CNN Prima News trasování

trasování

Výpis příspěvků ke štítku „trasování“

Příběhy rodičů a jejich dětí, které drtí karantény: Bezvýsledné testování a žádné lyžáky

Rodiny stíhá jedna karanténa za druhou, děti nechodí do škol, rodiče hledají cesty, jak nepřijít o peníze ze zaměstnání a většině z nich už dochází trpělivost. Nic nefunguje a systém totálně selhává, shodují se naštvaní rodiče a ptají se, k čemu je vlastně očkování, když na něj nikdo nebere zřetel. Přinášíme vám mini příběhy několika z vás, které ilustrují realitu těchto dnů.

Hygiena se žákům ozývá ve chvíli, kdy se vrací z karantény. Je to katastrofa, říká Gazdík

Hygienické stanice se mnohdy ozvou žákům až ve chvíli, kdy se už vrací do školy po karanténě. Takhle se s pandemií nedá bojovat, je to katastrofální, hodnotí současný stav poslanec hnutí STAN a budoucí ministr školství Petr Gazdík. Rovněž ho mrzí, že už se nestihnou prodloužit vánoční prázdniny a že vláda v demisi není nakloněna k dodatečnému testování dětí ještě před svátky. V pořadu Nový den dodal, že s končícím šéfem resortu školství Robertem Plagou (za ANO) má v plánu po nástupu nového kabinetu spolupracovat.

PŘEHLEDNĚ: Co dělat, pokud jste se nakazili koronavirem? A jak se liší karanténa od izolace?

Většina lidí má ve vládních opatřeních stále zmatek. Třebaže se Česká republika zmítá v pandemii už druhým rokem, ne všichni mají přehled o tom, jak se vlastně při nákaze koronavirem zachovat. Komu zavolat a jak se nahlásit? Jaká pravidla platí pro očkované, u kterých vyjde pozitivních test na covid? A jaký je rozdíl mezi karanténou a izolací? Redakce CNN Prima NEWS pro vás připravila velký přehled současných pravidel.

Hygienici nestíhají trasovat. Do 24 hodin dokážou oslovit jen čtvrtinu pozitivních

Aktualizováno

Hygienické stanice vytrasovaly za poslední týden průměrně do 24 hodin od výsledku testu čtvrtinu pozitivních na COVID-19 a oslovily také 62 procent jejich kontaktů. Průměrně jim lidé hlásí v posledním týdnu 1,96 rizikového kontaktu. Kraje se v rychlosti trasování a počtu hlášených kontaktů výrazně liší. Vyplývá to z dat o trasování z projektu Chytrá karanténa. Od začátku října počty nově nakažených opět výrazně rostou, v minulém týdnu dvakrát překročily 14 tisíc pozitivně testovaných.

Proplácení testů či kratší karanténa. Jak plánuje nastupující vláda řešit covid?

Další vlna epidemie se podle čísel z posledního týdne pořádně zvedla. Premiér Babiš a spol. proto představili sérii přísných opatření, které mají nárůst nových případů covidu zkrotit. Otázkou však zůstává, jak dlouho budou platit. Připravovaná vláda Petra Fialy, která by mohla ve Strakově akademii usednout během příštích měsíců, má totiž na pandemický postup jiný názor. Splní-li své sliby, například testy by mohly být znovu proplácené pojišťovnami.

Preventivní testy na covid od prosince nebude hradit stát. Mění se i podmínky karantény

Aktualizováno

Preventivní testy na COVID-19 by se mohly přestat hradit z veřejného zdravotního pojištění od 1. prosince, bude to navrhovat ministerstvo zdravotnictví, řekla v pátek novinářům hlavní hygienička Pavla Svrčinová. Testy zůstanou zdarma pro děti do 12 let. Podle ministra Adama Vojtěcha (za ANO) budou i další výjimky, například pro lidi, kteří už mají první dávku očkování. Ministerstvo rovněž navrhne, aby karanténu pro lidi po kontaktu s nakaženým koronavirem bylo možné po sedmi dnech ukončit negativním testem.

Změny kvůli mutaci delta. Kontakty nakažených budou hygienici hodnotit přísněji

Hygienici kvůli nakažlivější variantě delta koronaviru zpřísnili parametry rizikového kontaktu. Při trasování nakažených za rizikový považují i takový kontakt, který byl kratší než 15 minut a na větší vzdálenost než dva metry. Už také úplně neberou v potaz, zda měli lidé respirátor. Uvedl to Český rozhlas Radiožurnál (ČRo). Nařizované karantény se ovšem netýkají očkovaných.