
Co na to vaše peněženka, Danuše Nerudová, Ivan David - 21.3. v 17:55
Mají se upřednostnit otázky klimatu, nebo pracovat na posílení obranyschopnosti? Europoslankyně Danuše Nerudová (STAN) volbu, o níž diskutuje podstatná část světa, označila za „falešné dilema“. Pro CNN Prima NEWS také uvedla, že cestou je Real Deal, v němž však Česko zaostává. Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) naopak namítla, že Evropa nemá jinou možnost než tyto klimatické cíle upozadit. Europoslanec Filip Turek (nestr. za Motoristy sobě a Přísahu) rovnou apeluje na zrušení Zelené dohody. Europoslanec Luděk Niedermayer (TOP 09) ovšem varoval, že výrazné odchýlení se od Green Dealu by bylo „drahou a paradoxní chybou“.
Veřejná diskuze se v posledních týdnech stáčí k otázce, zda bude nutné v souvislosti s nejistou bezpečnostní situací odklonit vytyčené cíle klimatické politiky EU na vedlejší kolej a položit na první místo posilování obrany.
K TÉMATU: Zdechovský označil Hřiba za idiota, který ví kulové. Šéf Pirátů mu připomněl „pořádnou bídu“
Jak na tento způsob komunikace ve stylu „buď, anebo“ nahlížejí europoslanci, kteří během svého politického působení apelovali na hlavní programové body Zelené dohody? Napříč mezi vládními představiteli se názory různí.
Nerudová odmítá falešné dilema
Nerudová na dotaz redakce odpověděla, že je nezbytné Green Deal přetransformovat v „Real Deal“, který by odpovídal současné bezpečnostní a ekonomické realitě. „Odmítám falešné dilema, že si musíme vybrat mezi ekologickou a bezpečnostní politikou. Řada opatření Green Dealu dává smysl – všichni chceme zdravější lesy, čistší řeky i lepší ovzduší. Společnost, která žije ve škodlivém prostředí, se moc dobře bránit nemůže,“ řekla s tím, že je nutné v tomto ohledu aktivně prosazovat smysluplné změny.
Ekonomka Jana Matesová ve vysílání CNN Prima NEWS v souvislosti s Green Dealem zdůraznila, že se dokument věnuje i inovativním technologiím, které „mohou následně posloužit v obranném průmyslu“. S touto myšlenkou Nerudová souhlasí. Současně ale upozornila, že Česko v jejich využití prý selhává.
„Místo rozhleden v nížinách nebo fiktivních ‚inovací‘ typu linky na toastový chleba musíme podporovat moderní technologie a výzkum, které sníží naši závislost na fosilních palivech – zejména z Ruska –, zajistí levnější energii pro lidi a povede také k větší konkurenceschopnosti,“ popsala. Inovace tak mají být pro všechny, ne pouze pro vyvolené, což je podle jejích slov nutné změnit.
Zástupci ODS zdůrazňují přehodnocení priorit
Ministryně Černochová však apeluje, že EU bude muset některé naplánované výdaje přehodnotit. „Pokud bojujeme jako Evropa o přežití a je to pro nás pro všechny ‚last call‘, nemáme jinou možnost. Místo obrany chceme řešit Green Deal? To jsou témata, která by měla být upozaděna a měli bychom se především zabývat tím, co řešíme několik posledních desítek hodin, když vidíme, co se odehrává za oceánem,“ sdělila v rozhovoru pro CNN Prima NEWS s odkazem na kroky Trumpovy administrativy.
Šéf Bílého domu opakovaně říká, že evropské státy musí plnit závazek výdajů na obranu, a poukazuje na pět procent HDP na obranu. Této hodnoty však v současnosti nedosahují ani Spojené státy.
Podobně hovořil v rozhovoru pro web Echo24 i ministr financí Stanjura: „Buď dekarbonizace a Green Deal nebo obrana. Já to tak vidím, EU to tak podle mě ještě nevidí. Čím blíže k Rusku, tím to vidíme jasněji – čím dál od Ruska, tím méně jasně.“
Niedermayer varuje před paradoxní chybou
Vychýlení se z kolejí Green Dealu by podle Niedermayera bylo „drahou a paradoxní chybou“. „Abychom investovali do bezpečnosti, budeme místo investic do obnovitelných zdrojů a snížení spotřeby energií kupovat více ropy a dalších fosilních paliv od zemí jako Rusko? Tím bychom jemu a podobným režimům jen posílali více peněz na jejich zbrojení – proti kterému se pak budeme zvýšením vojenských výdajů bránit,“ uvedl pro CNN Prima NEWS a zmínil také „astronomické dluhy“ spojené s dopady klimatických změn.
Upozornil také na to, že Česko by s koncem Zelené dohody mimo jiné přišlo o stovky miliard korun z Modernizačního fondu, a poznamenal, že nejen Green Deal, ale i další projekty EU vedou k posílení konkurenceschopnosti Evropy. Zmínil třeba balíček Next Generation EU či podporu firem produkujících efektivní technologie (Net Zero). „Rozvoj výzkumu a vývoje obranných technologií jistě najde uplatnění i v civilním sektoru,“ podotkl také.
Potřebu navýšit prostředky do obrany označil za nezpochybnitelnou. „Nejde však o prostředky z ekonomického hlediska vyhozené oknem, tedy zejména pokud bude významný podíl dodávek pocházet od evropských firem. To je cíl iniciativ Evropské komise,“ podotkl Niedermayer.
„Špinavý průmysl“ podle Turka
Efektivní souběžnost Green Dealu a obrany však odmítá europoslanec Filip Turek (nestr. za Motoristy sobě a Přísahu). „Podle politiky ESG (hodnocení environmentálních, sociálních a správních aspektů firem, pozn. red.) je zbrojní průmysl – stejně jako strojírenství nebo automobilový průmysl – víceméně špinavý byznys. Kvůli tomu jsou problémy s kofinancováním. I proto by se měly věci jako ESG či Zelená dohoda pro Evropu zrušit,“ pronesl v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS.
V souvislosti s tím zmínil i téma jednotné evropské armády. „Pokud by vznikla, už není možnost rozbít EU s její šílenou Evropskou komisí a přetvořit ji do podoby, jež by se obešla bez Zelené dohody, která absolutně likviduje náš průmysl,“ dodal.
Pochyby ohledně Green Dealu vyjadřuje dlouhodobě i europoslanec Alexandr Vondra (ODS). Podle svých slov se obává, jaké sociální dopady přinese zelená politika v podobě evropské dohody. „Tyto regulace zatím odsuzují Evropu k totální bezvýznamnosti,“ podotkl ve speciálu České zájmy v Evropě.
V Evropském parlamentu také prohlásil, že kroky související se Zelenou dohodou jsou „výkrmem Číny a Elona Muska za peníze evropských daňových poplatníků“.
Cílem EU není „zelený tank“, zdůraznil Farský
Europoslanec Farský v reakci na dotaz CNN Prima NEWS odvětil, že „posílení obranyschopnosti Evropy a cíl dýchat čerstvý vzduch se vzájemně nevylučují“. „Uvědomuji si, že se globální scéna proměnila, takže na to musíme reagovat. Ne však tím, že vyhodíme původní plán do koše,“ upozornil s tím, že je nutné upravit cestu k cílům Zelené dohody, z nichž se prý na evropském poli neslevuje.
Připomněl, že tento plán společně s Green Dealem představují změnu v tom, jak nyní vypadá průmysl, a současně nabízejí možnosti, jak se chopit rýsujících se příležitostí. „Cílem Evropy opravdu není nějaký ‚zelený tank‘, ale fungující a konkurenceschopný prostor, který dokáže reagovat na výzvy současného mocenského soupeření. Když skončí válka, klima se tím nevyřeší,“ poznamenal také europoslanec.
Tuzemská diskuze o Zelené dohodě se podle něj omezila pouze na spalovací motory. „Je to však mnohem komplexnější záležitost, jež jde ruku v ruce s podporou nových technologií,“ připomněl politik. „Mimo podporu výzkumu a vývoje, které mohou být zužitkovány i pro obranu, to znamená vytvoření nových pracovních míst, a to nejen pro vysokoškolsky vzdělané, ale také pro mechaniky nebo konstruktéry,“ dodal Farský.
Intenzivní debaty o obraně spustil Trump
Představitelé evropských států již delší dobu hovoří o nutnosti posílení vlastní obranyschopnosti, a to v reakci na řadu prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, který hovoří o tom, že by se Evropa měla více osamostatnit v rámci transatlantického spojenectví.
Na konferenci Naše bezpečnost není samozřejmost to zmínil i premiér Petr Fiala (ODS). Ten dokonce varoval, že pokud EU v tomto ohledu nepřidá, bude „transatlantická spolupráce ohrožena“. Předseda vlády rovněž řekl, že „nepřátelé svobodného světa nepočkají na to, až v Evropě dokončíme zelenou tranzici hospodářství“.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Když bude společnost napadrť,nebude co bránit, řekla Maláčová. Hloupé argumenty, vmetl jí Skopeček