reklama

Kolaps na královském pohřbu. Jeden z vojáků během průvodu upadl na zem s puškou

/ fotografií

Jeden z vojáků přítomných na sobotním pohřbu prince Philipa během nástupu upadl. Na přímém slunci působil jako omámený. Když začal padat, stále ještě v rukou svíral svou pušku. Stalo se to ve chvíli, kdy do kaple svatého Jiří na hradě Windsor zrovna vstupovali členové britské královské rodiny, píše web Daily Mirror.

reklama

Příslušníci pěšího pluku Rifles, jehož byl Philip dlouholetým patronem, stáli na trávníku před kaplí. Na sobě měli slavnostní uniformu, ke které patří rukavice i čapka. Najednou jeden z nich upadl na trávu. Na fotografiích to vypadá, jako by byl omámený, uvádí web Daily Mirror. Je na nich také vidět, jak se voják snaží po pádu dostat zpět na nohy.

K tématu

Po jeho pravici stál ještě jiný muž, zřejmě přidržující dalšího vojáka, který sice stál vzpřímeně, ovšem zdaleka ne tak jako ostatní. Navíc měl sklopenou hlavu. V den smutečního obřadu bylo v Londýně na přímém slunci téměř 14 stupňů Celsia.

Armáda na pohřeb prince Philipa nacvičovala celý týden. Během smutečního ceremoniálu hrála klíčovou roli, průvodu se zúčastnili také příslušníci královského námořnictva a letectva.

Princ Philip měl blízký vztah zvláště k námořnictvu

Rakev převážel speciálně upravený model vozu Land Rover Defender, který vévoda pomáhal navrhnout. Byla přehozena vévodovou osobní standartou, na níž byla před věncem z bílých květů, které vybrala sama královna Alžběta II., položena jeho čepice admirála flotily a meč.

Kariéra prince Philipa v královském námořnictvu byla proslulá. Přestože v ní přestal aktivně sloužit v roce 1951, zůstal s ní i dalšími vojenskými složkami úzce spjat i po zbytek svého veřejného života. Už v 17 letech se zapsal do královské námořní akademie Britannia ve městě Dartmouth. Na moři sloužil i během druhé světové války.

Princ Philip zemřel ve spánku 9. dubna na hradě Windsor v 99 letech. Úctyhodných 100 let by dovršil za dva měsíce, a to 10. června. Pohřbu se kvůli vládním restrikcím proti koronaviru zúčastnilo jen 30 lidí namísto původně plánovaných osmi stovek.

Během průvodu upadl jeden z vojáků.
Během průvodu upadl jeden z vojáků.
Zdroj: Getty Images

K tématu

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Domácí

Česko se pere s vydatnými dešti. Hladiny řek stoupají, hasiči vyjeli ke stovkám případů

Česko se pere s vydatnými dešti. Hladiny řek stoupají, hasiči vyjeli ke stovkám případů

Vydatný déšť a silné bouřky, které Česko poprvé zasáhly ve středu a opakovaly se ve čtvrtek a v noci na pátek, zvedly hladiny řek. Na třetí stupeň povodňové aktivity dosáhla Úslava v Prádle na jižním Plzeňsku a na řadě dalších míst v západních, středních a jižních Čechách, na jihu a severu Moravy a Slezska řeky překročily podle údajů na webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) druhý, případně první povodňový stupeň.

Cestování

PŘEHLEDNĚ: Co budete potřebovat, abyste v létě mohli cestovat. Kdy bude covid pas?

PŘEHLEDNĚ: Co budete potřebovat, abyste v létě mohli cestovat. Kdy bude covid pas?

Cestování v letošním létě získává konkrétnější obrysy. Od června začne fungovat národní aplikace, která bude potvrzovat neifekčnost jedince a od července by se měla propojit s celoevropským covid pasem. V zásadě musí člověk splňovat jednu ze tří podmínek – očkování, test nebo prodělání covidu v určité lhůtě. Jak tedy bude cestování v příštích měsících vypadat?

Cestování do okolních zemí bude očkovaným umožněno už v sobotu, potvrdil Kulhánek
Česko je nepřítel, oznámila ruská vláda. Na náš postup jsem hrdý, vzkázal Hamáček
Zbytečná politizace. Zeman odešel, protože byl unavený a chtěl změnu, myslí si komentátor
reklama
reklama
Bartoš: Názory na migraci a Evropskou unii už jsem změnil. Byla to mladická rebelie

Rozhovor

Domácí zpravodajství

Benešová šla za hranu, zní z opozice po konci Zemana. Vystrčil mluví o ohrožení svobody
Pepson Snětivý: Karel IV. byl největší osobností našich dějin. Z Prahy chtěl nový Řím
Po vyléčení z covidu si bude možné zajít do hospody půl roku bez očkování či testu
Další články
reklama
reklama