reklama

Piráti se vstupem do vlády vydají na sebevražednou misi, varuje Stropnický

Piráty čeká důležité hlasování na celostátním fóru, během něhož si rozhodnou, zda vstoupí s hnutím STAN a koalicí Spolu do nové vlády. Neúspěšný kandidát ČSSD do Sněmovny Matěj Stropnický by něco takového považoval za pirátskou sebevraždu. Řekl to v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

reklama

Chvílemi to vypadá, jako by spolu Piráti a Starostové ani v jedné koalici nebyli. Čím dál častěji totiž mezi oběma subjekty dochází k názorovým konfliktům. Jako poslední příklad by se dal uvést střet pirátského europoslance Mikuláše Peksy a místopředsedy Starostů Petra Gazdíka v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Peksu rozladilo, když Gazdík mluvil o Pirátech jako o „klucích“. Europoslanec také ve středu odpoledne podobně jako další členové zapochyboval nad tím, zda by měli Piráti v koalici se Starosty vůbec pokračovat a do vlády vstupovat.

O tom Piráti rozhodnou zřejmě v polovině listopadu na celostátním fóru. Vyslovit se pro vládní angažmá by straně nedoporučoval ani bývalý předseda Zelených Matěj Stropnický. „Piráti jsou teď v horší situaci než Zelení v roce 2006. ODS potřebovala hlasy Zelených na vyslovení důvěry. Piráti ale mají teď čtyři poslance ze 108, takže nejsou potřební,“ řekl ve vysílání CNN Prima NEWS.

I když si oba subjekty liberální koalice před volbami slíbily, že půjdou buď společně do vlády, nebo společně do opozice, šéf Starostů Vít Rakušan ve čtvrtek naznačil, že by hnutí STAN šlo do vlády pravděpodobně i bez Pirátů.

Porušili Starostové dohodu?

Některým členům Pirátů se do vlády nechce i na základě zjištění z pirátské analýzy výsledků voleb. Ta z volebního debaklu Pirátů viní mimo jiné členy STAN, a to i Rakušana, který měl před volbami podobně jako někteří jeho kolegové porušit koaliční smlouvu. To však obvinění Starostové popírají. Rakušan se také ve svých vyjádřeních pokouší napjatou situaci v rámci koalice zklidnit.

Napětí se kromě Rakušana snaží mírnit i předseda Pirátů Ivana Bartoš, který si povolební spolupráci se Starosty vesměs pochvaluje. „Postupujeme tak, jak jsme slíbili voličům. Na jednáních se Starosty vystupujeme naprosto jednotně. Našli jsme konsenzus na struktuře vlády, která je pro PirSTAN výhodná,“ dodal.

Liberální koalice by z 18 míst v nové vládě měla obdržet sedm, a to v poměru čtyři pro STAN a tři pro Piráty. Podle Stropnického by ale ani tři ministerská křesla neměla Piráty přesvědčit, aby se na vzniku vlády podíleli. „Pokud do vlády vstoupí a dodrží avizovanou nekumulaci funkcí, tak je to sebevražedná mise,“ dodal.

Poukázal tím také na fakt, že pokud by se Bartoš jako ministr vzdal poslaneckého křesla, což Piráti jako znak nekumulace funkcí dlouhodobě prosazují, jeho poslanecký mandát by převzala starostka Trmic Jana Oubrechtová (STAN). Ta už avizovala, že by křeslo Pirátům nepřenechala, čímž by přišli o dalšího zákonodárce a zbyli by jim jen tři.

Starostové nejspíš dostanou pod svá křídla ministerstvo vnitra, školství, průmyslu, a k tomu funkci člena kabinetu, který se bude zabývat evropskými záležitostmi. Konkrétně především koordinací českého předsednictví v Radě EU, které proběhne v létě 2022.

Piráti budou pravděpodobně spravovat ministerstvo zahraničí, také resort pro místní rozvoj, jehož nedílnou součástí by měla nově být i digitalizace. Člen Pirátů by měl být rovněž předsedou Legislativní rady vlády. Tento post byl v minulosti často kumulován s křeslem ministra spravedlnosti. Vypadá to však, že justice bude v nové vládě náležet ODS.

Jaké personální zastoupení by nakonec nový kabinet mohl mít, se redakce CNN Prima NEWS snažila na základě zákulisních informací odhadnout v tomto článku.

Tagy:

Hlavní zprávy

Trhy jim zrušili, přesto si poradili. V Jablonci nad Nisou otevřeli adventní supermarket
Liberecký kraj

Trhy jim zrušili, přesto si poradili. V Jablonci nad Nisou otevřeli adventní supermarket

V Jablonci nad Nisou mají namísto vánočních trhů adventní supermarket. Bývalá prodejna nábytku v centru města se nyní proměnila v takzvaný Štědrý dům, který funguje stejně jako běžné obchody. Zákazníci si u vchodu berou košíčky, u stolů si vybírají zboží a u pokladny platí nákup. Skupina lidí, která pořádá několikrát do roka řemeslné trhy, si prostor pronajala a upravila během několika dní.

Vyhláška o povinném očkování proti covidu je už hotová. Vyjde do týdne, říká Vojtěch
Adam Vojtěch

Vyhláška o povinném očkování proti covidu je už hotová. Vyjde do týdne, říká Vojtěch

Vyhláška o povinném očkování proti nemoci COVID-19 pro vybrané profese a lidi nad 60 let je hotová. Podle ministra zdravotnictví v demisi Adama Vojtěcha vyjde do konce tohoto týdne ve Sbírce zákonů, řekl v pondělí po jednání vlády na tiskové konferenci. S dalšími opatřeními chce kabinet vyčkat na další vývoj epidemie. Pokles počtu pacientů v nemocnicích čeká Vojtěch kolem Vánoc.

Jo Nesbø: Jako autor si musím pokládat otázku, zda někoho neponoukám ke zločinům

Uznávaný a celosvětově oblíbený norský spisovatel Jo Nesbø se proslavil zejména svými detektivkami ze skandinávského prostředí. Ve svých knihách detailně popisuje mnohdy hrůzostrašné momenty, proto si pokládá otázku, zda někoho svými příběhy neponouká ke zločinům. „Každý autor, který píše fikci, nad tím musí přemýšlet,“ sdělil v pořadu Interview na CNN Prima NEWS..

Když Sověty chtěli zbít maďarští fanoušci. 65 let od Melbournské krvavé lázně

O sovětské okupaci své země se dozvěděli při cestě do Austrálie na letní olympijské hry. Obhajoba olympijského zlata se tak pro maďarské vodní pólisty stala symbolem boje za čest svého národa. 6. prosinec 1956 se tučným písmem zapsal do olympijské i politické historie. Pojďme si připomenout příběh „Melbournské krvavé lázně“, kdy voda v olympijském bazéně zčervenala a fanoušci Maďarska chtěli zmlátit sovětské sportovce.

Mráz a teploty pod nulou koncem týdne vystřídá oteplení. Přetrvá až do vánočních svátků?

Česko čeká tento týden zimní počasí, bude mrznout i sněžit. V dalších týdnech včetně vánočních svátků se ale zřejmě mírně oteplí. Maximální teploty se v tomto týdnu budou pohybovat kolem nuly a noční minimální teploty většinou kolem minus čtyř stupňů Celsia. Při malé oblačnosti a sněhu pak budou teploty klesat ještě níže. Na Facebooku to uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

reklama

Domácí zpravodajství

Detaily tragédie na Plzeňsku: Muž zastřelil svého bratra, po útěku se nejspíš oběsil

Krajští kriminalisté zahájili trestní řízení v případu nedělní střelby v Radějovicích na severním Plzeňsku, při níž zemřel pětašedesátiletý muž. Policisté z územního odboru Plzeň-venkov se dále zabývají okolnostmi úmrtí šestašedesátiletého útočníka, který se krátce po činu oběsil. Podle prvotních informací šlo o rozepři mezi rodinnými příslušníky.

Vražda na Kroměřížsku: Žena měla ubodat známého, čin pak sama nahlásila policii

Kriminalisté se od pátečního večera zabývají případem vraždy, která se podle vyšetřovatelů stala v jedné z obcí poblíž Holešova na Kroměřížsku. Třiačtyřicetiletá žena z Olomoucka tam několikrát bodla nožem známého, který útok nepřežil, uvedl v pondělní tiskové zprávě policejní mluvčí Petr Jaroš. Kriminalisté ženu obvinili z vraždy, hrozí jí až 20 let vězení. Stíhaná skončila ve vazbě.

reklama