Vedení TOP 09 odmítlo Kalouska na evropské kandidátce. Hrozil rozpad koalice Spolu

Miroslav Kalousek

Vedení TOP 09 odmítlo Kalouska na evropské kandidátce

Miroslav Kalousek, bývalý předseda TOP 09, nebude kandidovat do Evropského parlamentu. Ve čtvrtek o tom rozhodl výkonný výbor strany. Jeho kandidatura by ohrozila společnou kandidátku koalice Spolu, což by mohlo ovlivnit i sněmovní volby v roce 2025. Někdejší ministr financí totiž naráží u ODS i KDU-ČSL. Samotný Kalousek konstatoval, že rozhodnutí výboru přijímá. Následně rovněž oznámil, že výzvy ke kandidatuře do Senátu nevyslyší.

„Výkonný výbor TOP 09 dnes neschválil moji kandidaturu do EP. Překvapen nejsem, velké iluze jsem si nedělal. Nechtěl jsem však především zklamat důvěru 12 krajských organizací strany, které si mě na kandidátce přály a podporovaly mě. Rozhodnutí přijímám. Proces, který k němu vedl, byl navíc zdrojem řady informací zajímavých jak pro mě, tak pro veřejnost. Zvoleným kandidátům přeji v kampani hodně úspěchů,“ napsal Kalousek po rozhodnutí na sociální síti X.

Vedení zároveň Kalouska vyzvalo, aby kandidoval do Senátu. „Nikdy jsem se netajila tím, že Miroslava Kalouska považuji za nebojácného a zkušeného politika s velkým darem řeči. Domnívám se, že v situaci, kdy hnutí ANO začíná opětovně útočit na Senát, je právě on člověkem, který zde může odvést neocenitelnou práci pro demokracii. Výkonný výbor TOP 09 Miroslava Kalouska dnes vyzval ke kandidatuře do Senátu, protože zde může straně pomoci k zisku velmi důležitého mandátu,“ napsala na sociální síti X předsedkyně strany Markéta Pekarová Adamová.

Jak 39člený výkonný výbor rozhodne, nebylo jasné do poslední chvíle. Řada členů vedení této vládní strany připouštěla, že jde na jednání otevřena všem možnostem. Sám Kalousek se na jednání dostavil, ale přibližně po první hodině odešel.

ČTĚTE TAKÉ: Z Kalouska na kandidátce koalice nadšená nebude. Byla by škoda, kdyby tam nebyl, říká Pospíšil

Za Kalouska lobboval například další z bývalých šéfů strany Jiří Pospíšil. „Přilákal by další voliče. Pokud chce koalice Spolu vyhrát volby, byla by škoda, kdyby někdo podobný jako Miroslav Kalousek na kandidátce chyběl. Byl by obrovským přínosem,“ řekl Pospíšil pro CNN Prima NEWS.

Kalouskovu kandidaturu odmítal také premiér Petr Fiala (ODS). „Nedokážu si to představit,“ řekl Fiala dříve ve vysílání CNN Prima NEWS. Poukázal na to, že Kalousek, který nyní aktivně nepůsobí v politice, jeho koaliční vládu opakovaně v médiích a na sociálních sítích tvrdě kritizuje.

Podle informací CNN Prima NEWS měla TOP 09 Kalouskovi nabídnout kandidaturu na senátora. To ale bývalý ministr financí odmítá. „Do rozhodnutí výkonného výboru se nebudu k volbě vyjadřovat. Ale na jaře už jsem jasně vysvětlil, proč chci kandidovat do europarlamentu a proč nebudu kandidovat do Senátu. Na tomto stanovisku se vůbec nic nemění,“ sdělil CNN Prima NEWS Kalousek.

Kalousek byl původně poslancem za lidovce, které také v letech 2003 až 2006 vedl. Později byl jedním z iniciátorů vzniku nové strany, TOP 09, ve které byl po jejím založení v roce 2009 místopředsedou a v letech 2015 až 2017 předsedou. Dvakrát byl také ministrem financí, a to ve vládách Mirka Topolánka a Petra Nečase (oba ODS).

Nyní dvaašedesátiletý Kalousek se v lednu 2021 rozhodl složit poslanecký mandát a odejít z aktivní politiky. Jako politik, který nebyl pro část potenciálních partnerů přijatelný, tak otevřel dveře vzniku koalice Spolu. V poslední době často kritizoval vládu, jako bývalý ministr financí hlavně za ekonomické kroky.

Tagy: