CNN Prima News klimatické změny

klimatické změny

Výpis příspěvků ke štítku „klimatické změny“

Boj o arktický led: Vědci testují revoluční záchrannou metodu. Obrovský risk, tvrdí odpůrci

Vědci se pokoušejí obnovit ledovou vrstvu v Arktidě. Čerpají na vodní hladinu mořskou vodu, která následně zmrzne. První testy ukázaly, že ledu skutečně přibývá. Jde ale o velmi nákladný projekt. Podle některých expertů je navíc ekologicky riskantní a odvádí pozornost od řešení hlavní příčiny změny klimatu, tedy fosilních paliv. Informuje o tom web CNN.

Záhadné krátery na Sibiři přitahují pozornost vědců. O jejich vzniku nabídli novou teorii

Podivné krátery, které se před deseti lety objevily na Sibiři, matou léta vědce. Od roku 2014 se v oblasti vytvořilo více než 20 děr širokých stovky metrů. Odborníci nyní přišli s dalšími zjištěními, která mohou pomoci tuhle záhadu objasnit, píše web CNN. Ty se především týkají působení klimatických změn na permafrost, tedy na⁠⁠⁠⁠⁠⁠ věčně zmrzlou půdu.

Chladná „holčička“, která umí potrápit půl světa. V Evropě má ale La Niña jiný dopad

Její název se sice dá přeložit jako „malá holčička“, dopady jevu ale pociťují stovky milionů lidí po celém světě. La Niña – v podstatě obrácená fáze klimatického jevu El Niño (v překladu „chlapec“) – opět nabírá na síle. V Česku může podpořit mírnější a suchou zimu, na druhé straně světa ale může La Niña způsobit třeba katastrofální povodně. Jak tento fenomén vzniká a jaké jsou jeho důsledky?

Povodně ve Španělsku mají už 211 obětí. Největší operace ozbrojených sil, prohlásil premiér

Počet mrtvých po úterních bleskových záplavách na jihovýchodě Španělska stoupl na nejméně 211. V sobotu večer to podle agentury AFP uvedl španělský premiér Pedro Sánchez. Zároveň oznámil, že do postižené oblasti vyšle na pomoc místním obyvatelům dalších 10 tisíc vojáků a policistů. Odborníci se pozastavili nad nedostatečným varováním před hrozícím nebezpečím ze strany úřadů.

Světová média píší o ničivých záplavách v Česku i dalších státech. Zmiňují klimatické změny

Světová média píší o ničivých povodních v České republice, Polsku, Rakousku a dalších státech ve střední a jihovýchodní Evropě. Zpráva o katastrofálních záplavách je na hlavní stránce webu BBC i dalších významných médií. Ta zveřejňují dechberoucí fotografie z míst postižených záplavami a zároveň upozorňují, že četnost extrémních výkyvů počasí mohou zvyšovat klimatické změny.

Vedro k padnutí a draho. Mikulov přichází o české turisty, místní jásají

Prodrat se o prázdninách ikonickým náměstím v Mikulově, zaparkovat před svým domem či předjet autem dvanáctý konvoj cyklistů tamtéž bylo pro místní v loňských letech častými potížemi. Město zažívalo nával turistů, pro který už mnozí začali používat termín overturismus. Ten reálně devastuje třeba Benátky či Barcelonu. Letošek je ale v Mikulově úplně jiný.

Klimatolog Cílek: V roce 2050 by v Paříži mohlo být 50 stupňů. Čína drží pod krkem celý svět

Klimatická změna je skutečná, něco se s ní dělat musí. Evropská unie ale často rozhoduje ideologicky a nerealisticky. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to řekl geolog a klimatolog Václav Cílek. Kromě jiného se rozpovídal o tom, co ho na vývoji počasí za poslední roky nejvíce překvapilo. Co by doporučil Straně zelených? V čem ho zklamala Greta Thunbergová? A v kterém aspektu Čína drží pod krkem skoro celý svět?

Letošní červenec byl druhým nejteplejším v historii. Odborníky děsí globální klimatická změna

Letošní červenec byl celosvětově druhým nejteplejším od počátku měření. Tepleji bylo jen před rokem. Celý letošní rok pak může být tím vůbec nejteplejším v historii. Vyplývá to z dat meteorologické služby Evropské unie Copernicus. Ta zároveň upozorňuje, že trend bude pokračovat, dokud globální emise skleníkových plynů nedosáhnou čisté nuly. K překročení hranice 1,5 °C nad předindustriálním průměrem, která je zásadní pro stabilitu klimatu, dojde podle odborníků již za méně než 10 let.