reklama

Jsme na hranici možností, přiznal Blatný. Zatím nemůžeme obnovit odkladnou péči

Počet lidí hospitalizovaných s nemocí COVID-19 zatím neumožňuje, aby nemocnice obnovily odkladnou péči. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) přiznal, že jsou nemocnice na hraně svých možností a chybí jim personál. Proto je důležité co nejdříve naočkovat kromě seniorů také zdravotníky.

reklama

„Máme nadále vysoký počet hospitalizovaných pacientů s covidem, který neumožňuje zatím plošné obnovení odkladné péče. To je ten důvod, proč je potřeba se dostat k číslu kolem 3 000, abychom teprve se mohli posunout do nějakých méně přísných ochranných opatření,“ uvedl Blatný na tiskové konferenci, kde představoval vývoj epidemie v Česku.

Zdůraznil také trvající nedostatek zdravotnického personálu, který představuje v péči o pacienty stále největší problém. „Ve vybraných krajích je kapacita lůžek JIP a ARO na hranici svých možností. Patří tam stále například Karlovarský kraj,“ doplnil ministr s tím, že nadále funguje mezikrajová pomoc. Zvyšuje se podle něj přitom počet nemocnic, které mají kapacity volnější.

K tématu

Důležité je proto podle něj, aby očkování postupovalo podle plánu. Naočkovaných zdravotníků proti covidu je v Česku nyní 37 procent. Tvoří 57 procent všech očkovaných, 18 procent jsou klienti a obyvatelé lůžkových zařízení sociálních služeb a 13 procent senioři. Blatný novinářům na tiskové konferenci řekl, že proočkováno je 1,7 procenta populace, což je podle něj srovnatelné s Německem.

Zájem o očkování má více než 70 procent zdravotníků

Ministr zároveň odmítl informaci, že by se polovina zdravotníků nechtěla nechat proti koronaviru očkovat. „Z nemocnic máme od ředitelů potvrzený zájem kolem 70 a více procent,“ řekl Blatný. Objevují se podle něj zprávy o tom, že menší zájem je mezi pečovateli v domovech pro seniory. Ministr je k očkování vyzval, protože tak pomohou chránit nejen sebe, ale i seniory v těchto zařízeních.

Rychlost očkování podle Blatného nyní limitují dodávky vakcín. Od firem Pfizer a BioNTech jich bude méně, než mělo, ještě tři týdny. Pokud bude schválena vakcína od firmy AstraZeneca příští týden, bude dostupná za dva až tři týdny. Kdyby se začala rozvážet až v polovině února, budou podle něj nižší i měsíční dodávky.

Zda se bude v Česku očkovat i ruskou vakcínou Sputnik, jak to plánuje Maďarsko, Blatný netuší. „Garancí bezpečnosti je pro mě schválení Evropskou lékovou agenturou,“ uvedl ministr s tím, že může být v ČR použita jakákoliv vakcína, která projde stejným schvalovacím procesem evropských úřadů jako všechny ostatní.

K tématu

Další hlavní zprávy

Vláda

Vláda uzavře okresy: Do práce s potvrzením, se psem jen 500 metrů od domu

Vláda uzavře okresy: Do práce s potvrzením, se psem jen 500 metrů od domu

  • Aktualizováno

Vláda od pondělí na tři týdny výrazně omezí pohyb osob. Pro cesty do zaměstnání mimo okres bude potřeba například potvrzení zaměstnavatele. Pro cesty k lékaři a na úřady mimo okres s bydlištěm bude nutné čestné prohlášení či formulář. Nákupy budou možné jen v rámci okresu. Vycházky a běh přes den budou od pondělí možné jen na území obce, nikoli celého okresu. Venčení psů v noci bude možné do 500 metrů od bydliště. Od 1. března budou v ČR uzavřené všechny školy, mateřské školy i dětské skupiny s výjimkou těch při zdravotnických zařízeních.

Dětské oblečení ani obuv od pondělí nenakoupíte. Které obchody zůstanou otevřené
Roušky a respirátory budou povinné v práci i venku. Firmy čeká testování zaměstnanců
Jak hodnotí rok s koronavirem Miloš Zeman a Andrej Babiš? Sledujte nedělní Partii
Hilšer: Výměna ministra nikomu neprospěje. Celá vláda je na ručník, tvrdí Šimetka
Rebelie v ANO. Příspěvek pro lidi v karanténě neprošel i kvůli poslancům hnutí
Velká Babišova rošáda? Blatný a Petříček na cestě z vlády, zdravotnictví by měla ČSSD
reklama
reklama
První pokuty za nenošení respirátorů už padly. Strážníci objevili stovky hříšníků

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Česko podalo žalobu na Polsko. Požaduje zastavení těžby ve hnědouhelném dole Turów
Další články
reklama
reklama