CNN Prima News kolektivní imunita

kolektivní imunita

Výpis příspěvků ke štítku „kolektivní imunita“

Nebezpečí v podobě spalniček, očkovaných stále není dost. Lékaři řekli, zda hrozí epidemie

Začátkem roku 2019 bili hygienici na severní Moravě na poplach. Za první dva měsíce tam spalničkami onemocnělo 21 lidí, přitom za celý předchozí rok bylo v celé České republice takových případů pouze šest. Naštěstí to neskončilo žádným úmrtím, i když je tato nemoc velmi nebezpečná zvláště pro malé děti. „Spalničky nejvíce ohrožují především kojence, kterým hrozí neurologické komplikace a přibližně jedno dítě z tisíce může kvůli nim i zemřít,“ říká dětská lékařka a místopředsedkyně Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost ČR Hana Cabrnochová. Mohla by se podobná situace jako před čtyřmi lety opakovat?

Proč už se další lidé nechtějí očkovat? Vždyť jde o život, reagují na průzkum odborníci

Nechápu, že se nechce nechat více lidí očkovat, reagoval imunolog Václav Hořejší na výsledky exkluzivního průzkumu agentury STEM pro CNN Prima NEWS. Z toho vyplývá, že 69 procent z 1 014 dotazovaných už dostalo alespoň jednu dávku vakcíny proti covidu a pouze tři procenta to ještě mají v plánu. 20 procent vakcínu odmítá a osm procent ještě váhá. Podobně nad nezájmem Čechů o očkování kroutí hlavou i další odborníci.

Přenášejí očkovaní covid a existuje kolektivní imunita? Experti a politici se neshodnou

Dosáhne Česko někdy takzvané kolektivní imunity, nebo je to jen pojem, který se používá k uklidnění společnosti a motivaci lidi k očkování? Experti a politici mají na danou problematiku velmi rozdílné názory. Častým argumentem bývá, že i očkovaní lidé mohou stále přenášet covid, vakcinace ale brání těžkému průběhu nemoci a opětovnému zaplnění zdravotnických zařízení.

Kolektivní imunita už je na dosah, shodli se experti. Ukončení hrazených testů dává smysl

Kolektivní imunitu má Česká republika podle biochemika Zdeňka Hostomského na dosah ruky. Stoupá počet očkovaných, zároveň mnoho zejména mladých lidí nemoc COVID-19 prodělalo. S imunologem Václavem Hořejším se na tom shodl ve vysílání CNN Prima NEWS. Avizované ukončení úhrad testů na koronavirus z veřejného zdravotního pojištění Hostomský považuje za racionální, nikoli kontroverzní rozhodnutí.

Hrozí kolaps nemocnic, umírat budou i očkovaní, varuje slovenský infektolog

Očkování je jediná cesta ven z covidové pandemie. Jinak hrozí třetí vlna, která způsobí kolaps nemocnic, kvůli čemuž dojde ke zbytečnému umírání i očkovaných lidí. Na Facebooku to napsal známý slovenský infektolog Peter Sabaka. Proočkovanost Slováků zaostává za průměrem Evropské unie, ministr financí a expremiér Igor Matovič proto chystá pro očkované finanční odměny.

Nakolik nás chrání imunita po prodělání covidu? Podle odborníků záleží i na věku

Prodělali jste onemocnění COVID-19 a kladete si otázku, jak dlouho vás ochrání imunitní systém před opětovnou nákazou? Má smysl nechat si zjistit hladinu protilátek? Odpovědi na tyto otázky hledají vědci po celém světě. Podle dánské studie vše nasvědčuje tomu, že imunita po prodělaném covidu zabraňuje opětovnému nakažení nejméně půl roku. Ale nemusí to tak být u každého.