reklama

Kalousek o státním rozpočtu: Zadlužování je neúnosné, všichni na to doplatíme

Poslanci ve středu schvalují státní rozpočet na příští rok. Bývalý ministr financí a předseda poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek však tento krok kritizuje. Příjmy, které vláda plánuje, se podle něj nenaplní a návrh proto nepodpoří.

reklama

Ministryně financí Alena Schillerová nazvala rozpočet majákem v rozbouřených vodách, Miroslav Kalousek s tím však nesouhlasí. „Když něco není pravdivé, těžko to může být majákem. V první čtení Sněmovna schválila základní ukazatele. Jediným pravdivým ukazatelem jsou bohužel obrovské výdaje,“ sdělil pro CNN Prima NEWS předseda poslanců TOP 09.

Příjmy, které vláda plánuje, se podle něj nenaplní. „Jednak proto, že pokračuje koronavirová krize a s tím ministerstvo financí nepočítalo, a také proto, že s největší pravděpodobností projde daňový balíček, který bilanci zhorší o sto miliard,“ uvedl.

Příjmy tak budou výrazně nižší, než vláda plánuje, a s tím výrazně vyšší deficit. „I v příštím roce budeme mít deficit vysoce přes 400 miliard a není vyloučeno, že budeme jedinou zemí EU, která bude mít deficit vyšší než letošní rok. Něco takové nejde podpořit,“ dodal.

Ministryně Schillerová však obhajuje rozpočet tím, že jsme v bezprecedentní situaci. I to Kalousek rozporuje: „Jsme skutečně v bezprecedentní situaci, ale těch jednorázových výdajů, jednorázové pomoci (kvůli pandemii koronaviru, pozn. red.) tam není tolik. To jsou všechny strukturální změny. (…) To si naše země nemůže dovolit, tempo zadlužování je neúnosné a všichni na to velmi doplatíme."

Vládní výdaje jsou nabobtnalé

Řešením by mohlo být rozpočtové provizorium, avšak za určitých podmínek. „Myslím si, že by to za to stálo. Rozpočtové provizorium je nepříjemná věc a záleží na tom, jaký má průběh. Pokud by bylo krátké několik týdnů a byla zřejmá jasná vůle sněmovny, že přepracovaný rozpočet schválí, tak to nic fatálního neznamená. Pokud by ovšem došlo k ‚neverending situaci‘, že není většina za schválení rozpočtu a nikdo neví, zda bude nebo, nebude schválen, tak to má fatální dopad na ekonomiku,“ uvedl.

Vláda tak podle něj nešetří tam, kde by to šlo. „Vláda nemá chuť šetřit sama na sobě. Vládní výdaje jsou nabobtnalé, máme desetitisíce státních zaměstnanců, které jsme mít neměli a nemuseli,“ dodal s tím, že zvlášť v této době by takové náklady neměla realizovat. Klub TOP 09 proto nepodpoří návrh státního rozpočtu.

V roce 2019 dosáhly celkové příjmy státního rozpočtu 1,523 bilionu korun, celkové výdaje byly 1,551 bilionu. Schodek státního rozpočtu byl tedy 28,5 miliardy korun. Státní kasa oproti plánovanému deficitu ve výši 40 miliard korun uspořila více než 11 miliard. Tento výsledek byl jedním z nejlepších v novodobé historii České republiky.

Rozpočet na letošní rok už poslanci kvůli dopadům epidemie koronaviru třikrát navýšili. Novelami snížili celkové příjmy na 1,365 bilionu korun, a naopak navýšili výdaje na 1,865 bilionu. Schodek nabyl rekordních 500 miliard korun. Navýšení oproti původně schváleným 40 miliardám vláda opakovaně vysvětlovala jako potřebu proinvestovat se z krize a stimulovat ekonomiku.

Tagy:

Hlavní zprávy

Čachry s bezinfekčností v Česku jen kvetou. Jaké triky odmítači používají nejčastěji?
Koronavirus

Čachry s bezinfekčností v Česku jen kvetou. Jaké triky odmítači používají nejčastěji?

Češi se snaží obejít, co se dá. V současnosti hlavně vládní restrikce, podle nichž je pro vstup do určitých zařízení nutné ukázat doklad o očkování nebo o prodělání nemoci. Kromě falšování zmíněných dokumentů nebo vyhledávání míst, kde se tato nařízení nedodržují, někteří odmítači očkování zvolili riskantnější taktiku, jak se opatřením vyhnout.

Prvňáčkovi napálí pětku jen totální pitomec, zuří učitel. Kolegyni by na hodinu vyhodil
Školství

Prvňáčkovi napálí pětku jen totální pitomec, zuří učitel. Kolegyni by na hodinu vyhodil

I když prvňáček příklady vypočítal správně, spletl si zadání. Učitelka základní školy ho proto nekompromisně ohodnotila známkou „pět“ a test mu celý opravila červenou barvou. Na necitlivé hodnocení upozornil školní psycholog a učitel Robert Čapek. Za takový přístup by podle něj učitelka zasloužila hodinovou výpověď. Podobně se k přístupu pedagožky staví i další odborníci i rodiče.

Chlapec, který zemřel s covidem, měl i další onemocnění. Co o tragickém případu víme?

Chlapec, který v Ostravě zemřel s covidem, by za pár dní oslavil třetí narozeniny. Podle informací CNN Prima NEWS měl další chronické onemocnění, patřil tak do rizikové skupiny. Takovým pacientům lze pro zmírnění nemoci podávat monoklonální protilátky, ovšem až od 12 let, dodal Zdeněk Zíma z Odborné společnosti praktických dětských lékařů.

Číňané chtějí údajně prodat půlku Slavie. Znamenalo by to konec pro Tvrdíka?

Čínská společnost CITIC Group údajně zvažuje, že prodá 50 procent akcií fotbalové Slavie, u které je v současnosti společně s další čínskou firmou Sinobo Group většinovým vlastníkem. S informací přišel server Blesk.cz. Rozhodnuto by mohlo být během dvou až tří měsíců. Pro šéfa sešívaných Jaroslava Tvrdíka by prodej mohl znamenat, že skončí ve své funkci.

Rozloučení s režisérem Hanušem. Po smrti se usmíval jako na předávání cen, popisuje vdova

Režisér seriálu Život na zámku Jaroslav Hanuš byl se svou smrtí smířen a bylo to na něm vidět i poté, co zemřel. Prozradila to jeho manželka Klára Gočárová. Ještě předtím, než ho odvezla pohřební služba, Gočárová manžela umyla, oblékla do svátečního a uložila do postele, kde se prý usmíval. „Člověk, když ho viděl, měl pocit, že je na předávání cen TýTý,“ řekla Hanušova žena.

reklama

Domácí zpravodajství

Tati, proč si nemůžu jít hrát ven, když je mi dobře? Děti nechápou nutnost karantény

Čtrnáctidenní karanténa může být v případě nakažení covidem dlouhá pro každého z nás, ještě delší a nepochopitelnější je ale pro ty nejmenší děti –⁠ zvlášť, pokud se cítí naprosto zdravě. Své o tom ví malý Jáchym z Prahy, který si v posledních týdnech prošel nákazou koronavirem. Redakci CNN Prima NEWS se se zkušeností svěřil jeho otec.

Nechceme Hřiba znovu primátorem, volá část Pirátů. Lidé se nám smějí za digitalizaci

Ani ne za rok (v říjnu 2022) čekají Česko další volby. Tentokrát půjde o komunální volby do obecních zastupitelstev, v nichž se volí i vedení Prahy, a bude se tak rozhodovat i o novém primátorovi. Piráti už na začátku prosince rozjeli debatu, zda by měl být znovu jejich lídrem současný primátor Zdeněk Hřib. Třetina straníků, kteří hlasovali, je proti a vyčítá mu nedostatečné plnění pirátského programu –⁠ především v oblasti dopravy a IT. Zda nakonec Hřib skutečně kandidátem Pirátů na primátora bude, se definitivně rozhodne do Vánoc.

reklama