reklama

Kdo je zadržený Berbr? Ostře kritizovaný „mafián“ českého fotbalu s minulostí u StB

Police vtrhla v pátek ráno do sídla Fotbalové asociace České republiky na pražském Strahově. Po policejní razii měl být podle Deníku N zadržen i místopředseda svazu Roman Berbr. Tento muž bývá považován za šedou eminenci tuzemského fotbalu a dlouhodobě čelí kritice.

reklama

„Jednou jsem řekl, že zlo českého fotbalu je Berbr, a za tím si stojím,“ uvedl nedávno bývalý hráč české reprezentace, Liverpoolu nebo Slavie Praha Vladimír Šmicer. Není sám, kdo sdílí podobný názor.

Berbr dříve ve fotbale působil i jako mezinárodní rozhodčí, všichni si ho ale spojí se současností a jeho funkcionářskou rolí, která je často veřejností označována pejorativními výrazy.

Pro pochopení slov Šmicera a dalších je nutné se vydat zpět po časové ose.

V roce 1979 se nyní 66letý Roman Berbr stal příslušníkem kontrarozvědky StB. U Státní bezpečnosti vydržel až do roku 1988. Paralelně se věnoval práci sudího, přičemž se nebál uchýlit k nekalým praktikám. V roce 1993 si údajně měl říct o úplatek ve výši 150 tisíc korun přímo na hřišti. Další problémy ho provázely o dva roky později, kdy křivě svědčil proti tehdejšímu trenérovi pražské Slavie Františku Ciprovi. Na základě toho byl vyloučen z listiny rozhodčích.

Předchozí přešlapy Berbra nikterak neodradily od působení v tuzemském fotbale. Naopak se propracovával dál. Dosáhl na pozici šéfa Plzeňského krajského fotbalového svazu. A ve struktuře stoupal ještě výše. V roce 2011 se stal členem Výkonného výboru FAČR, o dva roky později byl zvolen dokonce místopředsedou. Takto vysoko se v pyramidě nacházel i teď v polovině října, navzdory tomu, že je v pravidelných intervalech osočován z mafiánských praktik. Kritiky odrážel žalobami, ty však byly v naprosté většině zamítnuty.

Berbr je ženatý s bývalou ligovou rozhodčí a současnou funkcionářkou Dagmar Damkovou. Příjmy má vysoké nejen díky výsostnému místu v hierarchii českého fotbalu, ale také zásluhou obchodních aktivit. Berbr totiž vlastní prosperující stavební firmu.

„Pro fotbal je velmi citelné, že klíčovou obviněnou osobou (razie) je Roman Berbr, který bývá v různých anketách často označován za nejmocnějšího muže českého fotbalu, člověka, jenž dlouhodobě tahá za provázky. V minulosti býval spojován s mnoha aférami. Ale nikdy z nich nevyšel jako poražený. Spíš naopak vždy o něco silnější,“ popsal pro CNN Prima NEWS fotbalový expert webu Seznam Zprávy Luděk Mádl.

Berbrovi bylo vyčítáno, že často ve FAČR působí tak trochu jako neohrozitelný diktátor.

„Pokud Roman Berbr skutečně padne, otevře se prostor pro lidi, kteří to s českým fotbalem myslí dobře a doposud měli za to, že pozice Berbrovy kliky jsou neprůstřelné,“ dodal Mádl.

Tagy:

Hlavní zprávy

Některé billboardy fascinují svou blbostí. Nejlepší hlášky z Co Čech, to politik!
Pořady

Některé billboardy fascinují svou blbostí. Nejlepší hlášky z Co Čech, to politik!

Hosté čtvrtečního pořadu Co Čech, to politik! na CNN Prima NEWS probrali volební kampaň, migraci, pravidla pro předjíždění cyklistů i sňatky homosexuálů. Padaly přitom hlášky o „fascinující blbosti billboardů“, „divokých“ Pirátech či „maglajsu v hlavě“. Diskutovali fotbalový internacionál Ladislav Vízek, právník Tomáš Sokol a politický komentátor Roman Joch.

Bartošek: Interpelace na Babiše od poslanců ANO byly jako třídní schůzka Hujerových
360°

Bartošek: Interpelace na Babiše od poslanců ANO byly jako třídní schůzka Hujerových

Předseda poslanců KDU-ČSL Jan Bartošek v pořadu 360° na CNN Prima NEWS kritizoval čtvrteční interpelace členů hnutí ANO na jejich šéfa a premiéra Andreje Babiše. Podle něj situace ve Sněmovně připomínala „třídní schůzku s Hujerovými“. Vůči jeho názoru se ohradil Patrik Nacher z ANO. Podle něj byly dotazy jeho kolegů na předsedu vlády věcné a navíc podle jednacího řádu Sněmovny nebylo porušeno žádné pravidlo.

Právník Sokol o „Husté dvojce“ Maláčová–Stropnický: Ještě že mám zbraň

Velmi ostrou kritiku si vysloužila „Hustá dvojka“, tedy ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) a její spolukandidát do Sněmovny Matěj Stropnický (za ČSSD), od hostů pořadu Co Čech, to politik! na CNN Prima NEWS. Známého právníka Tomáše Sokola dvojice politiků svým videem přesvědčila podle jeho slov nanejvýš o tom, že je rád, že je držitelem zbraně. Proti duu Maláčová–Stropnický se vyjádřili i bývalý fotbalista Ladislav Vízek a politický komentátor Roman Joch.

Už víme, kdo je mozek rodiny. Lidé se kvůli obálce časopisu vysmáli Harrymu a Meghan

Princ Harry se svou ženou Meghan mohou slavit další vítězství. Magazín Time je totiž zařadil mezi 100 nejvlivnějších osobností světa. Zprávou se pochlubili na sociálních sítích v den princových 37. narozenin, spolu s ní sdíleli i fotografii z titulní strany magazínu. Místo obdivu však schytali hlavně kritiku. Lidé se jim vysmáli, že vypadají jako po hodně nezdařené retuši.

Jediný Čech, který byl v F1: Schumacher mi přál hodně štěstí. Snad budu mít brzy nástupce

Celý svět se 16. září 2001 ještě vzpamatovával z teroristických útoků v USA. Jakékoliv sportovní události byly pochopitelně upozaděné, přesto přesně před 20 lety nastal velký den pro Českou republiku. Tomáš Enge se stal prvním – a stále posledním – Čechem, který závodil ve slavné formuli 1. O nezapomenutelné zkušenosti vyprávěl v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS.

reklama

Domácí zpravodajství

Hamáček: Z ČSSD jsem nejpopulárnější. Za vládu s Babišem bych nám dal dvojku

Nikdo z ČSSD nemá větší popularitu než já a Jana Maláčová, prohlásil v rozhovoru pro CNN Prima NEWS sebevědomě předseda ČSSD Jan Hamáček. Fakt, že má strana pod jeho vedením historicky nejhorší výsledky a hrozí jí, že se neprobojuje do Sněmovny, nepovažuje pouze za svou chybu, ale za celosvětový trend ústupu tradiční levice. Za vládní angažmá by dal své straně dvojku. Mluví třeba i o tom, že koalice Spolu a Pirátů se STAN se podle něj určitě rozpadnou.

Propusťte Frančettiho, nebo očekávejte následky. Ruská ministryně dala Česku ultimátum

Rusko chce, aby Česká republika propustila Rusa Alexandra Frančettiho, zadrženého v neděli v Praze. Podle agentury TASS to řekla mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová s tím, že Praha nemá případ politizovat. Jeho vydání Ukrajině podle ní bude mít důsledky. Frančettiho zadržela česká policie na žádost Ukrajiny, která ho viní z toho, že se v roce 2014 aktivně podílel na ruské anexi ukrajinského poloostrova Krym.

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

reklama