reklama

Köppl: Česko je premiantem východního bloku, část lidí se však na očkování vybodla

Česko na tom s očkováním není tak zle, je premiantem mezi zeměmi bývalého východního bloku. V pořadu Co Čech, to politik! to řekl tiskový mluvčí ministerstva zdravotnictví Daniel Köppl. Problémem však je, že se na vakcinaci část populace podle jeho slov „vybodla“.

reklama

Köppl ve vysílání CNN Prima NEWS hájil očkovací strategii v Česku. „Jsme premianti bývalého východního bloku. Nám se podařilo proočkovat 72 procent dospělé populace. To je super,“ řekl mluvčí resortu zdravotnictví. Zmínil přitom známou kampaň „Udělejme tečku za koronavirem“. Tu ovšem nyní řada lidí kritizuje, protože i očkovaní mohou nákazu šířit, a tudíž pro ně vakcinace pomyslnou tečku neznamenala.

Současný tiskový mluvčí ministerstva zdravotnictví si zároveň postěžoval, že se v Česku zbytečně debatovalo například o uznávání protilátek. „Rakousko od toho ustoupilo a Švýcarsko k tomu sice přistoupilo, ale jen pro území Švýcarska. Ani neuvedlo, jaká je správná hladina protilátek. Tahle debata nás stála několik procent neočkovaných,“ řekl mimo jiné Köppl.

Mnoho Čechů ovšem v průběhu posledních měsíců upozorňovalo, že kampaň vlastně není vidět. Mezi ně patří i houslista Pavel Šporcl. „Osobně jsem žádnou kampaň pro očkování neviděl. Kromě té poslední brutální,“ zmínil známý virtuóz ve vysílání CNN Prima NEWS zatím poslední pokus z dílny současné vlády premiéra v demisi Andreje Babiše, která se snaží lidi přesvědčit k očkování obrázky nevakcinovaných covidových pacientů v nemocnicích.

Köppl reagoval, že vždy je možné pracovat s jistou mírou metafory. „Tečka je metaforou a svým způsobem to tečka je. Pokud budeme proočkovaní, nebude lockdown a uzavírání se,“ dodal mluvčí resortu zdravotnictví s tím, že naopak chválena je slovenská očkovací kampaň, ale se samotným očkováním jsou na tom naši východní sousedé podstatně hůře.

Hostomský: Lockdown je pro každou vládu prohra

Šporcl kritizoval i čerstvá opatření, kterými vláda mimo jiné zrušila vánoční trhy. Houslista se podivil, že zůstávají otevřená například velká obchodní centra, v nichž se srocují davy lidí. „Byl jsem v obchodním centrum a hlava na hlavě. To je přece výsměch. Jsem šťastný, že si můžu koupit kapra, ale není mi jasné, proč se teď v nouzovém stavu uzavřely všechny vánoční trhy,“ řekl ve vysílání CNN Prima NEWS.

Uzávěry se příliš nelíbí ani biochemikovi Zdeňku Hostomskému. „Zavírat se do sklepa a čekat, až to projde, je jedno z řešení, ale je to nedůstojné. Pro každou vládu, která vyhlásí lockdown, to je rozhození rukou: ‚Už nevíme, co bychom udělali.‘ Je to prostě prohra,“ řekl v pořadu Co Čech, to politik! Sám by situaci s koronavirem řešil lokálně.

Hostomský dále zmínil, že již v lednu by do Česka mohly přijít léky na koronavirus. „Bude to pilulka. Když ucítíte první příznaky, tak si ji vezmete. Dvakrát denně, každých 12 hodin, pět dní. Má to stejný efekt jako monoklonální protilátky,“ dodal.

Tagy:
očkování Ministerstvo zdravotnictví koronavirus COVID-19 pandemie koronaviru koronavirová opatření Pavel Šporcl lockdown testování na koronavirus Zdeněk Hostomský očkovací strategie Daniel Köppl Co Čech, to politik!

Hlavní zprávy

Pochybuji, že Mikuláš bude mít respirátor. Vojtěch nedoporučil návštěvy během nadílky
Koronavirus

Pochybuji, že Mikuláš bude mít respirátor. Vojtěch nedoporučil návštěvy během nadílky

Ministerstvo zdravotnictví chystá protiepidemická doporučení, kterými by se lidé měli řídit během vánočních svátků. Šéf resortu Adam Vojtěch (za ANO) to zmínil během páteční tiskové konference. Tam mimo jiné potvrdil, že vláda hodlá zavést povinné očkování pro lidi starší 60 let a další vybrané skupiny. Vojtěch během brífinku také označil za nežádoucí obvyklé návštěvy Mikulášů, andělů a čertů v domácnostech.

Víkend ve znamení sněhu a silného větru. Meteorologové varují před poškozením stromů
Počasí

Víkend ve znamení sněhu a silného větru. Meteorologové varují před poškozením stromů

Na severovýchodě České republiky a ve Frýdlantském výběžku bude v sobotu foukat silný vítr, který v nárazech přesáhne rychlost přes 65 kilometrů v hodině. Na opačné straně republiky, zejména v oblasti Českomoravské vrchoviny a Jihomoravského kraje se při mrznoucím dešti bude do nedělního rána místy tvořit ledovka. Sdělil to Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Jurečka: Bezdětní si budou muset výrazně víc spořit na důchod. Stát je hodlá motivovat
Politika

Jurečka: Bezdětní si budou muset výrazně víc spořit na důchod. Stát je hodlá motivovat

Prosadit změny důchodů v Česku v příštích dvou letech. O to se bude snažit kandidát na ministra práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) v nové vládě, kterou utvoří Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Piráti se Starosty a nezávislými (STAN). Jurečka zmínil zavedení minimální zaručené penze ve výši nejméně 10 tisíc korun pro všechny či zvýšení penzí za výchovu dětí. Své plány v resortu práce představil v pátek prezidentovi Miloši Zemanovi na zámku v Lánech. Novinářům řekl, že hlava státu k jeho vizím neměla výhrady.

Hrozí nám britská cesta vývoje epidemie? Pro české zdravotnictví by byla zničující

Stále častěji zaznívají hlasy odborníků, že by se aktuální vlna epidemie mohla začít v nejbližší době lámat. Experti však zároveň varují, že to nemusí znamenat řešení problémů, které aktuálně padají především na bedra českých zdravotníků. Přestože by se vlna mohla přehoupnout přes svůj vrchol, může nás potkat období stagnace na vysokých číslech, jako lze pozorovat například ve Velké Británii. Znamenalo by to ale nesnesitelnou zátěž pro české zdravotnictví.

Třenice ve vládní koalici: Kuba by povinně očkoval lidi 60+, Válek s Chlíbkem jsou proti

K povinnému očkování lidí nad 60 let s největší pravděpodobností nedojde. Ačkoliv jej prosazuje končící premiér Andrej Babiš (ANO), budoucí ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) se staví proti. Opatření nepodporují ani odborníci spjatí s nastávajícím kabinetem pod vedením epidemiologa Romana Chlíbka. S jejich postojem však nesouhlasí jihočeský hejtman a šéf Asociace krajů Martin Kuba (ODS).

Průšvihář z NHL Kane mířil na manželku zbraní. Podle hokejisty by se měla léčit

Momentálně se v NHL zřejmě nevyskytuje kontroverznější hráč. I když momentálně Evander Kane ani není plnohodnotným hokejistou, protože po trestu za zfalšování potvrzení o očkování byl organizací San Jose Sharks umístěn na seznam volných hráčů. Do toho teď přichází další problém od manželky, se kterou se rozvádí. Na sociálních sítích zveřejnila video, na němž na ní Kane míří údajně nabitou zbraní.

Meghan nestoudně lže. Jako Clinton, který prý neměl sex s Lewinskou, zuří moderátor

Chvíle vítězství si Meghan Markleová dlouho neužila. Krátce poté, co se na sociálních sítích pochlubila svou výhrou u soudu nad bulvárním listem Mail on Sunday, se do ní opět pustil slavný moderátor Piers Morgan. Tentokrát věnoval vévodkyni celý text, který publikoval deník Daily Mail. „Odlož své škodolibé šampaňské, princezno Pinocchio. Soud veřejného mínění nyní ví, že jsi prolhaná manipulátorka,“ vzkázal jí Morgan.

reklama

Domácí zpravodajství

Válek se pustil do Vojtěcha a spol. kvůli povinnému očkování: Neposílají mi, co připravují

První kroky nové vlády směrem k epidemii covidu budou podle kandidáta na ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) vycházet z aktuální situace v nemocnicích. Někteří odborníci očekávají dosažení nebo i překročení maximálních počtů hospitalizovaných z letošního jara. Válek chce také co nejdříve naočkovat lidi posilující dávkou a také děti. Zároveň zkritizoval současného šéfa resortu Adama Vojtěch (za ANO) za nedostatečnou komunikaci.

Pane kolego, do toho vám nic není. Hnízdil se chytil s Mounajjedem kvůli očkování

Ostrá debata kvůli očkování se strhla mezi lékařem Janem Hnízdilem a zastánci očkování Milanem Kubkem a Radkem Mounajjedem v pořadu Co Čech, to politik! na CNN Prima NEWS. Hnízdil má totiž výrazné pochybnosti o vyvinuté vakcíně, poukazuje na krátké trvání protilátek. Prezident České lékařské komory Milan Kubek a stomatolog Radek Mounajjed jsou naopak přesvědčeni, že vysoká proočkovanost populace je jedinou možností, jak pandemii tlumit.

reklama