Když premiér poručí, tepe opozice Plagu za zákaz mobilů ve školách. Mluví i o alibismu
Než začnete číst Co byste měli vědět, než začnete číst
Plošný zákaz mobilů ve školách míří k projednání.
Opozice návrh kritizuje jako technologickou naivitu i politický alibismus.
Nová pravidla by mohla začít platit od září 2027, Babiš však mluví i o dřívějším termínu.
Jaké dopady má mít omezení na žáky a jejich soustředění?
Avizovaný zákon o plošném zákazu mobilů ve školách míří podle premiéra Andreje Babiše (ANO) k projednání. Podle stínové ministryně školství Renáty Zajíčkové (ODS) ovšem návrh vypovídá o „technologické naivitě a politickém alibismu“. Plošný zákaz – vztahující se na dobu vyučování – se nelíbí ani Pirátům, ani TOP 09. Nová pravidla by měla platit od září 2027, ministr školství Robert Plaga (za ANO) argumentuje tím, že nový rámec by měl chránit žáky před negativními dopady.
Příslušný zákon anuncoval ministr Plaga již v listopadu v rozhovoru pro CNN Prima NEWS, později o jeho podobě hovořil v pořadu Nový den. Předseda vlády teď společně s ministrem školství na sítích oznámil, že návrh na plošné omezení používání mobilů při výuce i během přestávek míří do systému.
ČTĚTE TAKÉ: Zbydou nám čecháčci a smrádeček, plísní Decroix Plagovy úpravy. Ministra podpořila část expertů
Opoziční politici a političky jsou ovšem k plánované změně skeptičtí. Zajíčková upozorňuje, že se tato problematika řeší ploše. „Předložený návrh je ukázkou technologické naivity a politického alibismu, který hází složitý fenomén přes plot na bedra ředitelů a učitelů,“ odmítá úpravu.
Stínová ministryně za ODS předpokládá, že plošný zákaz v praxi selže. Poukazuje tak na to, že více než polovina škol si pravidla vztahující se na telefony již upravila na vlastní míru, a to podle možností školského zákona.
Zákaz jen odkládá problematiku závislostí, tvrdí Zajíčková
„Nepotřebujeme plošný diktát z Prahy, ale systémovou podporu školám, které v tomto tlaku často zůstávají samy,“ míní Zajíčková. Upozorňuje rovněž na vymáhání nových pravidel, které může mít negativní podobu: „Prohledávání batohů, zabavování majetku a neustálé konflikty s dětmi i s rodiči“. Zákaz podle Zajíčkové navíc pouze odkládá problém závislosti.
Čtěte také
„Problémem není samotný přístroj, ale predátorské, závislostní algoritmy sociálních sítí, které kradou dětem pozornost. Ty musíme tvrdě regulovat na úrovni EU, ne u vchodu do třídy,“ zdůraznila Zajíčková. O škodlivých „dopaminových smyčkách a algoritmech“, a s tím související evropské regulaci, však hovořil ve vysílání CNN Prima NEWS i sám Plaga.
Represe není cesta, míní Hoffmannová z Pirátů
Plošný zákaz telefonů považuje předseda TOP 09 Matěj Ondřej Havel za „typicky kulturní válku“. Podobně jako Zajíčková upozornil, že převážná většina škol si nastavila rámec těchto pravidel podle vlastních podmínek a tuto problematiku tak vyřešila po svém.
„Místo podpory ředitelů, učitelů a digitální gramotnosti přichází vláda s dalším centrálním zákazem. Jako kdyby v Praze někdo věděl lépe než každá jednotlivá škola, co potřebují děti v Aši, Brně nebo Jeseníku. Zase tedy osvědčená politika emocí,“ nelíbí se Havlovi přístup ministerstva.
Čtěte také
Kritika se ozývá i z poslaneckého klubu Pirátů. „Represe není cestou a nic nevyřeší. Pořád jsem přesvědčena, že by si školy a učitelé měli nastavovat pravidla sami, s mobily se učit žít a ne je zakazovat, ale když premiér poručí…“ opřela se do kroku resortu členka školského sněmovního výboru Andrea Hoffmannová (Piráti).
Pro koho zákaz platí a kdy dostane žák mobil zpět?
Plaga zákonem daný plošný zákaz vysvětluje tím, že používání telefonu během školního dne „negativně ovlivňuje soustředění, vztahy mezi žáky i celkové školní prostředí“. Omezení bude platit pro mateřské a základní školy i pro nižší stupně víceletých gymnázií. Týká se nejen hodin, ale i času během přestávky. Pedagogové budou moci žákovi odebrat zařízení a vrátit jej nejpozději na konci vyučování.
Zákonná úprava by měla uvést nová pravidla do škol od přespříštího školního roku, tedy od září 2027. Premiér Babiš na videu na sítích pronesl, že očekává rozsáhlou debatu o tomto tématu. Sám by se prý nebránil tomu, aby zákaz začal platit již od letošního září, nicméně podotkl, že příští školní rok poslouží školám k přípravě na oznámené změny. Legislativní úpravy budou podány jako poslanecký návrh.
Plošný zákaz využívání telefonů ošetřený zákonem vítá například ředitel Národního ústavu duševního zdraví (NUDZ) Jiří Horáček. Ten pro ČTK dříve uvedl, že nadměrné používání mobilů a nadměrný čas strávený na sociálních sítích souvisí s depresivními a úzkostnými symptomy dětí. Zmínil také poruchy spánku či nižší životní spokojenost dětské populace.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Mobil jako droga. Studenti se nejhůře vzdávají mobilu, adiktolog sítě přirovnává ke kokainu