reklama

Odejděte ze sálu, vyzval Babiš opoziční poslance. Schválíme rozpočet bez vás

Poslanecká sněmovna ve středu schvaluje rozpočet pro rok 2021. Vláda ANO a ČSSD jej navrhla se schodkem 320 miliard korun. Hladký průběh se ale nečeká. Opoziční strany mimo jiné kritizují, že v předloze nejsou zahrnuty dopady schváleného daňového balíčku. Hlavní problém pro vládu je však KSČM, která zatím rozpočet podpořit nehce Bez KSČM nemá vláda dostatek hlasů a hrozí tzv. rozpočtové provizorium. Babiš vyzval opoziční poslance, aby při finálním hlasování odešli ze sálu.

reklama

„Odejděte se sálu a nechte nás ten rozpočet schválit. Když odejdete, tak to bude konstruktivní krok z vaší strany. Krok, který odblokuje situaci a pomůže ČR překonat největší zdravotnickou a ekonomickou výzvu za posledních 30 let,“ vyzval poslance všech opozičních stran premiér Andrej Babiš.

„Vaše výzva je přidrzlá. Nevidím důvod, proč bychom měli odcházet ze sálu,“ vmetla premiérovi nezařazená poslankyně Tereza Hyťhová (dříve SPD).

Pokud by poslanci ze sálu odešli, snížili by tím kvórum potřebné pro schválení a vládě by tak zřejmě stačily jen hlasy poslanců ANO a ČSSD.

Vláda totiž dosud nemá pro rozpočet podporu. To přiznal i Babiš těsně před klíčovým hlasováním. Každoročně pro rozpočet hlasují komunisté, právě oni ale nyní avizují, že zatím ruce pro 320miliardový deficit nezvednou.

Jednání s komunisty

V úterý se nad klíčovým zákonem roku sešla i ministryně financí Alena Schillerová a premiér Andrej Babiš s prezidentem Milošem Zemanem. Po jednání prohlásila, že shodu nad rozpočtem ještě nemá.

Sama Schillerová na úvod středeční schůze rozpočet hájila. „Jde o pokrizový rozpočet. Za cenu vyššího zadlužení navyšuje výdaje na sociální zabezpečení, vědu a výzkum, školství nebo investice do fyzické infrastruktury,“ uvedla Schillerová.

ODS: Zadlužení každého občana bude 32 tisíc za rok

Podle předsedy ODS Petra Fialy jde o obrovský deficit.

„Rozpočet neodráží potřeby České republiky, ani většiny lidí. Je potřeba říkat lidem pravdu. 320 miliard je dluh občanů a zadluží každého občana za rok včetně nejmenších dětí 32 tisíc korun za rok,“ nešetřil kritikou předseda ODS Petr Fiala.

„Jasně říkám, že ODS tento rozpočet nepodpoří,“ uvedl předseda ODS Petr Fiala. Připomněl, že letos poslanci na žádost vlády třikrát zvyšovali schodek až k 500 miliardám korun. Na přímou či nepřímou pomoc v epidemii koronaviru šlo podle Fialy 180 miliard korun, zbytek jde podle něj na vrub nepříliš dobrého hospodaření vlády. V rozpočtu na příští rok ODS navrhla úspory zhruba ve výši 80 miliard korun.

Právě ODS je ale vyčítáno, že rozpočet ještě zhoršila tím, když podpořila zrušení superhrubé mzdy. A právě to, že tam toto není zohledněno kritizovala další opoziční strana TOP 09.

Mimo realitu je rozpočet i podle Pirátů. „Navržený státní rozpočet nepodpoří, protože je o 100 miliard mimo realitu,“ řekl místopředseda sněmovního rozpočtového výboru Mikuláš Ferjenčík (Piráti).

Pozměňovací návrhy strany směřují například k posílení financování sociálních služeb. „V případě, že by rozpočet jako takový neprošel, tak budeme prosazovat jednání na úrovni vlády a opozice o tom, jaký má být další postup. Rozhodně neuzavřeme separátní dohodu s hnutím ANO,“ poznamenal Ferjenčík.

Filip: Vládě nepomůžeme ani odchodem z jednacího sálu

Názor komunistů v úterý nezměnila ani schůzka premiéra Babiše a ministryně financí Schillerové s šéfem KSČM Vojtěchem Filipem a předsedkyní rozpočtového výboru Sněmovny Miloslavou Vostrou (KSČM).

Poté, co už minulý týden v pátek rozpočet odmítl výkonný výbor Ústředního výboru (ÚV) KSČM, v pátek se k němu přidal i samotný ÚV coby nejvyšší stranický orgán mezi sjezdy. „Rozhodnutí ústředního výboru je pro nás jednoznačné, budeme ho respektovat,“ uvedl předseda komunistů pro Právo.

Popřel spekulace, podle kterých by poslanci KSČM při středečním hlasování opustili jednací sál a tím pádem by snížili počet hlasů potřebných ke schválení rozpočtu. „Odcházet nebudeme,“ potvrdil Filip.

Tagy:
V pražské Uhříněvsi hoří hala, slyšet byly silné exploze. Hasiči požár dostávají pod kontrolu
Požáry

V pražské Uhříněvsi hoří hala, slyšet byly silné exploze. Hasiči požár dostávají pod kontrolu

 • Aktualizováno
 • V pražské Uhříněvsi hoří skladovací hala o ploše 10 krát 30 metrů. Kvůli většímu počtu zasahujících jednotek hasičů byl vyhlášen třetí stupeň požárního poplachu. Podle informací CNN Prima NEWS byly na místě slyšet silné exploze, k vidění je také veliký dým. Došlo k destrukci střešní konstrukce a částečnému zřícení boční stěny haly. Odhad škody je 120 milionů korun. Příčinu vyšetřuje hasičský a policejní vyšetřovatel.

  Výstraha meteorologů před velmi silnými bouřemi trvá. Na Plzeňsku hrozí povodně

  Aktualizováno

  Sobotní výstraha, kterou v neděli dopoledne upřesnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ), varuje před velmi silnými bouřkami, krupobitím a povodněmi. V neděli se bouře mohou na území celé České republiky vyskytnout především od 15 hodin do večera. Teploty budou letní, od 23 do 28 stupňů Celsia, místy vyšplhají až k třicítce. Pro Plzeňsko platí povodňová pohotovost.

  Farář světil auta, aby řidiče nepotkalo neštěstí. Sám zázrakem přežil havárku

  Boha ale i patrona šoférů svatého Kryštofa poprosil v neděli o přímluvu ostravský farář Krzysztof Szewczyk, když požehnal cestovním vozům, nadupaným motorkám, dodávkám i bicyklům. „Ať nikoho nepotká neštěstí, nezastaví žádná překážka a ve zdraví se dostanou tam, kam směřují,“ modlil se za řidiče. Sám zažil na dálnici zázrak. „Chytil mě mikrospánek, auto úplně zničené, nic se mi přitom nestalo.“

  V San Franciscu se už krade za bílého dne. Obchody jsou bezmocné a zavírají

  Obchodníci v San Franciscu čelí v poslední době doslova nájezdům organizovaných lupičů. V tlupách naběhnou do obchodu a odnesou si z něho, co chtějí. Nevadí jim ani to, že už jejich řádění několikrát natočili svědci na mobilní telefon. Nárůst loupeží ve městě je tak velký, že řetězce své obchody už raději zavírají. Vedle maloobchodních krádeží město sužuje i rekordní počet vloupání do automobilů.

  Třetí den olympiády: Stoprocentní český tenis a vítězství basketbalistů

  Nedělní soutěže už znají své první vítěze. Vstup do turnaje slaví čeští basketbalisté výhrou nad Íránem, ač ne tak výrazným, jak se v první polovině zápasu zdálo. O fenomenální úspěchy se postaraly české tenistky, které své čtyři nedělní zápasy ve výhry a všechny v singlu i deblu postupují do dalšího kola. Jejich úspěch ve večerním duelu postupem do druhého kola podtrhl Tomáš Macháč. Kanoista Lukáš Rohan i kajakářka Kateřina Minařík Kudějová bez problémů postoupili do semifinále.

  Celebrity ve službách politiků. Komu dělají reklamu Jágr, Čtvrtníček nebo Klus?

  S kuřetem nebo u slivovice. Tak se nechal v minulých letech vidět po boku premiéra Andreje Babiše hvězdný hokejista Jaromír Jágr. A ani letos nebude o celebrity ve službách politiků nouze. Jako první se svou nákloností pochlubil herec a satirik Petr Čtvrtníček. Koalici SPOLU (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) připravuje volební spoty, ve kterých sám účinkuje. Jágr se Čtvrtníčkem v tom ale nejsou sami. Kdo další propůjčil svůj obličej a jméno politikům?

  Poslanec Špičák (ANO): Epidemie nás může přinutit k povinnému očkování

  Kauza s neočkovaným lékařem Vladimírem Voráčkem, kterému v Tokiu vyšel pozitivní test na koronavirus, otevřela debatu o povinném očkování zdravotníků. Ve Zprávách PLUS se poslanci Karla Maříková (SPD) a Julius Špičák (ANO) shodli, že jej v současnosti nelze vynucovat. „Na povinnost nemáme zákony a asi ani dlouho mít nebudeme. Vývoj epidemie však neurčujeme my, ale pandemie. Pokud v následujících měsících exploduje, tak zde nastane diskuze o povinném očkování,“ varoval Špičák.

  Třicet let se sériový „vrah ze seznamky“ obával popravy. Vykonání rozsudku se nedožil

  V osmdesátých letech byl Rodney James Alcala za celebritu. Roku 1978 se účastnil „The Dating Game,“ seznamkové hry, ve které si žena podle odpovědí mužů vybírala toho pravého, a kde vystupoval jako úspěšný fotograf. V té době měl již za sebou 34měsíční pobyt ve vězení za znásilnění osmileté dívky, později vyšlo najevo, že byl i několikanásobným vrahem. Odkládaného trestu smrti se ale nedožil, v sobotu zemřel.

  reklama

  Domácí zpravodajství

  Prymula: Kdo nakazil olympioniky zjistit lze. Zas tak moc kontaktů v letadle nebylo

  Česká republika se ještě před začátkem letní olympiády v Tokiu „proslavila“ několika nakaženými sportovci, z nichž někteří už jistě do průběhu her nezasáhnou. Za zdroj nákazy bývá označován lékař výpravy Vlastimil Voráček, který to ale odmítá. Podle bývalého ministra zdravotnictví Romana Prymuly však „pacienta nula“ vystopovat lze. Uvedl to v nedělních Zprávách PLUS na CNN Prima NEWS.

  Bitka kvůli dítěti? V Sokolově se střetli místní a vodáci, situaci uklidnila až policie

  Aktualizováno

  V pátek odpoledne v Sokolově létaly urážky i pěsti. Potyčka se strhla mezi místními Romy a vodáky, kteří do města přijeli. Web Romea.cz tvrdí, že konflikt vyvolali agresivní mladíci, kteří zaútočili na romské dítě, následně měli napadnout i další Romy. Situaci uklidnili až policisté, kteří nyní celou věc vyšetřují. V neděli policie informovala, že se během potyčky lehce zranilo třináct lidí.

  Měli je utlouct čepicemi. V krvavé řeži u Hradce Králové ale Rakušané ztratili vše

  Byla to největší a nejkrvavější bitva, k níž v českých zemích kdy došlo. V rozhodujícím boji prusko-rakouské války v červenci 1866 proti sobě stálo přes 430 tisíc mužů. Na území kolem 70 kilometrů čtverečních mezi Hradcem Králové a Hořicemi krvavou řež dodnes připomíná na 400 památníků, pomníčků, křížů nebo hrobů. A také muzeum války, které stojí za návštěvu.

  Tady se neočkujeme, lepší je slivovice, chlubí se v pohraniční vsi na Bruntálsku

  Slušně řečeno, je to zapadákov. Neslušně, je to díra na samé výspě republiky, ale také ve Slezských Pavlovicích v okrese Bruntál mají názor na vakcínu proti COVID-19. „S tím běžte do pr**le, tady lidi očkování odmítají,“ nebere si servítky první občan, kterého oslovíme, pětatřicetiletý Radek Dojčar. Na covid prý platí hlavně slivovice, vakcínu odmítají i početní místní Romové.

  reklama