Kubek: Zahráváme si se čtvrtou vlnou. Neopakujme chybu s rozvolňováním z prosince

Milan Kubek

Kubek k nedostatku vakcín

Nesmíme začít zase bezhlavě rozvolňovat. Otevřít školy bez pravidelného testování, to si zahráváme se čtvrtou vlnou epidemie, uvedl ve zprávách televize CNN Prima NEWS prezident České lékařské komory (ČLK) Milan Kubek. Podle něj je třeba si uvědomit, že Česko je na tom stále nejhůř z celé Evropy. „Máme nejvyšší počet nakažených, obrovské číslo zemřelých a to, že se situace zdánlivě trochu stabilizovala, jde částečně na vrub toho, že se zase málo testuje,“ zdůraznil Kubek.

„Za obrovské nebezpečí považuji, že bychom zase začali bezhlavě rozvolňovat. Chyba, která se stala na začátku prosince, by se neměla opakovat. Otevřít školy, aniž by bylo zajištěno pravidelné antigenní testování studentů a žáků, to si zahráváme se čtvrtou vlnou epidemie,“ varoval Kubek v televizi CNN Prima NEWS.

Dodal, že v současné době má Česko k dispozici dostatek testů. Navíc jsou podle něj k dispozici i testy, které nevyžadují „šťourání v nose“, ale dají se provádět ze slin. „Je možné testy dělat opakovaně, nestojí to závratné sumy. Je třeba si uvědomit, že Česko je na tom stále nejhůř z celé Evropy, máme nejvyšší počet nakažených, obrovské číslo zemřelých a to, že se situace zdánlivě trochu stabilizovala, jde částečně na vrub toho, že se zase málo testuje,“ upozornil prezident České lékařské komory.

Česko mělo za čtvrtek 7 435 nově potvrzených případů koronaviru, což je asi o 650 méně než minulý čtvrtek. Podle Kubka je to ale tím, že se méně testuje. „Takže nám vychází situace falešně lepší než je, ale je stále mimořádně vážná, nemocnice melou z posledního. Navíc kromě léčení mají testovat a ještě zajišťovat očkování, takže úkolů mají zdravotníci skutečně hodně,“ zdůraznil Kubek.

Lidé se chtějí očkovat, ale nemají čím

Prezident ČLK zároveň upozornil na nedostatek vakcín, se kterým se Česko aktuálně potýká. Podle Kubka totiž lidé mají v současné době o očkování vyšší zájem. „Vláda by měla zintenzivnit snahu sehnat vakcíny, protože to je náš hlavní problém. Zapůsobil fenomén, že jestli je něčeho nedostatek, mají o to lidé zájem. Lidé nejsou hloupí a vnímají, že 15 tisíc mrtvých je národní katastrofa, která nemá v moderních dějinách obdoby. Jsem rád, že se většina lidí chce nechat očkovat, je to velmi důležité,“ uvedl Kubek.

Doufá prý, že vláda jednala s Izraelci o spojenecké výpomoci, protože Izrael má dostatek očkovacích látek. „Předpokládal jsem, že jednání jsou o nákupu očkovacích látek, možná se mýlím,“ podotkl Kubek.

Zároveň poukázal na to, že kdyby nebylo Evropské unie, žádné vakcíny možná ještě v Česku nejsou. „Bylo by zajímavé podívat se na to, jaké smlouvy má Česká republika uzavřené na nákup vakcín. To znamená kdy a kolik jsme si od Pfizeru vakcín objednali, protože u nás se stalo tradicí, že všechno špatné se hází na Evropskou unii, ale kdyby jí nebylo, možná ještě dnes žádné očkovací látky nemáme,“ dodal prezident ČLK.

Tagy: