reklama

Kalousek o státním rozpočtu: Zadlužování je neúnosné, všichni na to doplatíme

Poslanci ve středu schvalují státní rozpočet na příští rok. Bývalý ministr financí a předseda poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek však tento krok kritizuje. Příjmy, které vláda plánuje, se podle něj nenaplní a návrh proto nepodpoří.

reklama

Ministryně financí Alena Schillerová nazvala rozpočet majákem v rozbouřených vodách, Miroslav Kalousek s tím však nesouhlasí. „Když něco není pravdivé, těžko to může být majákem. V první čtení Sněmovna schválila základní ukazatele. Jediným pravdivým ukazatelem jsou bohužel obrovské výdaje,“ sdělil pro CNN Prima NEWS předseda poslanců TOP 09.

K tématu

Příjmy, které vláda plánuje, se podle něj nenaplní. „Jednak proto, že pokračuje koronavirová krize a s tím ministerstvo financí nepočítalo, a také proto, že s největší pravděpodobností projde daňový balíček, který bilanci zhorší o sto miliard,“ uvedl.

Příjmy tak budou výrazně nižší, než vláda plánuje, a s tím výrazně vyšší deficit. „I v příštím roce budeme mít deficit vysoce přes 400 miliard a není vyloučeno, že budeme jedinou zemí EU, která bude mít deficit vyšší než letošní rok. Něco takové nejde podpořit,“ dodal.

Ministryně Schillerová však obhajuje rozpočet tím, že jsme v bezprecedentní situaci. I to Kalousek rozporuje: „Jsme skutečně v bezprecedentní situaci, ale těch jednorázových výdajů, jednorázové pomoci (kvůli pandemii koronaviru, pozn. red.) tam není tolik. To jsou všechny strukturální změny. (…) To si naše země nemůže dovolit, tempo zadlužování je neúnosné a všichni na to velmi doplatíme."

Vládní výdaje jsou nabobtnalé

Řešením by mohlo být rozpočtové provizorium, avšak za určitých podmínek. „Myslím si, že by to za to stálo. Rozpočtové provizorium je nepříjemná věc a záleží na tom, jaký má průběh. Pokud by bylo krátké několik týdnů a byla zřejmá jasná vůle sněmovny, že přepracovaný rozpočet schválí, tak to nic fatálního neznamená. Pokud by ovšem došlo k ‚neverending situaci‘, že není většina za schválení rozpočtu a nikdo neví, zda bude nebo, nebude schválen, tak to má fatální dopad na ekonomiku,“ uvedl.

K tématu

Vláda tak podle něj nešetří tam, kde by to šlo. „Vláda nemá chuť šetřit sama na sobě. Vládní výdaje jsou nabobtnalé, máme desetitisíce státních zaměstnanců, které jsme mít neměli a nemuseli,“ dodal s tím, že zvlášť v této době by takové náklady neměla realizovat. Klub TOP 09 proto nepodpoří návrh státního rozpočtu.

V roce 2019 dosáhly celkové příjmy státního rozpočtu 1,523 bilionu korun, celkové výdaje byly 1,551 bilionu. Schodek státního rozpočtu byl tedy 28,5 miliardy korun. Státní kasa oproti plánovanému deficitu ve výši 40 miliard korun uspořila více než 11 miliard. Tento výsledek byl jedním z nejlepších v novodobé historii České republiky.

Rozpočet na letošní rok už poslanci kvůli dopadům epidemie koronaviru třikrát navýšili. Novelami snížili celkové příjmy na 1,365 bilionu korun, a naopak navýšili výdaje na 1,865 bilionu. Schodek nabyl rekordních 500 miliard korun. Navýšení oproti původně schváleným 40 miliardám vláda opakovaně vysvětlovala jako potřebu proinvestovat se z krize a stimulovat ekonomiku.

Další hlavní zprávy

Reportáž

Hutníci z Ostravy hrozí stávkou: Pojedeme do Prahy a vyházíme je tam z oken

Hutníci z Ostravy hrozí stávkou: Pojedeme do Prahy a vyházíme je tam z oken

Poslední z vlajkových lodí těžkého průmyslu v Ostravě nabírá vodu. Napřed šly ke dnu ostravské uhelné doly, po nich se začaly potápět Vítkovické železárny a nyní už teče i do oceláren Liberty Ostrava (dříve ArcelorMittal a Nová huť), které zaměstnávají přes 6 tisíc lidí. Všechny odborové organizace působící v ocelárně nyní vyhlásily stávkovou pohotovost, proto v pátek 16. dubna přijel rozbouřenou huť uklidnit i premiér Andrej Babiš.

Sledujte ŽIVĚ vyjádření Babiše a Hamáčka: Proč vicepremiér neletí jednat o Sputniku?
Maláčová se opřela do Zemanova týmu: Nechtějí bonus pro důchodkyně, protože nejsou ženami
Maláčová: Začátkem května snad vrátíme děti do školek. Izolačka funguje, prodloužíme ji
reklama
reklama
Dojemné chvíle i zápasy na koni. Královská rodina odtajnila snímky prince Philipa

Velká Británie

Domácí zpravodajství

Volby vyhrajeme a zavřeme Babiše, hlásá Chcípl PES. Hnutí představilo program
Desítky lidí vyrazily na farmářské trhy i v sychravém počasí. Dodržují opatření?
Další články
reklama
reklama