K dluhům snadno a rychle. KHL přivedla Jokerit na mizinu, v troskách končily i jiné kluby

David Sklenička strávil v Jokeritu necelé tři sezony. Po začátku války na Ukrajině a odstoupení helsinského klubu z KHL našel domov v Oulu.

Pomohou protiruské sankce?

Osm let působil Jokerit Helsinky v Kontinentální hokejové lize (KHL), tedy soutěži úzce spjaté s Ruskem. Po začátku války na Ukrajině se rozhodl ze soutěže odstoupit. Dá se říct, že odchází s nepořízenou a obrovskou finanční ztrátou. A ohledně budoucnosti tohoto klubu vyvstává mnoho otázek.

Jokerit se po vstupu ruských byznysmenů v roce 2013 rozhodl odtrhnout od finské Liigy. V sezoně 2014–⁠2015 už zrenovovaný helsinský klub vstoupil do KHL. Během osmi let byl spíše nenápadným členem, který jen dvakrát postoupil do druhého kola play-off, konferenčního semifinále.

Letos prohrál se Spartakem Moskva na úvod vyřazovacích bojů 0:4. V tomto neúspěchu ale byli hráči nevinně. Moskvané postoupili kontumačně – Jokerit totiž ještě před play-off oznámil, že kvůli Moskvou rozpoutané válce na Ukrajině nechce být součástí soutěže, která je ruským projektem.

Z vlastní vůle nakonec natrvalo ukončil něco, co pravděpodobně už nebylo dlouho udržitelné. Do organizace byly pumpovány obrovské sumy, ty se ale žádným způsobem nevracely a klub se každoročně ocital v červených číslech. V žádné sezoně v éře KHL neskončil Jokerit v menší ztrátě než 10,2 milionu eur (250 milionů korun), maximem pak bylo 15,4 milionu (375 milionů korun) v sezoně 2015–⁠2016, jak informovala stanice MTV Uutiset.

Momentálně se Jokerit ocitá v umělém spánku. Prakticky všichni hráči včetně českého reprezentanta Davida Skleničky zmizeli na jinou adresu, protože za helsinský tým by si v příští sezoně nezahráli.

Zaprvé nemají domov – aréna pro více než 13 000 diváků známá pod názvem Hartwall je v rukách ruských oligarchů. To je mimochodem důvod, proč se v ní oproti původním plánům nebudou konat žádné zápasy nadcházejícího mistrovství světa, část šampionátu byla po invazi na Ukrajinu přesunuta do skromnější Helsinki Ice Hall. A zadruhé nyní ani neexistuje soutěž, ve které by Jokerit mohl figurovat.

Neodoláte KHL, skončíte v troskách

Na absolutní zkázu „žolíků“ by ale dojít nemělo. Klub od ruské společnosti Nornikel odkoupila finská hokejová legenda Jari Kurri a má v plánu vrátit Jokerit na hokejovou mapu. V ročníku 2023–⁠2024 by se měla elitní soutěž Liiga rozšířit na 16 týmů. Do té doby budou fungovat jen mládežníci Jokeritu.

A stadion? Buďto Hartwall Arena – která už není Hartwall Arenou, protože výrobce nápojů Hartwall ukončil se slavnou halou partnerství – získá nové majitele a klub se vrátí na staré známé místo. Případně se nabízí stěhování do nedalekého města Espoo.

Každopádně příběh zadluženého Jokeritu podtrhuje osud neruských týmů, které větší či menší čas zkoušely štěstí v KHL. „Každý západní klub, který nedokázal odolat lákadlu jménem KHL, skončil v troskách. Jmenovitě Jokerit, Slovan Bratislava, Medveščak Záhřeb, Lev Praha, Lev Poprad, Dinamo Riga,“ podotkl šéf Asociace evropských klubů Szymon Szemberg prostřednictvím Twitteru.

Zmiňovaný Medveščak z Chorvatska byl zjevením v KHL mezi lety 2013 až 2017. Ukousl si ale příliš velké sousto, jen jednou postoupil do play-off a soutěž opustil z finančních důvodů. Na pokraji bankrotu byl i posléze, kdy se vrátil do rakouské ligy EBEL. Kvůli ekonomické krizi se tak „proslavil“ děsivou šňůrou 20 proher v řadě, protože musel nastupovat s „levnými“ juniory.

Peníze na KHL už neměl ani Slovan Bratislava a vrátil se k utkáním pouze na Slovensku. Lev Poprad nasekal dluhy, kde se dalo, a organizace se po jediném roce stěhovala do Prahy. I v české metropoli ale bylo brzy hluboko do kapsy.

Tagy: