reklama

Kolektivní imunita proti koronaviru? Konzervativní amišové jsou jí nejblíž

Tradiční náboženská komunita amišů v americké Pensylvánii se podle místního zdravotního koordinátora blíží k dosažení kolektivní imunity proti koronaviru. Údajně alespoň jeden člen v devíti z deseti domácností prodělal covid. Pensylvánští amišové by se tak stali vůbec první skupinou obyvatel v USA, která dosáhla kolektivní imunity.

reklama

Muži s dlouhým plnovousem a slaměným kloboukem, kteří křižují ulice pensylvánského venkova na koňských spřeženích, a přehnaně zahalené ženy. Amišové jsou známí především přísnými zákazy používání moderní techniky, jako jsou auta, telefon či elektřina, ale také uniformními starosvětskými oděvy a dalšími zvláštnostmi. Rovněž odmítají jakékoliv násilí a zastávají pravidlo, že žena je podřízena muži.

/ fotografií

Životní styl asi 200 tisíc amišů se zkrátka nemění už několik staletí. Neomezení kontaktů mezi členy této komunity podle lékařů vyústilo v možná vůbec první kolektivní imunitu proti koronaviru ve Spojených státech. V začátcích covidové pandemie totiž amišové přerušili bohoslužby zhruba jen na tři týdny, což bylo jedno z mála opatření, která vůbec přijali. Po zrušení i tohoto omezení se koronavirus zvlášť během května velmi rychle rozšířil.

„Na jaře to bylo špatné. Přibýval doslova jeden pacient za druhým,“ uvedla lékařka Pam Cooperová, která působí v komunitě. Jelikož amišové nepřipojují své domovy k elektrické síti, informace čerpají především z novin a vzájemných hovorů. „Necítím potřebu být více informovaný. Myslím, že většina lidí by byla šťastnější, kdyby médiím nevěnovala tolik pozornosti,“ řekl jeden ze členů náboženské komunity amišů v Pensylvánii.

Svérázní amišové odmítají pobírat důchody i sociální dávky, protože se o své potřebné v rodinách (s průměrně osmi dětmi) starají sami. Na oplátku nemusí odvádět některé daně. Podle místního lékaře komunita v současnosti očekává, že se na ni nebudou vztahovat nařízení vlády o očkování. Nutno však podotknout, že kolektivní imunita získaná v minulém roce je chrání pouze dočasně.

Amišové
Amišové
Zdroj: AP

K tématu

Další hlavní zprávy

Školství

Další rebelující základka: V Jiříkově se žáci mohou testovat doma před odchodem do školy

Další rebelující základka: V Jiříkově se žáci mohou testovat doma před odchodem do školy

Základní škola v Jiříkově na Děčínsku, kde se děti vrátí do lavic v pondělí, nabízí rodičům, aby své potomky před odchodem na vyučování otestovali sami doma. Takový postup se ale nelíbí tamním hygienikům. Po waldorfské škole v Semilech jde tak o další školu, která jde proti vládním nařízením. Ta určují, že se žáci mají testovat sami ve škole za přítomnosti učitelů.

Šéf bramborářů: Prodáváme výrazně pod cenou, řada z nás na kompenzace nedosáhne
Parta pitomců nám zničí stranu. V ČSSD to vře, výrazní politici od ní dávají ruce pryč
USA vyhostí deset ruských diplomatů, oznámil Biden. Moskva slibuje tvrdou odplatu
reklama
reklama
Máme učit, ne testovat. Ředitel semilské školy si stojí za svým, hrozí mu odvolání

Školství

Domácí zpravodajství

Hamáčkovy kroky mě děsí. Stranu nesjednotíte popravou oponentů, říká šéf pražské ČSSD
Zeman poprvé na vozíku. Jednal se slovenským premiérem i kandidátem na šéfa diplomacie
Další články
reklama
reklama