CNN Prima News kalamita

kalamita

Výpis příspěvků ke štítku „kalamita“

Sněhová kalamita zasáhla Šumavu. Napadlo 10 centimetrů, silničáři museli vyjet s pluhy

V západočeské části Šumavy ve čtvrtek ráno napadlo do deseti centimetrů sněhu, silničáři museli vyjet s pluhy. Vzhledem k tomu, že jsou povrchy vozovek teplé, sníh taje. Na silnicích jsou vyjeté koleje v mokrém sněhu, řekl dispečer Správy a údržby silnic Plzeňského kraje Daniel Žižka. Sníh ještě místy poletuje, ale teploty postupně porostou.

Kolaps na jihu Čech: Hejtman Kuba vyhlásil kalamitní stav, některé silnice se uzavřou

Jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS) vyhlásil v sobotu ráno v kraji kalamitní stav. Od pátku napadlo až 45 centimetrů sněhu a během dne by mělo připadnout dalších až 25 centimetrů. Problémy jsou v železniční i autobusové dopravě, řekl. Některé silnice podle něj nebudou v sobotu sjízdné. Na některých místech dokonce došlo k výpadku elektrického proudu.

MAPA: Podívejte se, kde jsou největší kalamity na silnicích. Přívaly sněhu ochromily republiku

Aktualizováno

Na dálnici D5 u Mýta na Rokycansku havaroval v podvečer kamion. Dálnice je kvůli nehodě dočasně ve směru na Prahu uzavřená. Přes den několikrát stála i dálnice D1. Stále se na ní tvoří fronty, například v úseku mezi Kojetínem a Mořicemi v Olomouckém kraji nebo mezi 41. až 78. kilometrem směrem na Brno. Problémy spojené s intenzivním sněžením ochromily dopravu po celé zemi.

Sněhová kalamita na Slovensku. Skiareály v Tatrách zavřely, na dálnici bouraly desítky aut

Aktualizováno

Sever Slovenska i jih Polska se potýkají s přívaly nového sněhu, situaci komplikuje silný vítr. Ve Vysokých Tatrách zastavila provoz lyžařská střediska v Tatranské Lomnici, ve Starém Smokovci a na Štrbském plesu. Úřady v okrese Žilina vyzvaly lidi, aby zůstali doma a pokud to není nutné, nejezdili o víkendu autem na severní Slovensko. Nepříznivé počasí se očekává i v neděli. Polský Tatranský národní park je kvůli nebezpečí pádu lavin celý uzavřený pro turisty.

Sněhová kalamita komplikuje dopravu, na severu Čech platí výstraha. Jak bude v dalších dnech?

Do Česka znovu dorazila sněhová nadílka. Silné sněžení komplikuje dopravu zejména na Mladoboleslavsku a Liberecku. Vzhledem k teplotám pohybujícím se kolem nuly jde často o mokrý sníh. Řidiči by měli nevhodnému počasí přizpůsobit svou jízdu na silnicích. Na severu Čech platí sněhová výstraha až do 15 hodin. Vyplývá to ze zpráv Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Bílé peklo. Sněhová bouře v USA zabila desítky lidí, někteří zemřeli uvězněni v autech

Nejméně 28 osob zemřelo v americkém státě New York poté, co kraj kolem města Buffala postihla sněhová bouře nevídaných rozměrů. Někteří lidé byli ve svých autech uvězněni více než dva dny, než se je z bílého pekla povedlo vysvobodit. Jiní se už ven živí nedostali. Celkově živel připravil po celých Spojených státech o život nejméně 56 lidí.

Ženu rozdrtily náklaďáky, když se snažila dostat ze sněhu. Japonci bojují s kalamitou

Sněhová kalamita už několik dní drtí Japonsko. Na dálnicích uvízly stovky aut, na mnoha místech museli řidiči přečkat noc uvnitř svých vozidel. Tisíce domácností zůstaly bez elektřiny, sníh si navíc vyžádal už čtyři lidské životy. Seniorku na ostrově Hokkaidó přimáčkly nákladní vozy, když se snažila vyprostit ze sněhové pasti. V prefektuře Niigata zase na otravu oxidem uhelnatým zemřela 27letá žena, když se ohřívala uvnitř svého auta.

Do Evropy dorazil „Troll z Trondheimu“. Jev z Grónska přinesl tuhý mráz i řadu výstrah

V posledních dnech se Velká Británie připravovala na příchod „Trolla z Trondheimu“. Jev, který vznikl nad Grónském a v oblasti Skandinávie, s sebou do Spojeného království přinesl nejen mrazivé teploty. V platnosti je řada výstrah, a to jak pro řidiče, tak chodce. Na některých místech mohou v noci na pátek teploměry naměřit až -20 °C, dorazit by měly i sněhové kalamity. Britská média „arktickému obrovi“ přičítají i smrt tří lidí při autonehodách.