K dluhům snadno a rychle. KHL přivedla Jokerit na mizinu, v troskách končily i jiné kluby

Osm let působil Jokerit Helsinky v Kontinentální hokejové lize (KHL), tedy soutěži úzce spjaté s Ruskem. Po začátku války na Ukrajině se rozhodl ze soutěže odstoupit. Dá se říct, že odchází s nepořízenou a obrovskou finanční ztrátou. A ohledně budoucnosti tohoto klubu vyvstává mnoho otázek.

Jokerit se po vstupu ruských byznysmenů v roce 2013 rozhodl odtrhnout od finské Liigy. V sezoně 2014–⁠2015 už zrenovovaný helsinský klub vstoupil do KHL. Během osmi let byl spíše nenápadným členem, který jen dvakrát postoupil do druhého kola play-off, konferenčního semifinále.

Letos prohrál se Spartakem Moskva na úvod vyřazovacích bojů 0:4. V tomto neúspěchu ale byli hráči nevinně. Moskvané postoupili kontumačně – Jokerit totiž ještě před play-off oznámil, že kvůli Moskvou rozpoutané válce na Ukrajině nechce být součástí soutěže, která je ruským projektem.

Z vlastní vůle nakonec natrvalo ukončil něco, co pravděpodobně už nebylo dlouho udržitelné. Do organizace byly pumpovány obrovské sumy, ty se ale žádným způsobem nevracely a klub se každoročně ocital v červených číslech. V žádné sezoně v éře KHL neskončil Jokerit v menší ztrátě než 10,2 milionu eur (250 milionů korun), maximem pak bylo 15,4 milionu (375 milionů korun) v sezoně 2015–⁠2016, jak informovala stanice MTV Uutiset.

Momentálně se Jokerit ocitá v umělém spánku. Prakticky všichni hráči včetně českého reprezentanta Davida Skleničky zmizeli na jinou adresu, protože za helsinský tým by si v příští sezoně nezahráli.

Zaprvé nemají domov – aréna pro více než 13 000 diváků známá pod názvem Hartwall je v rukách ruských oligarchů. To je mimochodem důvod, proč se v ní oproti původním plánům nebudou konat žádné zápasy nadcházejícího mistrovství světa, část šampionátu byla po invazi na Ukrajinu přesunuta do skromnější Helsinki Ice Hall. A zadruhé nyní ani neexistuje soutěž, ve které by Jokerit mohl figurovat.

Neodoláte KHL, skončíte v troskách

Na absolutní zkázu „žolíků“ by ale dojít nemělo. Klub od ruské společnosti Nornikel odkoupila finská hokejová legenda Jari Kurri a má v plánu vrátit Jokerit na hokejovou mapu. V ročníku 2023–⁠2024 by se měla elitní soutěž Liiga rozšířit na 16 týmů. Do té doby budou fungovat jen mládežníci Jokeritu.

A stadion? Buďto Hartwall Arena – která už není Hartwall Arenou, protože výrobce nápojů Hartwall ukončil se slavnou halou partnerství – získá nové majitele a klub se vrátí na staré známé místo. Případně se nabízí stěhování do nedalekého města Espoo.

Každopádně příběh zadluženého Jokeritu podtrhuje osud neruských týmů, které větší či menší čas zkoušely štěstí v KHL. „Každý západní klub, který nedokázal odolat lákadlu jménem KHL, skončil v troskách. Jmenovitě Jokerit, Slovan Bratislava, Medveščak Záhřeb, Lev Praha, Lev Poprad, Dinamo Riga,“ podotkl šéf Asociace evropských klubů Szymon Szemberg prostřednictvím Twitteru.

Zmiňovaný Medveščak z Chorvatska byl zjevením v KHL mezi lety 2013 až 2017. Ukousl si ale příliš velké sousto, jen jednou postoupil do play-off a soutěž opustil z finančních důvodů. Na pokraji bankrotu byl i posléze, kdy se vrátil do rakouské ligy EBEL. Kvůli ekonomické krizi se tak „proslavil“ děsivou šňůrou 20 proher v řadě, protože musel nastupovat s „levnými“ juniory.

Peníze na KHL už neměl ani Slovan Bratislava a vrátil se k utkáním pouze na Slovensku. Lev Poprad nasekal dluhy, kde se dalo, a organizace se po jediném roce stěhovala do Prahy. I v české metropoli ale bylo brzy hluboko do kapsy.

Tagy:

Hlavní zprávy

Trauma z tragédie zůstalo. Dva fanoušci si vzpomněli na Hillsborough a spáchali sebevraždu
Fotbal

Trauma z tragédie zůstalo. Dva fanoušci si vzpomněli na Hillsborough a spáchali sebevraždu

Letošní finále Ligy mistrů mezi Realem Madrid a Liverpoolem začalo s více než půlhodinovým zpožděním. Někteří příznivci totiž bez lístků přelezli ploty pařížského Stade de France, takže zavládl chaos. V útrobách stadionu se mačkali lidé, ve vzduchu visel velký průšvih. Leckomu se vybavila událost z roku 1989 na Hillsborough, kde tlačenice vyústila v 97 obětí. Vzpomněli si i dva přeživší tragédie, které navrácené trauma dovedlo k sebevraždě.

Druhé kolo senátních voleb začalo, místnosti se otevřely. Jak dopadnou vyhrocené souboje?
Senátní volby

Druhé kolo senátních voleb začalo, místnosti se otevřely. Jak dopadnou vyhrocené souboje?

V Česku začalo v pátek ve 14:00 druhé kolo letošních senátních voleb. Lidé v nich rozhodnou nejen o 24 budoucích senátorech, ale také o míře posílení hnutí ANO v horní komoře. Voliči na Jihlavsku navíc určí, zda mandát obhájí Miloš Vystrčil (ODS) a bude tak moci zůstat v čele Senátu. Bez ohledu na výsledek voleb zůstane klubu ODS a TOP 09 jako nejpočetnějšímu právo nominovat šéfa horní komory a budou mít většinu v Senátu vládní frakce.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
17:13

Britský ministr obrany navštívil Kyjev, mluvil o další podpoře Ukrajině

17:06

Zelenskyj podepsal žádost o vstup do NATO

17:02

Evropští lídři jednoznačně odsuzují ruské vyhlášení anexe části Ukrajiny

16:51

USA reagují na ruskou anexi ukrajinských oblastí. Uvalily sankce na ruské firmy

Vysáváte rozpočet jak pijavice a lidé nemají na energie, řekl Okamura. Lžete, reagoval Kupka

Předseda SPD Tomio Okamura se v pátek v Poslanecké sněmovně tvrdě pustil do vlády v souvislosti s navrhovanou novelou služebního zákona. Vyčítá, že zatímco lidé nemají na energie, chystá se kabinet zřídit neomezený počet politických náměstků na ministerstvech, což považuje za trafiky pro vládní spolustraníky. Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) jeho slova označil za lži.

Krizový plán EU: Snížíme spotřebu a zdaníme mimořádné zisky, schválili ministři

Členské země Evropské unie se ve snaze zmírnit dopady aktuální energetické krize dohodly na snižování spotřeby elektřiny a zdanění mimořádných zisků elektráren a dodavatelů fosilních paliv. Peníze odebrané energetickým společnostem plánují využívat na podporu zranitelných skupin obyvatel a podniků nebo na financování úsporných opatření. Dosažení politické dohody oznámilo české předsednictví v Radě EU.

Sledujte Partii s Kupkou a Havlíčkem: Jak výsledky voleb ovlivnila energetická krize?

Česko po volbách. Kdo s kým a proč? V nedělní Partii Terezie Tománkové budou diskutovat ministr dopravy a místopředseda ODS Martin Kupka a místopředseda Sněmovny za hnutí ANO Karel Havlíček. Ve druhé části přijde na řadu velká politická diskuse, jejími aktéry budou: místopředsedkyně KDU-ČSL Šárka Jelínková, senátor Zdeněk Hraba a poslanci Aleš Juchelka z ANO a Radim Fiala z SPD.

Rusko i Ukrajina se připravují na dlouhý konflikt. Expert popsal, jaký vliv bude mít zima

Příměří mezi Ukrajinou a Ruskem je aktuálně utopií. Oba státy se i nadále snaží posilovat své řady, pokračují v ostřelování a bojích, a k tomu zahájily přípravy na válku v příštím roce. Vyplývá to z kroků, ke kterým Moskva i Kyjev přistupují. Ukrajinci se však zároveň snaží využít převzaté iniciativy v konfliktu a tlačit na Rusy, co nejvíce to jde.

Ruská raketa u Záporoží zasáhla humanitární konvoj. Zabila nejméně 25 lidí, čekali na příbuzné

Aktualizováno

Nejméně 25 lidí v pátek zahynulo a další desítky byly zraněny při ruském raketovém útoku na civilní humanitární konvoj u jihoukrajinského města Záporoží. Oznámily to ukrajinské úřady, podle kterých útočili Rusové. Okupační správa Záporožské oblasti naopak uvedla, že za útokem stojí Kyjev. Zasažení civilisté podle gubernátora čekali ve frontě, aby z Ruskem okupovaného území odvezli své příbuzné. Okupační správa této oblasti následně uvedla, že za útokem stojí Kyjev.

Domácí zpravodajství

„Zeman nepracuje“. Poslanci chtějí Hradu sebrat 30 milionů a podpořit protialkoholní prevenci

Seberte prezidentské kanceláři 30 milionů korun a dejte je na protidrogovou politiku. S takovým návrhem přišla skupina koaličních poslanců v čele s lidovcem Šimonem Hellerem. Konkrétně jde o sumu určenou na lesní hospodářství. Lánské lesní správě šéfuje Miloš Balák, který ovšem byl pravomocně odsouzen v souvislosti s ovlivňováním jedné ze zakázek. Zmíněných 30 milionů korun by zamířilo na protidrogovou politiku a prevenci závislosti na alkoholu.