reklama

Jste spokojený s prací hygieničky Rážové? Bez komentáře, odvětil Babiš a odešel

Opakovaně jsem vyzval hygienu, aby začala dělat zásadní opatření, prohlásil na středeční tiskové konferenci po návratu ze Srbska český premiér Andrej Babiš (ANO). Reagoval tak na dotazy, zda se reálně uvažuje o uzavření některých okresů, kde se v současnosti nejvíce šíří pandemie koronaviru. Jedná se například o Chebsko, Sokolovsko nebo Trutnovsko. Na dotaz, jak Babiš hodnotí práci hlavní hygieničky České republiky Jarmily Rážové, premiér pouze odvětil: „Bez komentáře.“

reklama

„Opakovaně jsem hygienu vyzval, aby už začala dělat zásadní opatření. Podle mého názoru se to mělo dělat dávno, protože problém na Chebsku a Sokolovsku máme už dlouho. Opatření se měla zavést před dvěma týdny,“ řekl Babiš na tiskové konferenci o možnosti, že by se okresy nejvíce postižené pandemií uzavřely.

Už jsme si to vyzkoušeli v rámci Litovle

Babiš zmínil, že Česká republika už má s podobnými restrikcemi zkušenosti. „Už jsme to tu měli. Jde o účinný prostředek, jak zabránit šíření epidemie. Pokud se stejně jako na Trutnovsku rozšíří do dalších okresů, máme problém. Už jsme to realizovali v rámci Litovle a situaci se podařilo zvládnout. Jde o opatření, které má logiku,“ dodal Babiš. Na otázku, zda je spokojený s prací hlavní hygieničky Jarmily Rážové, pouze odvětil: „Bez komentáře.“

Na případná zpřísnění opatření a uzávěry okresů upozornil ve středu hejtman Karlovarského kraje Petr Kulhánek (za STAN). „Byl jsem kontaktován hlavní hygieničkou ČR doktorkou Rážovou s informací, že naše nejhůře zasažené okresy Sokolov a Cheb, kde se masivně šíří nákaza, budou vyžadovat nějaká krizová opatření,“ řekl CNN Prima NEWS Kulhánek.

Ujistil ale, že s případným omezením pohybu nedojde například k zákazu nákupu nejpotřebnějšího zboží. „V rámci těchto okresů je možné omezení mobility. Izolace je jeden z možných scénářů. Vždy bude zachováno, aby si lidé mohli nakoupit, jet do zaměstnání a do zdravotních zařízení. Asi tam budou nějaká opatření k tomu, aby ten daný člověk byl schopen prokázat, že je to nezbytně nutná cesta,“ uvedl Kulhánek. Definitivní slovo by měla mít vláda, která zasedne ve čtvrtek.

Trutnovsko se zavírat nebude

Státní zdravotní ústav ve středu uvedl, že na Trutnovsku byla na začátku ledna britská varianta koronaviru ve více než 60 procentech zkoumaných vzorků. Královéhradecký hejtman Červíček ale uvedl, že hermetické uzavření Trutnovska není ve hře. Nákaza se podle něj šíří v podobné intenzitě dlouho v celém kraji, a tak by uzávěra nyní nic neřešila.

K tématu

Další hlavní zprávy

Auto

Komentář: Zákaz pohybu mezi okresy otvírá prostor pro šikanu řidičů

Komentář: Zákaz pohybu mezi okresy otvírá prostor pro šikanu řidičů

Řidiči podléhají namátkové kontrole výrazně častěji než chodci. Policisté si mohou vybírat podle registračních značek ve snaze chytit hříšníka. Jenže dnes už značky neodpovídají místu bydliště. Pokud projde nejnovější záměr vlády, může se šikany dočkat třeba obyvatel Liberce, který si koupil ojetinu od Pražáka.

Střet komentátorů Zlámalové a Koláře: Hádali se o opatřeních, školách i výměně vlády
Jak hodnotí rok s koronavirem Miloš Zeman a Andrej Babiš? Sledujte nedělní Partii
Nejde si vakcínu jen tak naložit do auta a jezdit s ní po Praze, zlobí se Blatný
Hon na Lišky dopadl výtečně, začíná lov hráčů Slavie. Trpišovský chce vysoké částky
reklama
reklama
Zapomeňte na uzavření krajů, ve hře je mnohem tvrdší opatření

Vláda

Domácí zpravodajství

Jihoafrická mutace řádila ve školce v Brně. Potvrdila se zatím ve třech případech
Další články
reklama
reklama