Prezident Miloš Zeman ještě zváží, zda bude daňový balíček vetovat. Po úterní schůzce s prezidentem a premiérem Andrejem Babišem (ANO) na Pražském hradě to novinářům řekla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Dodala, že Zeman je rád, že Senát upravil navrhované zvýšení daňové slevy na poplatníka. Zároveň by byl radši, kdyby v zákoně bylo pevně stanoveno omezení změn na dva roky. Schillerová zopakovala, že je to legislativně neproveditelné.
„Pan prezident mne zplnomocnil, že mohu říci, že zváží to, zda bude zákon vetovat. Každopádně je rád, že Senát neodsouhlasil návrh Pirátů na zvýšení daňové slevy na poplatníka,“ uvedla ministryně. Zeman podle ní Senátem schválené zvýšení slevy na poplatníka zároveň považuje za konkurenční návrh ke zrušení superhrubé mzdy a zavedení sazeb daně z příjmu 15 a 23 procent. „To byl také důvod, proč řekl, že to uváží,“ dodala ministryně.
Pokud upravený návrh poslanci schválí a Zeman podepíše, nahradí superhrubou mzdu dvě sazby daně z příjmů fyzických osob, a to 15 a 23 procent. Horní komora také souhlasila se zvýšením daňové slevy na poplatníka z dosavadních 24 840 korun ročně na 27 840 korun v příštím roce a na 30 840 korun v roce 2022. Obcím a krajům mají být výpadky po zrušení superhrubé mzdy částečně kompenzovány zvýšením jejich podílu na výnosech z daní.
Zemanovi vadil pozměňovací návrh Pirátů, který zvýšil roční daňovou slevu na poplatníka na úroveň průměrné mzdy za předminulý rok, což by v příštím roce znamenalo částku 34 125 korun. Nelíbí se mu ani to, že zákon neobsahuje jeho podmínku, a to aby změna daně z příjmů trvala jen dva roky. Schillerová však namítla, že je to legislativně neproveditelné.
Omezit platnost změn na dva roky je podle Schillerové nemožné
Podle Schillerové by byl Zeman raději, kdyby omezení na dva roky bylo přímo uvedeno v zákoně. Zároveň ale prezident podle Schillerové akceptuje závazek premiéra Babiše, který na schůzce uvedl, že závazek platnosti změn na dva roky veřejně zopakuje. „Prezident řekl, že věří závazku premiéra, a ten řekl, že pokud bude znovu premiérem, udělá vše, abychom se k tomu vrátili,“ uvedla Schillerová.
Omezit platnost změn na dva roky přímo v zákoně je podle Schillerové legislativně neproveditelné. „Jediná možnost by byla stanovit další sazby od roku 2023 a to by bylo špatně, protože zde bude jiná politická reprezentace,“ uvedla.