reklama

Každé zahradní jezírko či rybník potřebuje vodní rostliny

Pokud jste si pořídili na svou zahradu jezírko, nebo rybníček, budete potřebovat i vodní rostliny. Rostliny jsou s vodou neodmyslitelně spjaty. Rybníček bez ozelenění by spíše připomínal betonovou nádržku než malý biotop.

reklama

K tématu

A ruku v ruce s rostlinami k vodě neodmyslitelně patří i živočichové, které voda za krátký čas přiláká sama. Na své zahrádce můžete vytvořit domov nejen larvám nejrůznějšího hmyzu, ale také žabám a čolkům. Ale nevděčni nezůstanou ani ptáci, kteří se sem budou chodit koupat a pít.
Významnou funkcí vodních rostlin je i to, že jejich listy z části zakryjí vodní hladinu a tím vytvoří stín, který zabraňuje enormnímu bujení řas, v teplých letních dnech regulují přehřívání vody, a tím vytváří lepší podmínky pro vysazené ryby.

Jaké rostliny vybrat

Pro osázení jsou potřeba druhy jak do hluboké, tak i mělčí vody. Zde mají své místo lekníny (Nymphaea). Obrovský sortiment zahrnuje druhy nejen  pro hluboký rybník, ale i ty, kterým stačí 30 cm výška hladiny. Leknínu je podobný stulík (Nuphar), jehož výhodou je menší pěstitelská náročnost

PLOVOUCÍ ROSTLINY

Jsou takové rostliny, jejichž listy a stonky plavou volně na hladině nebo pod ní a květy jsou na hladině. Mezi nejznámější patří vodní hyacint (Eichornia) a babelka (Pistia). Nevýhodou obou druhů je jejich malá odolnost vůči mrazu. Rostliny lze buď ne příliš jednoduše přezimovat, nebo každý rok zjara koupit nové. Rozrůstají se však celkem rychle, a tak nám stačí jen několik kusů.

POBŘEŽNÍ ROSTLINY

K tématu

Tyto rostliny mají kořeny ponořené, listy a květy jsou nad vodou. Jsou důležité proto, že tvoří hranici – plynulý přechod mezi vodou a okolím nádrže. Jejich hlavní účel je dekorační. Patří sem velké množství rostlinných druhů. Mezi zajímavé nejen  trojcípým listem a růžovým květem patří vachta trojlistá (Menyanthes trifoliata). Rozhodně by neměl chybět puškvorec (Acorus), který je vhodný pro všechny začátečníky, je nenáročný a roste rychle, ale pozor je poměrně expanzivní, proto mu do cesty nestavíme méně vzrůstné  druhy, ale vymezíme mu dostatečný prostor. Blatouch (Caltha) je trvalka všem dobře známá i z podmáčených a zaplavovaných luk nebo z příkopů, pěkný je kultivar Plena s plnými květy. Krásná je také houtunia (Houttuynia), a to zejména kultivar Variegata, který má velmi dekorativní, pestře zbarvené listy. Tato rostlina se velmi snadno rozšiřuje pomocí podzemních oddenků.

Kosatec (Iris) by neměl chybět v žádném jezírku, kromě estetické funkce má i velký význam ekologický. Jeho kořeny fungují jako biologický filtr a pomáhají tak udržovat vodu nádherně čistou. Za účelem dekorace se dají použít i ještě nezralé palice orobince (Typha), zejména kultivar Minima je velmi pěkný, protože jeho květenství není klasicky válcovité (doutníky), ale téměř kulaté. Hezky vypadá nejen v aranžmá, ale i na okraji vodní plochy. U orobince buďte stejně obezřetní jako u puškvorce a dopřejte mu dostatek místa pro růst. Určitě nezapomeňte na přesličku (Equisetum) a ostřice (Carex). Z široké skupiny ostřic je nádherný Carex grayi jehož květenství připomíná zelené ostnaté míčky. Některé přesličky zase mají velmi zajímavé stonky, které vynikají svou strukturou a článkováním

BAHENNÍ ROSTLINY

Kořeny rostlin rostou ve vlhké půdě a listy s květy jsou nad povrchem půdy. Tyto rostliny vyžadují vlhkou půdu, bohatou na humus, trvalé zaplavení ale nesnášejí. Mezi nejznámější a nejoblíbenější patří funkie (Hosta), mají nádherné dekorativní listy v mnoha barevných variacích a navíc ještě nádherně kvetou. Velmi dekorativní květenství má i čechrava (Astilbe). Kvete od bílé po růžovou, červenou až fialovou. Kejklířka (Kumulus) má v sortimentu kultivar Whitecroft Scarlet, který květy zářivě červené. Velmi nenáročné a rychle rostoucí je rdesno (Polygonum bistorta) se svými růžovými květními klasy.

Výsadba

K vysazování používejte pouze substrát určený přímo pro vodní rostliny. Nakoupené sazenice nikdy nenechávejte v jejich původních obalech. Sází se buď přímo do dna či břehů, nebo do speciálních děrovaných květináčů. Plastové bazénové formy mají přímo vyhloubené kapsy, které stačí substrátem jen naplnit. U jezírek z plastové folie se kapsy budují při tvorbě jezírka přivařením dalšího kusu folie. Vždy respektujte, do jaké skupiny daná rostlina patří, a podle toho ji vysazujte.

Tagy:
vodní rostliny zahradní jezírko
Propad sociální demokracie mě mrzí. Šlachta je béčko Babiše, říká Jurečka
360°

Propad sociální demokracie mě mrzí. Šlachta je béčko Babiše, říká Jurečka

Šéf lidovců Marian Jurečka se ve speciálním vysílání pořadu 360° Pavlíny Wolfové vyjadřoval k hnutím a stranám, kterým průzkumy přisuzují výsledek kolem pěti procent. Zatímco propad sociálních demokratů Jurečku mrzí, ve Sněmovně by se obešel bez komunistů a Přísahy Roberta Šlachty. Toho vnímá jako „béčko“ premiéra Andreje Babiše (ANO).

Čeká nás nejteplejší a nejdeštivější týden. Tropy budou střídat bouřky, pak se ochladí
Počasí

Čeká nás nejteplejší a nejdeštivější týden. Tropy budou střídat bouřky, pak se ochladí

Po zbytek tohoto týdne se budou v Česku objevovat tropické teploty i bouřky. Začátek srpna pak ale zřejmě přinese mírné ochlazení. Vyplývá to z měsíčního výhledu počasí, který v pondělí zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ), a z krátkodobé předpovědi ústavu. Celkově budou teploty i objemy srážek po čtyři týdny od pondělí do 22. srpna na úrovni dlouhodobých průměrů. Právě tento týden bude asi nejteplejší a nejdeštivější.

Kubek: Ještě je čas, očkujte se. Pokud se epidemie rozjede, budou umírat neočkovaní
Koronavirus

Kubek: Ještě je čas, očkujte se. Pokud se epidemie rozjede, budou umírat neočkovaní

„Pokud přijde na podzim další vlna epidemie koronaviru, budou zbytečně umírat ti, kteří se nenechali naočkovat,“ řekl ve vysílání CNN Prima NEWS prezident České lékařské komory Milan Kubek. Dodal, že když se do vakcinace nyní „šlápne“, mohla by Česká republika na podzim dosáhnout alespoň 70procentní proočkovanosti. Podle imunologa Zdeňka Hostomského navíc neexistuje logisticky snadný způsob, jak ve velkém měřit hladiny protilátek a míru imunity, které by třeba pomohly vyjmout některé lidi z pravidelného testování.

Na Děčínsku udeřily silné bouřky. Voda natekla do sklepů, uvěznila i auto pod viaduktem

Bouře a déšť zaměstnávají od odpoledne hasiče v Děčíně, kteří za dvě hodiny vyjeli k více než 20 událostem. Voda natekla do sklepů na několika místech ve městě, v ulici U Koupaliště zatopila viadukt. V Boleticích nad Labem, části Děčína, spadly dva stromy na vozovku. Lidé nahlásili také vodu v panelovém domě. Na Twitteru to uvedl mluvčí krajských hasičů Lukáš Marvan.

reklama

Domácí zpravodajství

Kandidátku ČSSD na jihu Moravy opustilo 14 lidí, protestují proti dosazení Onderky

Aktualizováno

Kandidátní listinu ČSSD pro podzimní volby do Poslanecké sněmovny na jihu Moravy v pondělí po jednání jihomoravské organizace opustilo 14 kandidátů, končí i volební manažer. Informaci potvrdil předseda jihomoravské ČSSD Břetislav Štefan. Důvodem je podle něj zásah vedení strany do kandidátky, kterou si jihomoravská organizace odhlasovala. Předseda ČSSD Jan Hamáček k tomu uvedl, že ho rezignace některých členů kandidátky mrzí a že si váží těch, kdo respektují finální podobu kandidátky, která podle něj vznikla v souladu s řády.

reklama