Kdo nahradí Zemanovou na postu první dámy? Ve hře je Babišová, Pavlová, ale i jeden muž

Pražský hrad se příští rok dočká nové hlavy státu. Společně s prezidentem, který nahradí Miloše Zemana, přijde také první dáma, potažmo první muž, pokud z voleb vzejde nová prezidentka. Ve hře je hned několik známých i méně známých jmen, například Monika Babišová, Eva Pavlová, Dana Středulová či Lilia Khousnoutdinová. Podívejte se na profily možných prvních dam.

Monika Babišová

Druhá manželka bývalého premiéra Andreje Babiše (ANO) vystudovala střední ekonomickou školu se zaměřením na organizaci administrativy. V roce 1992 pak nastoupila jako sekretářka do společnosti Lovochemie, kde se poznala s Babišem. Ten tehdy v podniku působil jako jeden z ředitelů.

Svatbu na Čapím hnízdě uspořádali až po 23 letech vztahu v roce 2017. Příjmení „Babišová“ ovšem začala používat už v roce 2013 – nechala se slyšet, že kvůli svým dvěma dětem. S Babišem mají dceru Vivien a syna Frederika.

Když zrovna Monika nedoprovází expremiéra na různých událostech – ať už politických či společenských – věnuje se designování interiérů a módě. Iniciovala rovněž založení Nadace Agrofert. V současnosti působí na Babišovu žádost také jako „rodinná protektorka“ v jeho svěřenských fondech.

Eva Pavlová

Bývalý náčelník generálního štábu Petr Pavel potkal svou manželku Evu v řadách české armády. „V roce 1985 jsem začínala v Prostějově, on tam už pracoval. Oba jsme bydleli na posádkové ubytovně, takže jsme se normálně potkávali a míjeli. Možná je to legrační, ale čím mě zaujal, tak svým zjevem výrazněji až s knírem. Tenkrát černým. Trochu mi tím připomínal tátu,“ uvedla Eva Pavlová již v roce 2013 pro Magazín DNES.

Coby podplukovnice pomáhala svému manželovi i na generálním štábu, kde zastávala pozici komunikátorky. S Pavlem proto sdílí velmi kladný vztah k armádě. „Hodně jsem na gymnáziu sportovala a velmi si oblíbila mimo jiné střelbu. Po maturitě jsem tedy v roce 1984 nastoupila do školy pozemních specialistek letectva v Košicích,“ doplnila pro Magazín DNES. Eva Pavlová má z předchozího vztahu dceru Evu. Generál Pavel má zase z prvního manželství dva syny, a to Jana a Petra.

Robert Neruda

Manžel Danuše Nerudové, bývalé rektorky Mendelovy univerzity v Brně, působí jako advokát a spolumajitel právní kanceláře Havel & Partners. Předtím pracoval celkem osm let na Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), v roce 2009 byl jako první místopředseda pověřen řízením instituce. V letech 2004 a 2005 byl také asistentem soudce Nejvyššího správního soudu.

Stejně jako jeho manželka a prezidentská kandidátka se angažoval na akademické půdě. Přednáší například na Masarykově univerzitě v Brně a často též na mezinárodních odborných konferencích.

„Dnes jsme svoji přesně 20 let. Nádherných 20 let. Děkuji za každý společný den a těším se na všechny další!“ napsala Nerudová na začátku srpna na svých sociálních sítích k fotce se svým manželem Robertem. Spolu mají dva syny, staršího Filipa a mladšího Daniela.

Dana Středulová

Choť šéfa Českomoravské konfederace odborových svazů a prezidentského kandidáta Josefa Středuly pracuje coby hasičská podplukovnice v bezpečnostním sboru. Odborový předák Blesku rovněž prozradil, že manželka působí jako právnička. O její možné roli první dámy už spolu mluvili, sama ale netuší, jakým způsobem se jí případně ujme.

„Nemá ještě přesnou představu, jak by vypadala její role, ale vnímá to a má k tomu hezký přístup. Kdyby neměla, tak by mi nedala s kandidaturou souhlas,“ uvedl Středula na začátku srpna. Podle svých slov veřejnost uvidí jeho manželku během prezidentské kampaně mnohem častěji, doposud nebyla příliš známá. „Máme ale sedmiletého syna, a tak je primární starost o jeho blaho,“ podotkl.

Lilia Khousnoutdinova

Miliardář a matematik Karel Janeček si vzal svou partnerku Lilii Khousnoutdinovou relativně nedávno. Ačkoliv byl známý mimo jiné i svou přízní k polyamorii, vzal si ji za ženu na konci loňského prosince. V roce 2017 se pár vzal také při obřadu v Bhútánu, manželství ale nebylo právně platné. Spolu mají dvě děti, dceru Isabelu a syna Karla George, který se narodil vloni v květnu.

Sama Khousnoutdinová se už dříve těšila pozornosti veřejnosti i médií. Působí jako kněžka, designérka, publicistka a iniciátorka různých osvětových programů, které se točí kolem rovnoprávnosti žen či reprodukčních témat. Narodila se v ruském Magnitogorsku, vyrůstala ovšem v Česku, ve Francii, ve Velké Británii a v USA. Z předchozích manželství má Janeček ještě dvě dcery a syna. Khousnoutdinová má z předchozího vztahu syna Lea.

Hana Březinová

Manželka českého podnikatele a miliardáře Tomáše Březiny se začala ukazovat širší veřejnosti teprve nedávno. Prezidentský kandidát totiž sdílel fotky z jejich společného výletu v Jihočeském kraji. Navštívili například rybník Svět nebo místní třeboňský pivovar.

„Doufám, že jste měli dnes všichni krásný den! My jsme ten náš zahájili s Hankou skvělou kávou, kterou nás přivítali v Třeboni v místní restauraci na Masarykově náměstí. Zítra si půjdeme projít okolí rybníku Svět, tak vám ještě pár fotek s mojí skvělou manželkou nasdílím,“ napsal Březina v polovině července na sociálních sítích.

"Chmelovina naše ta božskou má sílu, všechny nás rozehřívá k radostnému dílu,” stojí na průčelí jednoho z nejstarších...

Posted by Tomáš Březina on Saturday, July 16, 2022

Podle kandidátského webu jsou svoji 40 let. Dá se předpokládat, že se Hana Březinová stane další tváří prezidentské kampaně svého manžela. Spolu mají tři děti – Tomáše, Johanu a Terezu. „Nikdy jsem ji neplánoval vyměnit za novou. Je skvělá,“ uvedl na svých stránkách Březina.

Monika Hilšerová

Manželka doktora a senátora Marka Hilšera se českým občanům ukázala už v předchozích prezidentských volbách. Stejně jako její muž, i ona je lékařkou. V současnosti pracuje ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze jako anestezioložka. Za Hilšera se provdala v roce 2015 a spolu mají dvě děti – dceru Sofii a syna Antonína, který se narodil vloni v srpnu.

Senátor a možný prezidentský kandidát chválou na svou manželku nešetří. „Svatbu jsme měli v kostele. Bylo to nejlepší rozhodnutí mého života. A i když to není snadné, slíbili jsme si lásku, úctu a věrnost,“ napsal Hilšer na svých webových stránkách.

Klára Fischerová

Stejně jako o Monice Hilšerové, i o Kláře Fischerové se mluvilo jako o možné první dámě během prezidentských voleb v roce 2018. Ačkoliv bývalý diplomat a současný senátor Pavel Fischer tehdy neuspěl v boji o Pražský hrad, v současnosti hlasitě zvažuje druhý pokus.

Pakliže se rozhodne pro kandidaturu, nebude pochyb o tom, že se dočká podpory své manželky jako před lety. Klára Fischerová vystudovala střední ekonomickou školu ve Francii, kde byla po boku svého muže, když tam působil jako velvyslanec. Po smrti jejich syna Vojtěcha, který trpěl vzácnou nemocí, začala pracovat jako manažerka dobročinných projektů. Spolu s manželem mají dcery Barboru a Markétu a syna Benedikta.

Nedávno se senátor pochlubil fotkou z dovolené. „Vrátili jsme se s Klárou na místa, kde jsme byli před 29 lety na svatební cestě. Bylo nám tu skvěle. Hezkou neděli vám všem přejeme z Tater!“ pozdravil sledující na sociálních sítích.

Vrátili jsme se s Klárou na místa, kde jsme byli před 29 lety na svatební cestě. Bylo nám tu skvěle. Hezkou neděli vám všem přejeme z Tater! 🙂⛰☀️

Posted by Pavel Fischer on Sunday, July 17, 2022

Tagy:
manželka prezident manželé Andrej Babiš Danuše Nerudová volby Karel Janeček Petr Pavel Josef Středula Pražský hrad ženy Pavel Fischer prezidentské volby v ČR 2023 Marek Hilšer kandidatura Monika Hilšerová Monika Babišová kandidát na prezidenta Lilia Khousnoutdinová První dáma Tomáš Březina Dana Středulová Eva Pavlová

Hlavní zprávy

Policisté na hranicích zůstanou. Kontroly kvůli nelegální migraci neskončí, uvedl Rakušan
Migrace

Policisté na hranicích zůstanou. Kontroly kvůli nelegální migraci neskončí, uvedl Rakušan

Český ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) má za téměř jisté, že Česko prodlouží kontroly na hranicích se Slovenskem, které vláda minulý týden zavedla v souvislosti s náporem běženců – a to v první fázi na deset dnů, tedy do 8. října. Rakušan to řekl po schůzce s kolegy ze Slovenska, Maďarska a Rakouska v Bratislavě. Ministři se mimo jiné shodli na potřebě posílit ochranu vnější hranice schengenského prostoru volného pohybu osob, a to i s pomocí unijní agentury Frontex.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
14:10

Šokující zpovědi Rusů prchajících před mobilizací: Pokud si musím zlomit ruku, udělám to

13:44

Státní duma, dolní komora ruského parlamentu, v pondělí schválila připojení čtyř okupovaných ukrajinských území k Rusku

13:36

Ministerstvo zahraničí vyzvalo české občany, aby opustili Rusko

13:11

Scholz: Putin útokem na Ukrajinu ohrožuje mírové uspořádání Evropy

Další úspěch Ukrajinců. Na několika místech v Chersonské oblasti prorazili ruské linie

Ukrajinské ozbrojené síly dosáhly určitých průlomů v Chersonské oblasti a ovládly některé obce. Podle agentury Reuters to v ruské televizi řekl Moskvou dosazený představitel tohoto ukrajinského regionu Volodymyr Saldo. Chersonská oblast je jedním ze čtyř regionů, které z části okupují ruské invazní síly a jejichž anexi ruský prezident Vladimir Putin ohlásil minulý týden. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve svém pravidelném videoprojevu řekl, že ozbrojené síly jeho země nezaznamenávají úspěch pouze v okolí Lymanu na východě, ale naznačil pokrok také na jihu. Ukrajinská armáda se k nově hlášeným informacím z regionu dosud nevyjádřila.

Lidé snížili spotřebu o 18 %, poděkoval Síkela. Plyn bude stačit i přes studené počasí

Lidem se i přes studené počasí podařilo snížit meziročně spotřebu plynu až o 18 procent, na tiskové konferenci to řekl ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN). Proto se podle něj daří nadále plnit zásobníky, které jsou plné skoro z 90 procent. Díky nižší spotřebě může také zkapalněný plyn teoreticky pokrýt až 40 procent spotřeby. Síkela chystá řešení s plynem i pro malé a střední firmy. Uvažuje se například o zastropování celkové spotřeby. U elektřiny pro ně platí strop 6 Kč.

Živě
ON-LINE: Ruská duma schválila anexi okupovaných oblastí Ukrajiny. Západ ji odsuzuje

Ruská Státní duma chválila smlouvy o připojení čtyř okupovaných ukrajinských území k Rusku. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj potvrdil kompletní ovládnutí klíčového města Lyman. Unijní lídři budou v pátek v Praze jednat o další podpoře Ukrajině a také o energiích. Bývalý šéf americké Ústřední zpravodajské služby přiblížil, jak by USA reagovaly, pokud by Putin použil jaderné zbraně.

Domácí zpravodajství

Žižka mezi loupežníky. V českém lese přepadávali hrdlořezové, mstitelé i grázl s velkým G

O Janu Žižkovi se běžně traduje, že byl před husitskými válkami lapkou. Není to ale úplně pravda, byť svého času skutečně patřil k obávané tlupě Matěje Vůdce. Proč nelze hrdinu současného hitu českých kin nazývat loupežníkem? A kdo z jeho krajanů naopak bezesporu patřil k nejstrašlivějším hrdlořezům? V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to popisuje historik a etnolog Adam Votruba, který o loupežnictví ve střední Evropě napsal knihu.

Covid v Česku sílí, za týden zemřelo 66 lidí, přibývá hospitalizovaných ve vážném stavu

Testy v Česku v neděli potvrdily 353 případů koronaviru, o čtvrtinu víc než před týdnem. Podezření na opakovanou nákazu bylo 102 proti 98 o týden dřív. Testovaných přitom v mezitýdenním srovnání ubylo. Stejným tempem jako nakažených přibylo hospitalizovaných s covidem-19 na 1 310, ve vážném stavu je 41 z nich. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Zvolení Zwyrtek Hamplové? STAN předvedl naprostý amatérismus a nedospělost, říká expert

Jana Zwyrtek Hamplová (BEZPP za NEZ) je bezesporu jedním z největších překvapení letošních senátních voleb. V konkurenci obhajující senátorky Šárky Jelínkové (KDU-ČSL) a Lucie Pluhařové (ANO) se jí podařilo postoupit do druhého kola, kde těsně zvítězila. Podle komentátora Petrose Michopulose to ale není pouze její zásluha. Na volebním výsledku se podepsala špatná taktika vládních stran, zejména hnutí STAN.