CNN Prima News klimatické změny

klimatické změny

Výpis příspěvků ke štítku „klimatické změny“

Aktivisté chtěli narušit koncert filharmonie. Nepočítali ale s pohyblivým zábradlím

28. listopadu 2022 17:28

Po radikálních protestech v ulicích a známých evropských galeriích přišly na řadu i koncerty. Dva klimatičtí aktivisté z Letzte Generation (Poslední generace) chtěli minulou středu narušit koncert v německé Elbphilharmonie. Podle svého plánu se přilepili k zábradlí u dirigentského pultu. To ale nebylo připevněné k zem, a tak jejich protest neměl dlouhého trvání. Za potlesku diváků tak dvojice rychle skončila v zákulisí.

EU musí nad klimatem přimhouřit oko, míní Gavor. Uhlí způsobilo krizi, oponuje Březovská

21. listopadu 2022 23:49

V neděli skončila velká klimatická konference COP27. Zástupci států světa se na ní shodli, že do roku 2100 by se měly emise snížit na naprosté minimum. Stále se ale vracíme k fosilním palivům. Přesto je možné, že do 80 let se emise opravdu sníží. O výsledcích konference diskutovali v pořadu 360° Jan Dusík, Romana Březovská a Jiří Gavor.

GLOSA: Studenti si okupační stávkou przní pověst. Dobře, že jim děkan vypnul wi-fi

17. listopadu 2022 19:14

Na největších českých univerzitách se v týdnu konala další série okupačních stávek proti změně klimatu. Někde se souhlasem vedení fakult, jinde bez. Média a sociální sítě tak znovu zaplavily fotografie posedávajících nebo ve spacácích ležících studentů, kterým nedá spát změna klimatu. A tak nocují na fakultách. Je to ale spíše devalvace pojmu studentský protest, který měl v českém prostředí doposud velkou váhu. To si vážně studenti myslí, že jakákoli vláda změní názor na základě bandy mladých lidí, co se v noci válí na dlaždičkách?

Planetu ohrožuje skrytá hrozba, varují klimatičtí experti. Výzkum brzdí válka na Ukrajině

16. listopadu 2022 06:27

Permafrost, zmrzlá vrstva půdy, která se nachází pod velkou částí Ruska, Kanady či Aljašky taje znepokojujícím tempem. Globální důsledky v nadcházejících desetiletích jsou nepředvídatelné, mohou však hrát v klimatických změnách zásadní roli. Již dnes je pociťují lidé žijící poblíž polárních regionů. Okolí jejich domovů začínají totiž pohlcovat bažiny a dochází v nich k sesuvům půdy.

Studenti stávkují za klima, v Brně obsadili atrium univerzity. Od vlády chtějí více činů

14. listopadu 2022 13:02

Studenti Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity zahájili v pondělí dopoledne v atriu budovy v Joštově ulici okupační stávku za klima. Děkan Stanislav Balík sice atrium nechal uzavřít, během dopoledne však někdo prostor otevřel a studenti se tam přesunuli ze suterénních prostor, kde si před tím vytvořili nouzové zázemí – přinesli si karimatky, polštáře či jiné lůžkoviny. Studentské demonstrace za klima v pondělí probíhají i v Praze a několika krajských městech. Děkan ČTK vpodvečer řekl, že nechal odpoledne v atriu odpojit elektřinu, topení a vypnout wifi.

Klimatická krize má kořeny v rasismu, šokovala Greta a vyzvala ke změně světového systému

3. listopadu 2022 11:19

Současný světový systém stojí na kolonialismu a genocidě za účelem hromadění bohatství rozvinutého světa a je potřeba jej kompletně změnit, domnívá se aktivistka Greta Thunbergová. I klimatická krize má podle ní kořeny v rasistické a utiskující těžbě pro krátkodobé zisky několika lidí. Nejvýraznější klimatologická aktivistka posledních let to prohlásila u příležitosti vydání své knihy. V ní také označila ponechání civilizace v rukou kapitalistického konzumerismu za chybu.

Nikdy jsem v čele celosvětového hnutí stát nechtěla. Greta si rýpla do Putina i Trumpa

19. října 2022 13:09

Je jí 19 let a tvrdí, že potřebné změny „přijdou pouze tehdy, pokud bude dostatečný tlak veřejnosti. A ten může začít tvořit každý z nás“. Sama ovšem nikdy neměla v úmyslu v čele takového hnutí stát. „Je to příliš velká zodpovědnost,“ hodnotí pro britský zpravodajský web BBC Thunbergová roli, do které se fakticky nakonec dostala.

Planeta za půl století přišla o dvě třetiny volně žijících živočichů

18. října 2022 15:00

Počty volně žijících živočichů na planetě se za poslední půlstoletí zmenšily o dvě třetiny a obrovský úbytek bude pokračovat nejen kvůli znečištění, ale i kvůli stále citelnějším dopadům globálních změn klimatu. Vyplývá to ze zveřejněné zprávy Světového fondu na ochranu přírody (WWF), jejíž autoři v pravidelných intervalech zkoumají vývoj populací více než 5 000 druhů obratlovců.