reklama

Kdo může nahradit nakaženého Trumpa v Bílém domě a jak jeho nemoc ovlivní volby?

V pátek ráno americký prezident Donald Trump na Twitteru oznámil, že se spolu se svou ženou Melanií nakazil koronavirem. Jeden tweet vzápětí spustil lavinu reakcí – světové trhy hlásí propad a bezpečnostní analytici se obávají, že může koronavirus v Bílém domě ohrozit celou americkou politiku. Všichni se ale ptají na to nejdůležitější: Jak tento fakt ovlivní prezidentské volby?

reklama

Polemizovat o Trumpově zdravotním stavu je citlivá, přesto potřebná záležitost. Američtí bezpečnostní experti musejí brát v potaz možnost, že se kondice nejmocnějšího politika planety prudce zhorší. O tom, že koronavirus může ublížit hlavně starším lidem, existuje už několik studií.

Podle amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí existuje u jedinců ve věku mezi 65 a 74 lety (Trumpovi je právě 74) ve srovnání s lidmi ve věku mezi 18 a 29 lety pětkrát větší riziko, že budou muset být hospitalizováni. Americká CNN upozornila také na prezidentovu obezitu, která může léčbu výrazně ztížit.

K tématu

Už jen to, že Trump musí do karantény, spoustu věcí komplikuje. Pokud by v ní zůstal doporučené dva týdny, prošvihl by druhou prezidentskou debatu, která je naplánovaná na 15. října. Diskuzní klání s Joem Bidenem má hostit floridské Miami. Nabízí se také možnost, že by se jí Trump účastnil jen virtuálně.

Viceprezident v pohotovosti

Pokud se americkému prezidentovi přitíží, bude na základě 25. dodatku ústavy nucet předat svou moc a správu Bílého domu, třebaže na krátkou dobu, svému viceprezidentovi Mikeovi Pencovi. Ten se s Trumpem setkává velmi často a sám by měl nastoupit 7. října k viceprezidentské debatě s Kamalou Harrisovou. Z toho důvodu se zřejmě zvýší poptávka po tom, aby chodil Pence častěji na koronavirové testy. Také v pátek jeden takový absolvoval a COVID-19 se u něj neprokázal. Negativní testy mají také Ivanka Trumpová, její manžel Jared Kushner a ministr zahraničí Mike Pompeo.

Pokud by koronavirem onemocněl i Pence, znamenalo by to pro republikány pohromu. Žezla v Oválné pracovně by se totiž jako třetí v pořadí chopila demokratka a předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová. Ta mimochodem podala na Trumpa ústavní žalobu pro zproštění z úřadu (impeachment), což americký prezident označil za „hon na čarodějnice“.

Trumpova slova z karantény ještě před zveřejněním výsledku testu:

Do amerických prezidentských voleb v tuto chvíli zbývá měsíc a jeden den. Nákaza v Bílém domě na jejich konání v tuto chvíli nic nemění. Trump se ale musí vzdát osobní účasti na volebních mítincích, což je pro něj vzhledem ke stylu jeho politiky citelná rána.

Trump s koronavirem podle některých expertů znamená hrozbu pro celé Spojené státy. „Z hlediska národní bezpečnosti jsme ve velmi nebezpečné pozici. Zmínka o tom, že prezident není schopen udělat potřebná opatření, aby se ochránil před nákazou, snižuje důvěru ve Spojené státy a jejich schopnost čelit světovým výzvám,“ napsala bezpečnostní analytička CNN Samantha Vinogradová.

Události pátečního rána tak zatím hrají do karet spíše bývalému viceprezidentovi Bidenovi.

K tématu

Další hlavní zprávy

USA

Expolicista Chauvin, který zaklekl na Floyda, je vinen. Hrozí mu až 75 let vězení

Expolicista Chauvin, který zaklekl na Floyda, je vinen. Hrozí mu až 75 let vězení

Soudní proces s obžalovaným 45letým Derekem Chauvinem, bývalým policistou, který v květnu minulého roku zaklekl na Afroameričana George Floyda, jenž následně zemřel, se chýlí ke konci. Chauvin byl v úterý večer evropského času porotou prohlášen vinným za vraždu druhého stupně, vraždu třetího stupně a zabití druhého stupně. Následně byl vzat do vazby.

Evropská unie

Jde o útok na Evropskou unii. Na Vrbětice reagujme společně, žádají šéfové skupin EP

Jde o útok na Evropskou unii. Na Vrbětice reagujme společně, žádají šéfové skupin EP

Země Evropské unie musí jasně a společně zareagovat na výbuch v muničním skladu ve Vrběticích, za nímž stála podle zjištění českých tajných služeb ruská vojenská rozvědka GRU. Vyzvali k tomu ve středu ve společném prohlášení předsedové hlavních politických skupin v Evropském parlamentu, kteří podpořili Česko v současném vyhroceném diplomatickém sporu s Ruskem.

Vávra: Z lidí se stanou teroristi jen kvůli vyjádření názoru. Nový zákon je absurdní
Slovákům můžeme jen závidět. Babišovi ministři by se od sousedů měli učit komunikaci
Bojíte se Zemana, rýpala do Pirátů koalice Spolu. Babiše přitom mohla svrhnout už dávno
Biden k Chauvinovi: Byla to vražda za bílého dne, rasismus je skvrnou na duši národa
Ruská GRU, americká CIA i izraelský Mosad: Tajní agenti se maskují na každém rohu
reklama
reklama
Ať se Česko připraví na tvrdé sankce. Zeman si musí vybrat stranu, varuje ruský expert

Rusko

Domácí zpravodajství

Vlivný podnikatel střílel brokovnicí na mladou rodinu, prý ze strachu. Vyšetřování končí
Chceme další vyhoštění Rusů z ambasády, vzkázala Sněmovna vládě a odsoudila „terorismus“
Další články
reklama
reklama