reklama

Skončí koalice Starostů a Pirátů? Převažuje názor, že příště máme jít sami, řekl Rakušan

V současné atmosféře převažuje uvnitř hnutí STAN názor, že by v příštích volbách mělo kandidovat samo, nikoliv v koalici. Redakci CNN Prima NEWS to potvrdil předseda Starostů Vít Rakušan. Zdůraznil, že nejde o vymezení vůči Pirátům, bez kterých by koalice nezískala v říjnových sněmovních volbách tolik poslanců.

reklama

„V současné atmosféře jasně převažuje názor, že bychom měli jít do dalších voleb sami. Není tam žádné vymezení vůči Pirátům,“ napsal redakci CNN Prima NEWS předseda hnutí STAN Vít Rakušan.

Starostové si v minulých letech prošli již několika různými koalicemi. Ve sněmovních volbách 2010 získala TOP 09, na jejíž kandidátce figurovali, 16,7 procenta hlasů a ve Sněmovně usedlo devět kandidátů za hnutí STAN.

Toto spojenectví se rozpadlo v roce 2016. Starostové chtěli zabránit tříštění hlasů a před volbami 2017 se spojili s KDU-ČSL, nová koalice však nakonec rychle zanikla. Hnutí STAN pak kandidovalo samo a získalo šest mandátů.

V roce 2021 se Starostové spojili s Piráty. Koalice dohromady ukořistila 37 poslanců, z čehož jich Starostové mají 33. Z vyjádření Víta Rakušana je tak zřejmé, že zástupci hnutí si už troufají vydat se do dalších voleb sólo.

Předseda Starostů ale zároveň uznává, že bez Pirátů by tolik poslanců nezískali. „Jednoznačně i na interní úrovni říkám, že koalice měla z mnoha důvodů smysl. Teď máme nějaký produkt, který je společným vyjednávacím dílem a zástupci STAN ho na celostátním výboru většinou hlasů potvrdili,“ řekl Rakušan pro CNN Prima NEWS v narážce na program nové vládní koalice.

Šéf Pirátů Ivan Bartoš v této souvislosti zdůraznil, že o volebních i povolebních koalicích rozhodují v jejich straně vždy členové prostřednictvím hlasování. „V celostátní rovině je to fórum Pirátské strany a pro regionální volby pak všichni členové příslušného krajského či místního sdružení,“ uvedl.

Není tajemstvím, že mezi oběma politickými subjekty panuje po říjnových volbách určitě napětí. Stále není ani jasné, zda Piráti nakonec půjdou do vlády společně se Starosty a vítěznou koalicí Spolu (ODS, KDU-ČSL a TOP 09). I v tomto případě rozhodne celostátní stranické fórum.

Tagy:

Hlavní zprávy

Lipavského nedáme, ať odstoupí Zeman, zní z koalice. Fiala si na jménech trvá
Politika

Lipavského nedáme, ať odstoupí Zeman, zní z koalice. Fiala si na jménech trvá

Miloš Zeman měl na úterní schůzce doporučit Janu Lipavskému (Piráti), aby nekandidoval na post ministra zahraničí. Podle koaličních partnerů Pirátů je to ale naopak Zeman, kdo by měl odstoupit. Lipavský je podle nich kandidátem celé koalice a budou na něm trvat. Mluvčí ODS Václav Smolka pro CNN Prima NEWS uvedl, že zatím žádné informace o tom, že by to Zeman skutečně řekl, nemají.

Prvňáčkovi napálí pětku jen totální pitomec, zuří učitel. Kolegyni by na hodinu vyhodil
Školství

Prvňáčkovi napálí pětku jen totální pitomec, zuří učitel. Kolegyni by na hodinu vyhodil

I když prvňáček příklady vypočítal správně, spletl si zadání. Učitelka základní školy ho proto nekompromisně ohodnotila známkou „pět“ a test mu celý opravila červenou barvou. Na necitlivé hodnocení upozornil školní psycholog a učitel Robert Čapek. Za takový přístup by podle něj učitelka zasloužila hodinovou výpověď. Podobně se k přístupu pedagožky staví i další odborníci i rodiče.

Tisíce domácností bez proudu. Bouře Barra udeřila na Irsko, ovlivní i počasí v Česku?

Bouře Barra v úterý zasáhla Britské ostrovy, konkrétně Irsko. Bez elektřiny je tam už 56 tisíc domácností. Do země přinesla vichr o rychlosti více až 130 km/h. Ve středu by pak měla okluzní fronta, která s bouří souvisí, doputovat i nad pevninskou Evropu, ovlivnit tak může okrajově i počasí v Česku. Český hydrometeorologický ústav ale žádná varování zatím nevydal. Vliv bouře by tak neměl být nijak extrémní.

Chlapec, který zemřel s covidem, měl i další onemocnění. Co o tragickém případu víme?

Chlapec, který v Ostravě zemřel s covidem, by za pár dní oslavil třetí narozeniny. Podle informací CNN Prima NEWS měl další chronické onemocnění, patřil tak do rizikové skupiny. Takovým pacientům lze pro zmírnění nemoci podávat monoklonální protilátky, ovšem až od 12 let, dodal Zdeněk Zíma z Odborné společnosti praktických dětských lékařů.

Čachry s bezinfekčností v Česku jen kvetou. Jaké triky odmítači používají nejčastěji?

Češi se snaží obejít, co se dá. V současnosti hlavně vládní restrikce, podle nichž je pro vstup do určitých zařízení nutné ukázat doklad o očkování nebo o prodělání nemoci. Kromě falšování zmíněných dokumentů nebo vyhledávání míst, kde se tato nařízení nedodržují, někteří odmítači očkování zvolili riskantnější taktiku, jak se opatřením vyhnout.

reklama

Domácí zpravodajství

reklama