Kalouska si na kandidátce Spolu představit nedokážu, tvrdí Fiala. Upozornil na jeho výroky

Premiér a šéf ODS Petr Fiala si nedovede představit, že by na kandidátce koalice Spolu pro volby do Evropského parlamentu v příštím roce byl i bývalý předseda TOP 09 a někdejší ministr financí Miroslav Kalousek. V pořadu televize CNN Prima NEWS Co na to premiér ve středu Fiala řekl, že vyčká nominace TOP 09. Věří, že tato strana bude rozhodovat demokraticky a ve všech souvislostech, do jejího výběru nicméně nechce ani nemůže mluvit, uvedl.

„Nedokážu si to představit,“ řekl Fiala na dotaz, co říká případné Kalouskově kandidatuře na společné kandidátce ODS, KDU-ČSL a TOP 09 v evropských volbách. Poukázal na to, že Kalousek, který nyní aktivně nepůsobí v politice, jeho koaliční vládu opakovaně v médiích a na sociálních sítích tvrdě kritizuje. „Ale počkejme, až TOP 09 dá nominace, věřím, že bude uvažovat ve všech souvislostech,“ dodal premiér.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Doživotní výsluhy lékařům? Neadekvátní a nepřiměřené, vzkázal Fiala. Spustil vlnu kritiky

„Tak to mám kliku. Pokud vím, pan předseda Petr Fiala není členem výkonného výboru TOP 09. Nebo že by už byl? Těžko říct, nějak už to dopadne,“ reagoval na sociální síti X Kalousek.

Kalousek nedávno sám ohlásil zájem kandidovat do Evropského parlamentu, jeho záměr ale vzbudil i negativní reakce. Kalousek ke svému plánu na sociální síti X napsal, že ho překvapilo velké množství návrhů z regionů, aby za TOP 09 kandidoval. „Respektuji, že o tom však musí rozhodnout výkonný výbor mé strany,“ doplnil. Sejde se 14. prosince. V pondělí jeho nominaci podpořil krajský výbor pražské TOP 09.

O možném návratu do politiky uvažoval Kalousek také v rozhovoru pro CNN Prima NEWS. „Poslanecký mandát jsem složil v lednu 2021. Za celou dobu jsem nikdy nevyloučil svůj politický návrat. Současně to ale neznamená, že bych se na něj klepal jako pes na jitrnici,“ řekl Kalousek.

Na společné kandidatuře koalice Spolu do evropských voleb se na podzim dohodly vládní strany ODS, KDU-ČSL a TOP 09. Kandidátka se teprve postupně skládá, strany zatím určily, že lídrem bude europoslanec ODS Alexandr Vondra.

Podle informací Deníku N podmínkou společné kandidátky mimo jiné bylo to, že na nevolitelných místech nebudou takzvaní skokani. Tedy silná jména, která by mohla posunem na přední místa narušit pracně dojednané rozložení sil mezi stranami. „ODS měla navíc už na jaře ještě jeden konkrétní požadavek – na kandidátce nesmí být Kalousek,“ tvrdí Deník N.

Kalousek byl v minulosti poslancem za lidovce, které také v letech 2003 až 2006 vedl. Později byl jedním ze zakladatelů TOP 09, ve které byl po jejím založení v roce 2009 místopředsedou a v letech 2015 až 2017 předsedou. Dvakrát byl také ministrem financí, a to ve vládách Mirka Topolánka a Petra Nečase (oba ODS).

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Chování vlády mě uráží. Její propaganda je často mimo, říká Miroslav Kalousek

Tagy: