Premier League trpí. Kvůli covidu se odkládají zápasy, očkováno je sotva 70 % hráčů

Nejoblíbenější fotbalová soutěž světa strádá, hned šest víkendových utkání anglické Premier League bylo odloženo kvůli covidu. Odborníci se tomu nediví, vidí za tím nízkou proočkovanost elitních hráčů. Zatímco třeba v italské první lize obdrželo dvě dávky vakcíny 98 procent fotbalistů, na ostrovech pouze 68 procent.

Manchester United – Brighton, odloženo. West Ham – Norwich, odloženo. Everton–Leicester, odloženo... Celkem šest víkendových utkání anglické Premier League nemohlo být odehráno, protože kluby neměly na soupisce dostatek zdravých hráčů.

Covid úplně zdecimoval soutěž, kterou hltá celá fotbalová planeta.

Zatímco někteří se podobnému vývoji diví, pro jiné je jen přirozeným důsledkem nedostatečného očkování proti covidu.

Dvě dávky vakcíny totiž dostalo na ostrovech pouze 68 % hráčů Premier League. To je velmi málo ve srovnání s tím, co je běžné jinde v Evropě: Například v italské Serii A je plně očkováno 98 procent fotbalistů, ve francouzské Ligue 1 jen o tři procenta méně, v německé bundeslize o čtyři, ve španělské La lize o 5,2 procenta méně.

„Očkování je obrovsky důležité. Nikdy to nebylo naléhavější,“ vzkazuje jeden z šéfů nejvyšší anglické soutěže Richard Masters klubům Premier League. „Prosím, pokuste se k vakcinaci přesvědčit všechny, kteří dosud váhali.“

K očkování urgentně přemlouvá i britský ministr sportu Nigel Huddlestone, odmítání vakcinace označuje za nezodpovědné. Podobně se vyjadřují nejen lékařské kapacity, ale například i liverpoolský trenér Jürgen Klopp.

„Když řeknu, že jsem očkován, někteří říkají: Jak mi můžeš říkat, že bych se měl nechat očkovat? Přitom je to jako řízení pod vlivem alkoholu,“ zlobí se. „Nechápu, proč by to mělo být chápáno jako omezení svobody. Pokud by jím bylo, pak je zákaz pití před řízením to samé.“

Někteří fanoušci jej za příkrá slova kritizují, Klopp na nich však trvá.

„Proč bych se za to měl omlouvat? Je mi jedno, pokud kvůli tomu budu v některých vrstvách společnosti nepopulární,“ říká. „Nikdy to nebylo tak, že bych ostatní přesvědčoval: Poslouchejte, co vám říkám já. Ale: Poslouchejte ty, co tomu skutečně rozumějí. Lži těch, kteří svou znalost pouze předstírají, ignorujte.“

Kloppův přístup se dá podepřít fakty. Zatímco v Anglii se program Premier League hroutí před očima, v už zmíněné Itálii podobné problémy nemají. A třeba podle uznávaného obránce Giorgia Chielliniho je důvod jednoznačný.

„Pojďme všichni sehrát svou roli a nechme se očkovat, abychom ochránili sebe a ty nejohroženější lidi,“ nabádá letošní mistr Evropy.

Skeptiky mezi fotbalovými profesionály může pomoci přesvědčit příklad německého reprezentanta Joshuy Kimmicha. Eso Bayernu Mnichov se v říjnovém rozhovoru přiznalo, že se očkovat proti koronaviru nehodlá, jelikož nevěří bleskovému vyvinutí vakcíny. V listopadu se však Kimmich nakazil a kvůli komplikacím spojeným s koronavirem si minimálně do ledna nezahraje.

Najednou mluví jinak.

„Seděl jsem doma, zmeškal velké zápasy a nechal spoluhráče ve štychu. Vynechal jsem dohromady tři týdny. Pokud bych byl očkovaný, nestalo by se to,“ kál se v interview pro ZDF.

Kvůli svému předchozímu přístupu ztratil nejen zápasovou zátěž, ale i peníze. Bayern totiž už v předstihu zveřejnil, že jeho neočkovaní hráči, kteří budou nuceni nastoupit do karantény, nedostanou během své absence plat.

U Kimmicha je to zhruba 10 milionů korun týdně, o výrazné částky ze stejného důvodu mezitím přišli i jeho spoluhráči Serge Gnabry, Jamal Musiala a Eric Maxim Choupo-Moting.

„Když se teď dívám zpátky, nechal bych se očkovat dříve. Tehdy jsem to ale prostě nedokázal,“ přiznává Kimmich.

Ani v Německu nemá liga takové problémy, jaké nyní trápí Anglii. Zdaleka přitom nejde pouze o Premier League, ve druhé až čtvrté nejvyšší soutěži bylo o víkendu odloženo hned 19 utkání.

Tamní fotbalisté sice slyší za nedostatečnou proočkovanost velkou kritiku, za úplné odmítače je však označit také nelze. Vždyť alespoň jednu dávku dostalo celkem 81 procent hráčů Premier League.

A pak… Jejich postoj vlastně jen kopíruje způsob, jakým se k pandemii staví celá britská společnost. V ní podstoupilo k 15. prosinci dvě dávky vakcinace 59,8 procenta jedinců ve věku 25–29 let, 62,9 procenta lidí ve věku 3034 let. Ani v jednom případě nejde o zrovna ohromující cifry.

V české nejvyšší lize je očkování na základě vládních nařízení dobrovolné, jeho procentuální vyjádření se tak klub od klubu liší. Například mistrovská Slavia už dříve prozradila, že vakcinací prošli všichni její hráči, vysokým procentem očkovaných se prokázali například též v Pardubicích, Jablonci či Baníku Ostrava.

Tagy: