Doma nemluvíme, oba jsme na zabití. Sandeva s Prachařem natáčejí pokračování osudového seriálu
klimatické změny
Výpis příspěvků ke štítku „klimatické změny“
Osm povodní od začátku září: Za katastrofami může stát změna klimatu, domnívají se vědci
Od začátku září postihlo různé oblasti na světě osm ničivých záplav. Vědci se shodují, že jde o neobvyklý jev. Příčinou podle nich může být změna klimatu, informuje NBC News. Výzkum komplikuje skutečnost, že jevy dosud nebyly časté, a vědci proto nemají dostatek dat.
Klimaaktivisté zablokovali dopravní tepny v Berlíně. Zásah policie trval dvě hodiny
Klimatičtí aktivisté z hnutí Letzte Generation (Poslední generace) v pondělí vytvořili přes 20 blokád na rušných křižovatkách a dopravních tepnách v Berlíně. Policie po zhruba dvou hodinách místa zprůjezdnila. Policie pro pondělí vyčlenila 500 policistů, kteří jsou připraveni proti demonstrantům zakročit. Zároveň vyzvala řidiče ke klidu a varovala je před tím, aby proti aktivistům sami zasahovali.
CNN: Slavné jezero Titicaca čelí rekordnímu vysychání. Ztrácí 120 milionů tun vody ročně
Největší vysokohorské jezero na světě vysychá. Titicaca, které se rozkládá na území Peru a Bolívie, ztrácí podle studií 120 milionů tun vody ročně. Místní se pro americkou CNN svěřili s obavami, že situace se může vrátit k rekordnímu suchu, které zažili v devadesátých letech minulého století.
V Antarktidě uhynuly tisíce tučňáků, roztál pod nimi led. Jejich kolonie zaniknou, varují vědci
Až 10 tisíc mladých tučňáků císařských uhynulo v Antarktidě kvůli tomu, že led pod nimi roztál a rozlámal se dříve, než jim narostlo voděodolné peří. To ptáci potřebují, aby mohli plavat v oceánu. Podle vědců z britského ústavu pro výzkum Antarktidy (BAS) jde o předzvěst vývoje, který nastane v budoucnu v souvislosti se změnou klimatu, uvádí na svých internetových stránkách britská stanice BBC.
V létě až 44 °C a nouze o pitnou vodu. Experti vydali chmurnou předpověď na další dekády
Milovníci tropů se mají na co těšit, příznivci sněhu ale radost mít nebudou. Klimatologové totiž prozradili, jaká léta čekají Česko v blízké budoucnosti. A dobré zprávy nemají – jejich předpověď nepřeje zemědělské úrodě ani dostupnosti pitné vody.
Tučná ekologická přirážka na jídlo v Penny? Bizár, ekofanatismus a kampaň, tvrdí komentátoři
Iniciativa obchodního řetězce Penny, který ve svých německých prodejnách zavedl u některých produktů dočasnou ekologickou přirážku, se u komentátorů Lenky Zlámalové a Jana Macháčka nesetkala s pochopením. Nové ceny, jež mají reflektovat náklady spojené se zatížením planety, nejsou podle Macháčka vědecky podložené, jejich zdůvodnění vidí pouze v ideologii. Zlámalová akci označila za bizarní.
Přichází éra globálního varu. Tak vysoké teploty tu nebyly 120 tisíc let, červenec láme rekordy
Letošní červenec se velmi pravděpodobně stane nejteplejším měsícem v historii. Shoduje se na tom hned několik vědců. Podle jejich odhadů naše planeta něco podobného nezažila 120 tisíc let. K omezení růstu globální teploty a zabránění nejhorším dopadům změny klimatu jsou nutná „dramatická a okamžitá“ opatření, reagoval na oznámení vědců generální tajemník OSN António Guterres.
Expert na požáry: Na Rhodos bych teď neletěl. Šíření ohně je závislé na slunci, terénu i větru
Přestože lze další vývoj požáru na řeckém ostrově Rhodos pouze těžko předvídat, expert na požáry z Vysoké školy báňské Martin Trčka by se raději na ostrov za dovolenou nevypravil, přestože tam cestovní kanceláře turisty z Česka nadále vozí. Podle něj bude požárů v důsledku klimatické změny stále přibývat, zhoršení situace očekává i v Česku.
Česko se otepluje rychleji než zbytek světa. Na vedra umírá čím dál více lidí, tvrdí expert
V uplynulých dnech Češi zažili ochutnávku z pekelného léta. Jen co člověk vyšel ven, dostal horkou facku. Obzvláště ve velkých českých městech panovala nelítostná vedra, výjimkou nebyla samozřejmě ani Praha. Podle specialisty Pavla Boreckého z Institutu plánování a rozvoje (IPR) se Česko otepluje dvakrát rychleji než zbytek světa. Zdůraznil, že na přehřátí navíc každým rokem umírá více a více lidí. Co se dá dělat s pražským „brutálním vedrem“, které se stává novou normou?
Z dějin českých veder: Megasucho (1540), český podíl na hladomoru (1947) a rýže u Zlína (2000)
Tento rok bylo katastrofální sucho, nic nerostlo, všechno bylo vyhořené, ani brambory se neuvedly a musel se dělati sběr brambor pro lidi, kteří žádné neměli. To je emotivní zápis o extrémních vedrech v roce 1947 v kronice jihočeské obce Včelná. Obilí nakonec do hladem ohroženého Československa poslal sovětský diktátor Stalin, když ho sebral hlavně Ukrajincům a prohloubil tak hladomor. Největší sucho zhruba od roku 1000 však v českých zemích zřejmě uhodilo v letech 1530 až 1540, odborníci ho nazvali „megasucho“.
Greta v problémech. Proslulá aktivistka míří k soudu, hrozí jí až půlroční vězení
Švédská policie obvinila Gretu Thunbergovou. Dvacetiletá klimatická aktivistka totiž v červnu neuposlechla policejní příkaz, aby opustila protestní akci v Malmö. Hrozí jí až šest měsíců vězení. Většina obdobných případů však končí pokutou.
PŘEHLEDNĚ: Hrozba války s Ruskem i nelegální migrace. Před čím varuje Bezpečnostní strategie
Rusko záměrně působí proti politické, ekonomické a společenské stabilitě v Česku. Je zásadní hrozbou pro naši bezpečnost, upozorňuje nová Bezpečnostní strategie České republiky. Z dokumentu vyplývá, že se Česko musí vypořádat také s nelegální migrací či se změnou klimatu. Podívejte se na zásadní body Bezpečnostní strategie, kterou představil ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti).