost by podle něho měla mít data, aby se uklidnila. Chápe ale, že by neměla mít detailní přehled o struktuře kapacit jednotlivých nemocnic. „Jsou nemocnice, které mají vynikající pověst, a pak jsou nemocnice, které mají špatnou pověst,“ doplnil. Může se totiž stát, že pacient bude trvat na tom, aby byl převezen do té kvalitnější nemocnice.
Nemocnice nemohou držet volné kapacity
Ani Roman Prymula si nemyslí, že je dobré mít data o každé nemocnici dostupná v on-line režimu. „Ta data by měly mít k dispozici nemocnice, protože musí vědět přesně, kam mají vézt pacienta. Aby měly garanci, že jim tam pacienta vezmou,“ řekl ministr zdravotnictví. Podle něho také není možné, aby nemocnice držely volné kapacity pro pacienty s COVID-19 několik týdnů, aby se netlumily jiné plánované výkony. Veřejnosti pak chce přehled nemocničních kapacit zveřejňovat jednou týdně.
Terezie Tománková se rovněž ptala na postup Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) právě ohledně zveřejňování dat. Podle Romana Prymuly z dat ÚZIS vyplývalo, že nárůst počtu nakažených lze očekávat, byť ne v nějakých katastrofických řádech. „Že bude druhá vlna, řešíme několik měsíců,“ kontroval Vlastimil Válek s tím, že premiér Andrej Babiš situaci podcenil. „Zajímalo by mě, kdo panu premiérovi poradil, že je zbytečné nosit roušky do škol, a proč je pan doktor Maďar špatný odborník a špatně radí ministrovi a proč pan docent Maďar pak odešel,“ řekl Válek. „Já jsem u toho nebyl, takže nevím,“ opáčil Prymula.
Politici mluvili i o vysokých školách. „Nebyla šťastná ta forma, jakou hygiena vyhlásila zavření Masarykovy univerzity. Jsem pro to, aby distanční výuka byla nejméně po dobu jednoho měsíce. Možná se ptejme, zda je to nutné u prvních ročníků, aby byly v kontaktu s učiteli,“ řekl Prymula. Válek mu ale oponoval: „Masarykova univerzita je průkopníkem distanční výuky, je v ní strašně daleko a je schopna to zvládnout,“ řekl.