reklama

Kalousek o státním rozpočtu: Zadlužování je neúnosné, všichni na to doplatíme

Poslanci ve středu schvalují státní rozpočet na příští rok. Bývalý ministr financí a předseda poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek však tento krok kritizuje. Příjmy, které vláda plánuje, se podle něj nenaplní a návrh proto nepodpoří.

reklama

Ministryně financí Alena Schillerová nazvala rozpočet majákem v rozbouřených vodách, Miroslav Kalousek s tím však nesouhlasí. „Když něco není pravdivé, těžko to může být majákem. V první čtení Sněmovna schválila základní ukazatele. Jediným pravdivým ukazatelem jsou bohužel obrovské výdaje,“ sdělil pro CNN Prima NEWS předseda poslanců TOP 09.

K tématu

Příjmy, které vláda plánuje, se podle něj nenaplní. „Jednak proto, že pokračuje koronavirová krize a s tím ministerstvo financí nepočítalo, a také proto, že s největší pravděpodobností projde daňový balíček, který bilanci zhorší o sto miliard,“ uvedl.

Příjmy tak budou výrazně nižší, než vláda plánuje, a s tím výrazně vyšší deficit. „I v příštím roce budeme mít deficit vysoce přes 400 miliard a není vyloučeno, že budeme jedinou zemí EU, která bude mít deficit vyšší než letošní rok. Něco takové nejde podpořit,“ dodal.

Ministryně Schillerová však obhajuje rozpočet tím, že jsme v bezprecedentní situaci. I to Kalousek rozporuje: „Jsme skutečně v bezprecedentní situaci, ale těch jednorázových výdajů, jednorázové pomoci (kvůli pandemii koronaviru, pozn. red.) tam není tolik. To jsou všechny strukturální změny. (…) To si naše země nemůže dovolit, tempo zadlužování je neúnosné a všichni na to velmi doplatíme."

Vládní výdaje jsou nabobtnalé

Řešením by mohlo být rozpočtové provizorium, avšak za určitých podmínek. „Myslím si, že by to za to stálo. Rozpočtové provizorium je nepříjemná věc a záleží na tom, jaký má průběh. Pokud by bylo krátké několik týdnů a byla zřejmá jasná vůle sněmovny, že přepracovaný rozpočet schválí, tak to nic fatálního neznamená. Pokud by ovšem došlo k ‚neverending situaci‘, že není většina za schválení rozpočtu a nikdo neví, zda bude nebo, nebude schválen, tak to má fatální dopad na ekonomiku,“ uvedl.

K tématu

Vláda tak podle něj nešetří tam, kde by to šlo. „Vláda nemá chuť šetřit sama na sobě. Vládní výdaje jsou nabobtnalé, máme desetitisíce státních zaměstnanců, které jsme mít neměli a nemuseli,“ dodal s tím, že zvlášť v této době by takové náklady neměla realizovat. Klub TOP 09 proto nepodpoří návrh státního rozpočtu.

V roce 2019 dosáhly celkové příjmy státního rozpočtu 1,523 bilionu korun, celkové výdaje byly 1,551 bilionu. Schodek státního rozpočtu byl tedy 28,5 miliardy korun. Státní kasa oproti plánovanému deficitu ve výši 40 miliard korun uspořila více než 11 miliard. Tento výsledek byl jedním z nejlepších v novodobé historii České republiky.

Rozpočet na letošní rok už poslanci kvůli dopadům epidemie koronaviru třikrát navýšili. Novelami snížili celkové příjmy na 1,365 bilionu korun, a naopak navýšili výdaje na 1,865 bilionu. Schodek nabyl rekordních 500 miliard korun. Navýšení oproti původně schváleným 40 miliardám vláda opakovaně vysvětlovala jako potřebu proinvestovat se z krize a stimulovat ekonomiku.

Další hlavní zprávy

Nouzový stav

Další podmínka uvolňování: V nemocnicích nesmí být víc než 3000 lidí s covidem

Další podmínka uvolňování: V nemocnicích nesmí být víc než 3000 lidí s covidem

Pro zmírnění protiepidemických opatření ze současného pátého stupně PES na čtvrtý stupeň by nemělo být v nemocnicích víc než 3000 lidí. Počet hospitalizovaných bude stanoven i pro přechod do nižších stupňů. Bude se to dobře doplňovat s rizikovým skóre, řekl na pondělní tiskové konferenci po jednání vlády ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). V neděli bylo v nemocnicích 6330 nakažených s COVID-19 a téměř 1100 z nich potřebovalo intenzivní péči.

Finance

Zaměstnancům Českých drah klesnou mzdy. Špatný příklad pro ostatní, varují experti

Zaměstnancům Českých drah klesnou mzdy. Špatný příklad pro ostatní, varují experti

České dráhy se chystají od dubna snížit nominální mzdy asi 700 administrativních pracovníků. Podle dřívějšího vyjádření generálního ředitele podniku by to mělo být o deset procent. Tarifní mzdy pak mají letos vzrůst jen o dvě procenta. Vzhledem k inflaci to ale znamená jejich reálný pokles. Podle ekonomů to není dobrý příklad pro ostatní, který navíc může negativně ovlivnit peníze ve zdravotnictví a sociálních službách.

Dostal obě dávky vakcíny, přesto se prominentní izraelský rabín nakazil koronavirem
Plaga: Do škol se žáci vrátí nejdříve v únoru. Prioritu mají maturanti a deváťáci
Figura budoucí revoluce? Rusové milují mučedníky, říká o Navalném expert
Hotelové vězení v Melbourne. Tenisté hýří improvizací, Strýcová sestavovala rotoped
Povinné respirátory a do práce jen s testem. Česko řeší rozvolnění, sousedé zpřísňují
reklama
reklama
Psycholog: Lidé se covidu přestali bát. Nechtějí přijmout, že sám od sebe neodejde

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Situace je neúnosná, lidé v Lidicích sáňkují i po starém hřbitově, stěžuje si obec
Pár vyrazil do Beskyd oblečený jako do nákupního centra. Téměř je to stálo život
Další články
reklama
reklama