reklama

KOMENTÁŘ: Ber, dokud můžeš, Sparto. Dále oddalovat odchod Hložka se může vymstít

S každým přestupním obdobím se vrací otázka: Opustí už Adam Hložek Spartu a vydá se za zajímavou destinací v zahraničí? Zatímco dva roky zpátky by nebylo na místě mladému talentovi radit, aby zdrhal za kopečky, momentálně je situace zcela odlišná. Nabídky jsou, ale ochota klubu pustit 19letého supertalenta nikoliv. A začíná se rodit obava, aby na Letné neprováhali ideální chvíli na to, jak klenot co nejvíce zpeněžit a zároveň mu dopřát co nejlepší budoucnost.

reklama

Prodat, nebo neprodat? To je oč tu už více než dva roky běží. Adam Hložek je na české poměry skutečně ojedinělým talentem. Ligu oslnil na jaře 2019, když mu bylo teprve 16 let. A jak to bývá, jakmile někdo rychle vyletí nahoru – zvlášť v takto nízkém věku – ihned se začne spekulovat o tom, do jakého více či méně slavného klubu v zahraničí by mohl zamířit.

Byť česká liga není výkladní skříní evropského fotbalu, to, že je tu na svůj věk zcela výjimečný fotbalista, se rozkřikne po kontinentu rychle. A zájem by byl.

Deník Sport informoval o tom, že stovky milionů v létě za Hložka nabízely Liverpool i Borussia Dortmund. Momentálně by rád ofenzivního hráče ulovil také Ajax Amsterdam, mluvilo se rovněž o West Hamu, některé spekulace zmiňovaly Bayern Mnichov.

Prodej se nejvíce nabízel po minulé sezoně

To je velmi zvučná skupinka zájemců, kterou lze přímo z české ligy jen těžko vylepšit o ještě nějaké další nejslavnější značky jako třeba Manchester City nebo Paris Saint-Germain. Ale celkem snadno ji lze rozprášit. V lepším případě může přijít útlum. V horším zranění.

Loni v říjnu se Hložek z trávníků vytratil kvůli únavové zlomenině zánártní kůstky a vrátil se v březnu. Poměrně rychle se ale dokázal vrátit do formy a závěr sezony ho zastihl vyloženě ve výtečném rozpoložení. Celkem měl za ročník 2020–⁠2021 15 ligových gólů a k tomu sedm asistencí.

Právě po minulé sezoně se prodej nabízel nejvíce. Hložek měl za sebou přes dva roky v nejvyšší soutěži, táhlo mu teprve na 19 let, jasně ukázal, že potenciálem se vymyká zdejšímu prostředí. A to ještě nedostal od trenéra národního týmu Jaroslava Šilhavého na Euru dostatek prostoru, aby svoji cenu na trhu ještě navýšil.

Teď v rozběhnutém ročníku se Sparta opět brání tomu, aby v zimní přestupním období za více než sympatickou cenu pustila. Chápu její přístup – na první příčku ztrácí po 19 odehraných zápasech oproti posledním letům nicotné tři body. Dobře ví, že hrát o titul s Hložkem, nebo bez něj, je sakra rozdíl. S pěti brankami a 10 asistencemi je nejproduktivnějším hráčem celé soutěže. Navíc Letenské ještě čeká boj v play-off Konferenční ligy, minimálně v osmifinále proti Partizanu Bělehrad.

Čím dříve, tím lépe

Ale držet Hložka i po konci sezony a doufat, že se stane zázrak a kluby za něj „vysolí“ ještě víc? Sparta by se měla řídit pravidlem „ber, dokud můžeš“.

Nejatraktivnější věcí na hráči totiž bylo a je to, co všechno předvádí velmi nízkému věku navzdory. Jenže tento benefit s každým dalším rokem – nebo i půlrokem – postupně mizí. Po Evropě v dresu nejšpičkovějších organizací běhá spousta „plejerů“ stejně starých nebo ještě mladších než Hložek, a to už mají jisté místo v základní sestavě. I proto může hrozit to, že v případě setrvání v Praze přestane budit takový rozruch a může postupně mizet z radaru některých top týmů. „Wau efekt“ už větší nebude.

Coby sparťan se již nemá příliš kam posouvat. Leda by svými góly dotáhl „rudou“ partu do semifinále či finále zmíněné Konferenční ligy, případně jí vystřílel titul v domácí soutěži a v létě pomohl famózními výkony vybojovat Ligu mistrů. A v ní pak trápil giganty. Případně, pokud by reprezentaci zařídil postup na světový šampionát v Kataru a na něm za necelý rok zazářil.

Jinak ale není důvod se nadále zdržovat v české metropoli. Respektive Sparta nemá proč odolávat štědrým nabídkám z ciziny. Mělo by platit, že čím dříve odejde, tím lépe. Jinak jde o zbytečný risk, lépe řečeno chybu.

Za mě by měl Hložek přestoupit už teď v zimě, nicméně to je jen optika zohledňující prospěch hráče, nikoliv klubu.

Tagy:

Hlavní zprávy

Začal jsem chodit, prozradil Zeman. Zkritizoval Pekarovou kvůli výroku o Orbánovi
Miloš Zeman

Začal jsem chodit, prozradil Zeman. Zkritizoval Pekarovou kvůli výroku o Orbánovi

Potěším vás, začal jsem chodit. S pomocí hole v levé ruce a bodyguardem, který mě drží za pravou ruku. V rozhovoru pro Frekvenci 1 to prozradil prezident Miloš Zeman s tím, že je nadále na vozíku, ale udělá alespoň několik kroků. Ve svém vyjádření si však neodpustil kritiku na účet předsedkyně Sněmovny Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) kvůli jejímu výroku o Viktoru Orbánovi.

Konec testů. Bez očkování nebudou smět Francouzi ani do kina, ani do vlaku

Francouzský parlament v neděli schválil zákon, který znemožní neočkovaným lidem vstup do restaurací, kulturních a sportovních zařízení či dálkových dopravních spojů. Informovaly o tom zahraniční tiskové agentury. Ve Francii se nyní šíří vysoce nakažlivá koronavirová varianta omikron, za uplynulý den přibylo v této zemi se 67 miliony obyvatel 278 129 nových případů infekce.

Vondráček: Farský nám zavařil. Jeho odlet odneseme všichni, dopadne na Sněmovnu

Poslanec Jan Farský (STAN) nám svým odletem do USA zavařil, dopadne to na nás všechny a odnese to i Sněmovna, varoval v pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS bývalý šéf Sněmovny Radek Vondráček (ANO). Farský do USA odletěl na půlroční stáž, přesto zůstal poslancem. Podle šéfa klubu SPD Radima Fialy je to faul na voliče. Farský ale slíbil, že z USA bude svou práci vykonávat a do Česka bude létat na důležitá hlasování.

reklama

Domácí zpravodajství

Ryby měly spálené bělmo a pěnu u úst. Rybáři vytáhli z Labe stovky mrtvých zvířat

Na Labi pod výtokem z papíren Mondi ve Štětí na Litoměřicku zaznamenali rybáři hromadný úhyn ryb, včetně trofejních kusů. Z řeky už jich vytáhli stovky kil. Přímo na místě Česká inspekce životního prostředí odebrala vzorky vody, ze kterých se bude zjišťovat, jaká látka a odkud ryby otrávila. Výsledky by měly být známé příští týden. Rybáři předpokládají, že další uhynulé kusy se nacházejí dál po proudu.

Protesty proti opatřením v Plzni: Odpůrci zaplnili půlku náměstí, demonstrovali i lékaři

Odpůrci opatření proti šíření covidu a povinného očkování vybraných profesí a lidí nad 60 let v neděli odpoledne zaplnili téměř polovinu plzeňského náměstí Republiky. Akce s názvem „Devět kroků ke svobodě. Probudíme Plzeň?“ začala před 14:00. Policie dosud nezaznamenala narušení veřejného pořádku. Akci pořádala iniciativa Chcípl PES, která organizuje demonstrace po celém Česku.

reklama