Severní Korea kritizuje plán Spojených států na vytvoření futuristického protiraketového štítu Golden Dome (Zlatá kupole). Uvedla, že by mohl „proměnit vesmír v potenciální pole jaderné války“, informuje web BBC. Plán amerického prezidenta Donalda Trumpa se nelíbí ani Číně.
Obranný systém Golden Dome, který prezident Donald Trump plánuje představit, než vyprší jeho funkční období, má za cíl čelit vzdušným hrozbám „nové generace“, včetně balistických a řízených střel.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Putin přiměl Trumpa otevřít oči. Prezident USA má dvě možnosti, jedné se děsí celá Evropa
Severokorejské ministerstvo zahraničí tento plán ale odsoudilo a označilo jej za „vrchol samolibosti a arogance“. Zároveň obvinilo Washington z „pekelné snahy militarizovat vesmír“ a varovalo, že plán může vyvolat „globální závody v jaderném a kosmickém zbrojení“, píše BBC.
Pchjongjang považuje Washington za svého protivníka a pravidelně odsuzuje společná vojenská cvičení USA a Jižní Koreje. Zlatou kupoli vnímá jako hrozbu, upozorňuje Hong Min, vedoucí analytik Korejského institutu pro národní sjednocení. „Pokud USA dokončí svůj nový program protiraketové obrany, bude nucen vyvinout alternativní prostředky,“ uvedl Hong Min.
V roce 2022 Severní Korea oznámila, že má jaderné zbraně. V posledních letech navíc testovala řadu balistických a řízených střel. Začátkem letošního roku prohlásila, že odpálila novou balistickou raketu středního doletu s hypersonickou hlavicí, která údajně „spolehlivě zastaví jakéhokoli protivníka v tichomořské oblasti“.
Znepokojený Peking
Plán amerického prezidenta Donalda Trumpa kritizovala i Čína, která minulý týden uvedla, že je „vážně znepokojena“. „Spojené státy jsou při prosazování své politiky posedlé snahou o absolutní vlastní bezpečnost. Podkopává tím však globální strategickou stabilitu,“ uvedlo čínské ministerstvo zahraničí.
Mnozí analytici se domnívají, že aktualizace omezených obranných amerických systémů je nezbytná. Jiní ale varují, že proces vývoje systému Golden Dome by mohl čelit technickým a politickým problémům. Jeho vysoká cena by totiž pohltila velkou část amerického rozpočtu na obranu. Ten počítal zpočátku s částkou 25 miliard dolarů. Vláda ale odhaduje, že by konečná cena mohla být až dvacetkrát vyšší.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Drakonická cla se odkládají, EU se domluvila s Trumpem. Putin se zbláznil, uvedl prezident USA