reklama

Kamberský: Vojtěch byl ten opatrnější, ale všichni se mu vysmáli. Babišem počínaje

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO) patřil během loňských prázdnin mezi ty opatrnější. Když chtěl ale roušky ve školách, všichni se mu vysmáli, počínaje premiérem Andrejem Babišem (ANO), přes média po opozici, řekl komentátor Lidových novin Petr Kamberský na CNN Prima NEWS. Komentátor Českého rozhlasu Radko Kubičko ve vysílání připomněl, že kromě vlády se chaoticky chovala i opozice, která střídavě kritizovala zpřísnění i rozvolnění opatření.

reklama

Ministr Vojtěch v Partii Terezy Tománkové uvedl, že na podzim ani za nejhoršího scénáře nedojde k zavření obchodů a služeb. Sdílnější už ale nebyl a dodal, že vláda má tři plány vývoje. Zveřejní je nicméně až po prázdninách a po návratu dětí do škol.

„Je to uklidňování populace před volbami. Pokud se ale podíváme na experty, říkají to samé. Může se to zlepšovat, možná se to bude zhoršovat, ale předpokládají, že kombinace proočkovanosti a promořenosti je už taková, že se nedostaneme do takového maléru jako před rokem,“ řekl na úvod komentátor Lidových novin.

Podle něj je také důležité připomenout, že loni to byl právě Adam Vojtěch, kdo se ke koronavirové situaci stavěl obezřetněji než ostatní. „Chtěl, aby děti nosily roušky ve školách, aby byli všichni opatrnější – a vysmáli se mu úplně všichni, počínaje premiérem (Andrejem Babišem), přes média až po opozici. V tomto smyslu si nemyslím, že by zrovna Vojtěch – který neplánuje další (politickou) kariéru – chtěl nějak ohlupovat národ a slibovat nesplnitelné,“ pokračoval Kamberský.

Důvod, proč není ministr zdravotnictví tak sdílný ohledně podzimních plánů, může být podle Kamberského čistě provozní.

„Je srpen, všichni jsou rozlítaní pryč a ministerstvo a jeho poradní orgány mohou být prázdné. Takže něco chystá a chce nám dát nějakou zprávu, aby bylo vidět, že resort pracuje. Ale všichni víme, že ČR je v srpnu na půlku vypnutá,“ uvedl s tím, že podzimní plány proto nejsou zřejmě ještě zcela hotové.

Komentátor Českého rozhlasu Radko Kubičko v tom vidí improvizaci ze strany vlády a resortů. „Virus nemá nějaký vládní plán a dělá si, co chce. Ani proočkovanost není úplně jistá, protože se objevují jiné varianty. Těžko říct, jak to bude s nimi. Ministr zdravotnictví reaguje ad hoc, jak se to dělá celou dobu,“ navázal Kubičko.

Ačkoliv Vojtěch už nekandiduje do sněmovních voleb, stále je součástí vlády hnutí ANO, čili podle komentátora ČRo se i na to musí brát ohled. Až přijde ostrá podzimní část předvolebního období, teprve tam se uvidí, nakolik je chování resortu zdravotnictví improvizace, nebo součást kampaně.

Nákaza je nepředvídatelná, chaotická byla i opozice

Kamberský si nemyslí, že by loňský průšvih a pozdní reakce stály pouze na senátních a krajských volbách, do jisté míry v tom podle něj také sehrály roli nálada ve společnosti a pocit, že vše bylo pod kontrolou.

„Vzpomeňme si na tu situaci. Celý byznys klečel na premiérovi, ať to hlavně nezavírá. A premiér je, řekněme, poměrně ovlivnitelný tím, kdo s ním mluví naposled. Úspěch na jaře nás všechny uspal, ochota být opatrný a přísný byla poměrně nízká. Myslím, že nyní nikdo nechce opakovat stejné chyby, ani vláda. Volby jsou i v jiném termínu. Ale nedokážu předpovědět, co udělá virus,“ konstatoval Kamberský.

S tím, že se nákaza chová nepředvídatelně, souhlasí i Kubičko. „I v zemích, které mají vysokou proočkovanost, stoupá zamoření. Na jedné straně je obyvatelstvo unavené a nechce snášet opatření, na straně druhé tu virus stále je. Pokud vláda zpřísňuje opatření, opozice kritizuje zpřísnění – a pokud rozvolňuje, tak zase kritizuje to rozvolnění. Volič je zcela autonomní jednotka, je tedy otázka, jak se zachová, když bude vláda kličkovat jako minulý rok,“ sdělil ve vysílání komentátor.

Oba komentátoři souhlasí s tím, že lidé už spoustu věci zapomněli, proto se budou spíše rozhodovat podle aktuální situace a co strany slibují do budoucna. „Je zapomenuto, jak vláda jednala chaoticky, ale také jak chaoticky se chovala i opozice, když měnila stanoviska. Opravdu bude platit, co nastane v té poslední chvíli, třeba s covidovou situací,“ uzavřel Kubičko.

Tagy:

Hlavní zprávy

Fico: Vládní koalice zneužívá trestní právo k politickým cílům, jede v tom i Čaputová
360°

Fico: Vládní koalice zneužívá trestní právo k politickým cílům, jede v tom i Čaputová

Slovenská vládní koalice zneužívá trestní právo k dosažení politických cílů. Je toho součástí i prezidentka Zuzana Čaputová. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS to řekl slovenský expremiér a šéf SMER-SD Robert Fico. Ten minulý týden oznámil, že se chystá obrátit na Evropskou komisi se stížností na situaci na Slovensku. Podle něj hrozí, že se země promění v diktaturu.

Sledujte předvolební debatu Speciál 360°: Jak se staví k migraci ODS a Piráti?

Hrozí Evropě další velká migrační vlna? Jak se na ni připravit? A nakolik je dění v Afghánistánu bezpečnostním rizikem pro západní svět? To vše bude tématem další předvolební superdebaty na CNN Prima NEWS. Tentokrát budou ve speciálu 360°: Hlas lidu diskutovat Jana Černochová (ODS), Jan Lipavský (Piráti), Robert Šlachta (Přísaha) a Libor Vondráček (Trikolora Svobodní Soukromníci). Debatu můžete sledovat 29. září od 20:15 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. Ani v tomto případě nebude chybět divácká anketa.

Cyklisti jsou pro řidiče lovnou zvěří. Odstup 1,5 metru místy není možný, říká expert

V některých případech nebude možné dodržet 1,5metrovou vzdálenost při předjíždění cyklistů, jak požaduje kontroverzní novela zákona. Na silnicích chybí ohleduplnost, jinak by nebylo třeba psaných pravidel, řekl dopravní expert Martin Kořán. Zatímco se cyklisté mnohdy nevěnují řízení a ani nemusí absolvovat zkoušky, aby mohli na komunikace, řidiči motorových vozidel naopak vnímají lidi na kolech jako „lovnou zvěř“, dodal ve Zprávách+ na CNN Prima NEWS.

Historik: Svatováclavským řádem nacisté vyznamenali 2500 Čechů. Za vzorný postoj k Říši

Na svátku svatého Václava pořád leží temný stín z éry nacistické okupace. Režim Třetí říše totiž národního světce šikovně zneužíval při snaze o kolaboraci českých elit, což se mu dařilo například zavedením svatováclavského vyznamenání. „Nevíme o nikom z nominovaných Čechů, kdo by vyznamenání odmítl. Pravděpodobnost umístění do koncentračního tábora by v takovém případě byla vysoká,“ říká v rozhovoru pro CNN Prima NEWS přední český historik pro období protektorátu Jan B. Uhlíř. Ten nově spočítal, že řád převzalo asi 2500 Čechů.

reklama

Domácí zpravodajství

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

Babiš: Piráti mají tři sociopaty. Je jako uřvané dítě na pískovišti, vzkazuje mu Bartoš

Předvolební vzájemné útoky mezi Piráty a vládním hnutím ANO pokračují. Jako poslední si do strany vedené Ivanem Bartošem rýpl premiér Andrej Babiš (ANO). Terčem se stal kandidát koalice Pirátů a STAN na ministra zdravotnictví, právník Ondřej Dostál. Předseda vlády ho stejně jako další Piráty označil za sociopata. Bartoš své členy hájí a Babišovi vzkazuje, že se chová jako dítě na pískovišti.

I přes Zemanovu kritiku. Vystrčil v Senátu vyznamenal šéfa BIS Koudelku

Pověřený ředitel Bezpečnostní informační služby Michal Koudelka, architektka Eva Jiřičná a dramatik, skladatel, textař a režisér Jiří Suchý patří mezi 15 osobností, které v úterý v Senátu získaly stříbrnou medaili předsedy horní komory. Ocenění, které bylo udělováno už podesáté, jim předal předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS).

reklama