reklama

Klíma: Vytváříme kult očkování. Zjednodušujete složitý problém, odporoval mu Cikrt

Politolog a rektor pražské Metropolitní univerzitní Michal Klíma v pořadu 360° kritizoval rozdělování společnosti. Zejména se mu příčí jednání s neočkovanými. „Část populace je označena za lidi horší kategorie a nemají přístup do veřejného prostoru. Vytváří se kult očkování,“ mínil. Šéfredaktor Zdravotnického deníku Tomáš Cikrt s tím ale zásadně nesouhlasí, podle něj to neodráží realitu a politolog si jen zjednodušuje život.

reklama

Klíma v patnácti bodech okomentoval protikoronavirová opatření. V prvním bodě uvedl, že je nutné „ukončit studenou občanskou válku a označování některých za lidi druhé kategorie“. Ve vysílání CNN Prima NEWS uvedl, co tímto výrokem myslel.

„Je to evidentní. Po listopadu došlo k rozhodnutí, že je část populace označena za lidi horší kategorie a nemají přístup do veřejného prostoru. Nemohou jít do restaurací, kin, divadel. Je to bezprecedentní a nespravedlivé,“ uvedl.

Připomněl zároveň, že očkovaní nejsou proti covidu 100% chráněni. „Jsou zde miliony lidí, kteří nemoc prodělali a vždy platilo, že ten kdo prodělá nemoc, tak má protilátky. Teď se to vědomě ignoruje. Uctívá se a vytváří se kult očkování,“ prohlásil. Proti jeho slovům se však ohradil Cikrt.

„Nesouhlasím s tím, co říká pan rektor. Situaci hyperbolizuje, zesiluje způsobem, který neodráží realitu. Není to tak, že by neočkovaní byli lidmi nižší kategorie. Část lidí nemá stejnou spoluodpovědnost a kvůli tomu máme přetížené nemocnice,“ reagoval. Dodal, že je pravda, že i očkovaní mohou přenášet virus, ale zároveň je prokázáno, že ho přenáší méně a kratší dobu.

„Tak to je. Vy jste to podal tak, aby to vyšlo ve vašem vidění světa. S tím nemohu souhlasit. Je škoda, že skvělý intelektuál si takto zjednodušuje život,“ pokračoval v reakci na politologa. Toho mrzelo, že na něj místo diskutování Cikrt slovně útočí. „Každý máme ke svým argumentům data a fakta,“ dodal.

Klíma: Neočkovaní nejsou nezodpovědní

Že by byli podle Klímy neočkovaní nezodpovědní je prý nesmysl. „Říká to i část odborníků z medicíny. Vždy platilo, že ten, kdo projde nemocí, je imunní a má protilátky. Dnešní situace je ale taková, že ten, kdo prodělal nemoc a má protilátky, nemůže do kina nebo divadla. Prostě je vyloučen,“ pokračoval.

Cikrt k tomu poznamenal, že Klíma zřejmě hájí neočkované, kteří nemoc prodělali a mají protilátky. „Ale jaké mají hladiny? To je další část, která se musí oddiskutovat. Experti říkají, že nejlepší je hybridní imunita – prodělání nemoci a alespoň jedna dávka vakcíny. To je silnější imunita než pouhé očkování,“ dodal.

„Hybridní imunita nikdy neexistovala, je to nesmysl. Kdo si covidem projde, je dostatečně imunní. Není třeba žádné posílení. Naopak je to v období epidemie nebezpečné,“ uzavřel Klíma a tvrdil, že osobně není odpůrcem očkování.

Tagy:

Hlavní zprávy

Vojtěch čelí trestnímu oznámení. Z Chytré karantény údajně odtekly stovky milionů
Koronavirus

Vojtěch čelí trestnímu oznámení. Z Chytré karantény údajně odtekly stovky milionů

Skupina právníků Pro Libertate, kteří jsou známí pro svou spolupráci s antivaxerskou komunitou, podala trestní oznámení na ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO), hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou i její předchůdkyni Jarmilu Rážovou. Tvrdí, že projekt Chytrá karanténa měla umožnit soukromým firmám zpronevěřit miliony korun. Ministerstvo zdravotnictví to považuje za nesmysl a odkazuje se na kontroly Nejvyššího kontrolního úřadu.

Těžký boj s autismem českého atleta. Zažil šikanu a dvacetkrát se pokusil o sebevraždu
Sport

Těžký boj s autismem českého atleta. Zažil šikanu a dvacetkrát se pokusil o sebevraždu

Když běžím, nepřemýšlím. Když nepřemýšlím, je mi dobře. Tato slova řekl webu Bez frází český atlet Jiří Pavel Češka, pro kterého je sport cestou, jak uniknout depresím, kterými trpí kvůli Aspergerovu syndromu – poruše autistického spektra. Dlouho mu nikdo diagnózu nesdělil, proto se v minulosti dost natrápil. Až tak, že se přibližně dvacetkrát pokusil o sebevraždu.

Pistoli měli doma volně v šuplíku. Rodiče střelce z Michiganu čelí obvinění ze zabití

Rodiče 15letého Ethana Crumbleyho, kterého policie považuje za pachatele úterní smrtící střelby na střední škole v americkém státě Michigan, čelí obvinění ze čtyřnásobného neúmyslného zabití. Okresní prokuratura v pátek oznámila jejich stíhání s tím, že pistoli použitou při útoku uchovávali doma v nezamčeném šuplíku. Jejich chování podle prokurátorky dalece překračuje nedbalost.

Pochybuji, že Mikuláš bude mít respirátor. Vojtěch nedoporučil návštěvy během nadílky

Ministerstvo zdravotnictví chystá protiepidemická doporučení, kterými by se lidé měli řídit během vánočních svátků. Šéf resortu Adam Vojtěch (za ANO) to zmínil během páteční tiskové konference. Tam mimo jiné potvrdil, že vláda hodlá zavést povinné očkování pro lidi starší 60 let a další vybrané skupiny. Vojtěch během brífinku také označil za nežádoucí obvyklé návštěvy Mikulášů, andělů a čertů v domácnostech.

Kdyby Piráti nebyli ve vládě, žíly by mi to netrhalo, míní zastupitel ODS

Teplický zastupitel Martin Kadeřábek (ODS) by se obešel bez účasti Pirátů v nové vládě, kde jsou občanští demokraté nejsilnější stranou. Řekl to v pořadu Divoká karta na CNN Prima NEWS. Tři ministerská křesla pro stranu Ivana Bartoše považuje Kadeřábek za neadekvátní. Podle předsedkyně Mladého Pirátstva Kateřiny Stojanové je však rozdělení vládních pozic spravedlivé.

Zoufalý Afghánec prodal dceru za půdu a ovce. Po týdnech má zahanbený otec dívku zpět doma

Šťastný konec má příběh devítileté afghánské dívky Parwany, který jsme vám přinesli minulý měsíc. Poté, co ji otec prodal 55letému muži, aby uživil své ostatní děti, se s pomocí přihlásili jednotlivci i humanitární organizace. Děvčátko se nakonec podařilo vrátit k jeho rodině a společně s matkou a sourozenci se přesunulo do nového domova, informuje stanice CNN.

Víkend ve znamení sněhu a silného větru. Meteorologové varují před poškozením stromů

Na severovýchodě České republiky a ve Frýdlantském výběžku bude v sobotu foukat silný vítr, který v nárazech přesáhne rychlost přes 65 kilometrů v hodině. Na opačné straně republiky, zejména v oblasti Českomoravské vrchoviny a Jihomoravského kraje se při mrznoucím dešti bude do nedělního rána místy tvořit ledovka. Sdělil to Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Jurečka: Bezdětní si budou muset výrazně víc spořit na důchod. Stát je hodlá motivovat

Prosadit změny důchodů v Česku v příštích dvou letech. O to se bude snažit kandidát na ministra práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) v nové vládě, kterou utvoří Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Piráti se Starosty a nezávislými (STAN). Jurečka zmínil zavedení minimální zaručené penze ve výši nejméně 10 tisíc korun pro všechny či zvýšení penzí za výchovu dětí. Své plány v resortu práce představil v pátek prezidentovi Miloši Zemanovi na zámku v Lánech. Novinářům řekl, že hlava státu k jeho vizím neměla výhrady.

reklama

Domácí zpravodajství

Válek se pustil do Vojtěcha a spol. kvůli povinnému očkování: Neposílají mi, co připravují

První kroky nové vlády směrem k epidemii covidu budou podle kandidáta na ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) vycházet z aktuální situace v nemocnicích. Někteří odborníci očekávají dosažení nebo i překročení maximálních počtů hospitalizovaných z letošního jara. Válek chce také co nejdříve naočkovat lidi posilující dávkou a také děti. Zároveň zkritizoval současného šéfa resortu Adama Vojtěch (za ANO) za nedostatečnou komunikaci.

Pane kolego, do toho vám nic není. Hnízdil se chytil s Mounajjedem kvůli očkování

Ostrá debata kvůli očkování se strhla mezi lékařem Janem Hnízdilem a zastánci očkování Milanem Kubkem a Radkem Mounajjedem v pořadu Co Čech, to politik! na CNN Prima NEWS. Hnízdil má totiž výrazné pochybnosti o vyvinuté vakcíně, poukazuje na krátké trvání protilátek. Prezident České lékařské komory Milan Kubek a stomatolog Radek Mounajjed jsou naopak přesvědčeni, že vysoká proočkovanost populace je jedinou možností, jak pandemii tlumit.

reklama