reklama

Každé zahradní jezírko či rybník potřebuje vodní rostliny

Zahradní jezírko s vodními rostlinami
Zdroj: Prima DOMA

Pokud jste si pořídili na svou zahradu jezírko, nebo rybníček, budete potřebovat i vodní rostliny. Rostliny jsou s vodou neodmyslitelně spjaty. Rybníček bez ozelenění by spíše připomínal betonovou nádržku než malý biotop.

reklama

K tématu

A ruku v ruce s rostlinami k vodě neodmyslitelně patří i živočichové, které voda za krátký čas přiláká sama. Na své zahrádce můžete vytvořit domov nejen larvám nejrůznějšího hmyzu, ale také žabám a čolkům. Ale nevděčni nezůstanou ani ptáci, kteří se sem budou chodit koupat a pít.
Významnou funkcí vodních rostlin je i to, že jejich listy z části zakryjí vodní hladinu a tím vytvoří stín, který zabraňuje enormnímu bujení řas, v teplých letních dnech regulují přehřívání vody, a tím vytváří lepší podmínky pro vysazené ryby.

Jaké rostliny vybrat

Pro osázení jsou potřeba druhy jak do hluboké, tak i mělčí vody. Zde mají své místo lekníny (Nymphaea). Obrovský sortiment zahrnuje druhy nejen  pro hluboký rybník, ale i ty, kterým stačí 30 cm výška hladiny. Leknínu je podobný stulík (Nuphar), jehož výhodou je menší pěstitelská náročnost

Osazujeme do několika zón.
Osazujeme do několika zón.
Zdroj: Ludmila Dušková

PLOVOUCÍ ROSTLINY

Jsou takové rostliny, jejichž listy a stonky plavou volně na hladině nebo pod ní a květy jsou na hladině. Mezi nejznámější patří vodní hyacint (Eichornia) a babelka (Pistia). Nevýhodou obou druhů je jejich malá odolnost vůči mrazu. Rostliny lze buď ne příliš jednoduše přezimovat, nebo každý rok zjara koupit nové. Rozrůstají se však celkem rychle, a tak nám stačí jen několik kusů.

/ fotografií

POBŘEŽNÍ ROSTLINY

K tématu

Tyto rostliny mají kořeny ponořené, listy a květy jsou nad vodou. Jsou důležité proto, že tvoří hranici – plynulý přechod mezi vodou a okolím nádrže. Jejich hlavní účel je dekorační. Patří sem velké množství rostlinných druhů. Mezi zajímavé nejen  trojcípým listem a růžovým květem patří vachta trojlistá (Menyanthes trifoliata). Rozhodně by neměl chybět puškvorec (Acorus), který je vhodný pro všechny začátečníky, je nenáročný a roste rychle, ale pozor je poměrně expanzivní, proto mu do cesty nestavíme méně vzrůstné  druhy, ale vymezíme mu dostatečný prostor. Blatouch (Caltha) je trvalka všem dobře známá i z podmáčených a zaplavovaných luk nebo z příkopů, pěkný je kultivar Plena s plnými květy. Krásná je také houtunia (Houttuynia), a to zejména kultivar Variegata, který má velmi dekorativní, pestře zbarvené listy. Tato rostlina se velmi snadno rozšiřuje pomocí podzemních oddenků.

/ fotografií

Kosatec (Iris) by neměl chybět v žádném jezírku, kromě estetické funkce má i velký význam ekologický. Jeho kořeny fungují jako biologický filtr a pomáhají tak udržovat vodu nádherně čistou. Za účelem dekorace se dají použít i ještě nezralé palice orobince (Typha), zejména kultivar Minima je velmi pěkný, protože jeho květenství není klasicky válcovité (doutníky), ale téměř kulaté. Hezky vypadá nejen v aranžmá, ale i na okraji vodní plochy. U orobince buďte stejně obezřetní jako u puškvorce a dopřejte mu dostatek místa pro růst. Určitě nezapomeňte na přesličku (Equisetum) a ostřice (Carex). Z široké skupiny ostřic je nádherný Carex grayi jehož květenství připomíná zelené ostnaté míčky. Některé přesličky zase mají velmi zajímavé stonky, které vynikají svou strukturou a článkováním

/ fotografií

BAHENNÍ ROSTLINY

Kořeny rostlin rostou ve vlhké půdě a listy s květy jsou nad povrchem půdy. Tyto rostliny vyžadují vlhkou půdu, bohatou na humus, trvalé zaplavení ale nesnášejí. Mezi nejznámější a nejoblíbenější patří funkie (Hosta), mají nádherné dekorativní listy v mnoha barevných variacích a navíc ještě nádherně kvetou. Velmi dekorativní květenství má i čechrava (Astilbe). Kvete od bílé po růžovou, červenou až fialovou. Kejklířka (Kumulus) má v sortimentu kultivar Whitecroft Scarlet, který květy zářivě červené. Velmi nenáročné a rychle rostoucí je rdesno (Polygonum bistorta) se svými růžovými květními klasy.

Hosta má krásné dekorativní listy
Hosta má krásné dekorativní listy
Zdroj: Ludmila Dušková

Výsadba

K vysazování používejte pouze substrát určený přímo pro vodní rostliny. Nakoupené sazenice nikdy nenechávejte v jejich původních obalech. Sází se buď přímo do dna či břehů, nebo do speciálních děrovaných květináčů. Plastové bazénové formy mají přímo vyhloubené kapsy, které stačí substrátem jen naplnit. U jezírek z plastové folie se kapsy budují při tvorbě jezírka přivařením dalšího kusu folie. Vždy respektujte, do jaké skupiny daná rostlina patří, a podle toho ji vysazujte.

Tagy: vodní rostliny zahradní jezírko
reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Počasí

Vydatné deště potrápí Česko i začátkem týdne. Další záplavy hrozí na východě Čech

Vydatné deště potrápí Česko i začátkem týdne. Další záplavy hrozí na východě Čech

Vydatný déšť očekávají meteorologové začátkem příštího týdne. Pršet by mělo zejména na východě území, kde může napadnout až 50 mm vody za 24 hodin. Vydatný déšť tak může opět zvednout hladiny některých řek na Moravě a severovýchodě Čech. Ke konci týdne budou srážky postupně ubývat. Nejtepleji by mělo být ve čtvrtek, kdy se teploty vyšplhají až k 20 °C.

Záludné play-off, kde se mažou rozdíly. Čím musí Češi projít, aby získali medaili?
Děláme všechno pro to, abychom nezabili více lidí, než je nutné, prohlásil Žaloudík
Hamáček podal trestní oznámení na novináře Seznamu. Kde je svědek a důkazy, ptá se
Bartoš: Měli bychom mít pátého ministra zdravotnictví. Arenberger lhal nám i lidem
reklama
reklama
Izrael zdemoloval výškovou budovu, kde sídlila Al-Džazíra a AP. Měla sloužit Hamásu

Izrael

Domácí zpravodajství

Hamáček podal trestní oznámení na novináře Seznamu. Kde je svědek a důkazy, ptá se
Úřední šikana. Čeští studenti se očkovali v USA, i tak je čeká test a karanténa
Další články
reklama
reklama