reklama

Premier League trpí. Kvůli covidu se odkládají zápasy, očkováno je sotva 70 % hráčů

Nejoblíbenější fotbalová soutěž světa strádá, hned šest víkendových utkání anglické Premier League bylo odloženo kvůli covidu. Odborníci se tomu nediví, vidí za tím nízkou proočkovanost elitních hráčů. Zatímco třeba v italské první lize obdrželo dvě dávky vakcíny 98 procent fotbalistů, na ostrovech pouze 68 procent.

reklama

Manchester United – Brighton, odloženo. West Ham – Norwich, odloženo. Everton–Leicester, odloženo... Celkem šest víkendových utkání anglické Premier League nemohlo být odehráno, protože kluby neměly na soupisce dostatek zdravých hráčů.

Covid úplně zdecimoval soutěž, kterou hltá celá fotbalová planeta.

Zatímco někteří se podobnému vývoji diví, pro jiné je jen přirozeným důsledkem nedostatečného očkování proti covidu.

Dvě dávky vakcíny totiž dostalo na ostrovech pouze 68 % hráčů Premier League. To je velmi málo ve srovnání s tím, co je běžné jinde v Evropě: Například v italské Serii A je plně očkováno 98 procent fotbalistů, ve francouzské Ligue 1 jen o tři procenta méně, v německé bundeslize o čtyři, ve španělské La lize o 5,2 procenta méně.

„Očkování je obrovsky důležité. Nikdy to nebylo naléhavější,“ vzkazuje jeden z šéfů nejvyšší anglické soutěže Richard Masters klubům Premier League. „Prosím, pokuste se k vakcinaci přesvědčit všechny, kteří dosud váhali.“

K očkování urgentně přemlouvá i britský ministr sportu Nigel Huddlestone, odmítání vakcinace označuje za nezodpovědné. Podobně se vyjadřují nejen lékařské kapacity, ale například i liverpoolský trenér Jürgen Klopp.

„Když řeknu, že jsem očkován, někteří říkají: Jak mi můžeš říkat, že bych se měl nechat očkovat? Přitom je to jako řízení pod vlivem alkoholu,“ zlobí se. „Nechápu, proč by to mělo být chápáno jako omezení svobody. Pokud by jím bylo, pak je zákaz pití před řízením to samé.“

Někteří fanoušci jej za příkrá slova kritizují, Klopp na nich však trvá.

„Proč bych se za to měl omlouvat? Je mi jedno, pokud kvůli tomu budu v některých vrstvách společnosti nepopulární,“ říká. „Nikdy to nebylo tak, že bych ostatní přesvědčoval: Poslouchejte, co vám říkám já. Ale: Poslouchejte ty, co tomu skutečně rozumějí. Lži těch, kteří svou znalost pouze předstírají, ignorujte.“

Kloppův přístup se dá podepřít fakty. Zatímco v Anglii se program Premier League hroutí před očima, v už zmíněné Itálii podobné problémy nemají. A třeba podle uznávaného obránce Giorgia Chielliniho je důvod jednoznačný.

„Pojďme všichni sehrát svou roli a nechme se očkovat, abychom ochránili sebe a ty nejohroženější lidi,“ nabádá letošní mistr Evropy.

Skeptiky mezi fotbalovými profesionály může pomoci přesvědčit příklad německého reprezentanta Joshuy Kimmicha. Eso Bayernu Mnichov se v říjnovém rozhovoru přiznalo, že se očkovat proti koronaviru nehodlá, jelikož nevěří bleskovému vyvinutí vakcíny. V listopadu se však Kimmich nakazil a kvůli komplikacím spojeným s koronavirem si minimálně do ledna nezahraje.

Najednou mluví jinak.

„Seděl jsem doma, zmeškal velké zápasy a nechal spoluhráče ve štychu. Vynechal jsem dohromady tři týdny. Pokud bych byl očkovaný, nestalo by se to,“ kál se v interview pro ZDF.

Kvůli svému předchozímu přístupu ztratil nejen zápasovou zátěž, ale i peníze. Bayern totiž už v předstihu zveřejnil, že jeho neočkovaní hráči, kteří budou nuceni nastoupit do karantény, nedostanou během své absence plat.

U Kimmicha je to zhruba 10 milionů korun týdně, o výrazné částky ze stejného důvodu mezitím přišli i jeho spoluhráči Serge Gnabry, Jamal Musiala a Eric Maxim Choupo-Moting.

„Když se teď dívám zpátky, nechal bych se očkovat dříve. Tehdy jsem to ale prostě nedokázal,“ přiznává Kimmich.

Ani v Německu nemá liga takové problémy, jaké nyní trápí Anglii. Zdaleka přitom nejde pouze o Premier League, ve druhé až čtvrté nejvyšší soutěži bylo o víkendu odloženo hned 19 utkání.

Tamní fotbalisté sice slyší za nedostatečnou proočkovanost velkou kritiku, za úplné odmítače je však označit také nelze. Vždyť alespoň jednu dávku dostalo celkem 81 procent hráčů Premier League.

A pak… Jejich postoj vlastně jen kopíruje způsob, jakým se k pandemii staví celá britská společnost. V ní podstoupilo k 15. prosinci dvě dávky vakcinace 59,8 procenta jedinců ve věku 25–29 let, 62,9 procenta lidí ve věku 3034 let. Ani v jednom případě nejde o zrovna ohromující cifry.

V české nejvyšší lize je očkování na základě vládních nařízení dobrovolné, jeho procentuální vyjádření se tak klub od klubu liší. Například mistrovská Slavia už dříve prozradila, že vakcinací prošli všichni její hráči, vysokým procentem očkovaných se prokázali například též v Pardubicích, Jablonci či Baníku Ostrava.

Tagy:

Hlavní zprávy

Příběhy rodičů a jejich dětí, které drtí karantény: Bezvýsledné testování a žádné lyžáky
Domácí

Příběhy rodičů a jejich dětí, které drtí karantény: Bezvýsledné testování a žádné lyžáky

Rodiny stíhá jedna karanténa za druhou, děti nechodí do škol, rodiče hledají cesty, jak nepřijít o peníze ze zaměstnání a většině z nich už dochází trpělivost. Nic nefunguje a systém totálně selhává, shodují se naštvaní rodiče a ptají se, k čemu je vlastně očkování, když na něj nikdo nebere zřetel. Přinášíme vám mini příběhy několika z vás, které ilustrují realitu těchto dnů.

Překážky Ledecké v cestě za další senzací. Jakým lyžařským hvězdám může ukrást medaili?

Příliš medailových nadějí Česká republika na nadcházejících hrách v Pekingu nemá. Fanoušci spoléhají zejména na Ester Ledeckou. Medaile na snowboardu se očekává, cenný kov z alpského lyžování je spíše přáním. Každopádně ve sjezdu a v super-G patří do společnosti favoritek. Koho musí „obojživelnice“ na sjezdovce porazit, aby přidala další senzaci? Největší soupeřky má mezi Italkami, Rakušankami a Švýcarkami. Podívejte se v galerii.

Lidé si dají o dvě pivka a cigaretu méně, aby zdražování zvládli, tvrdí ekonom Zahradník

Inflace se do normálu dostane nejdříve v roce 2023. České domácnosti ale zdražování zvládnou. Budou muset utrácet méně za zbytečnosti, aby jim zbylo více na energie nebo bydlení. Vláda musí provést výdajový audit, aby věděla, kde má ve státním rozpočtu škrtat. „Mohla by tak uspořit až 180 miliard korun,“ poradil kabinetu v rozhovoru pro CNN Prima NEWS ekonom Petr Zahradník.

Pokus o nejdokonalejší bublinu. Striktní olympiáda bude spoléhat i na poplašné teploměry

Každého olympionika čekají velké nervy do poslední chvíle. Samozřejmě i z toho, jaký výkon odevzdá. Ale v kontextu olympiády v Pekingu hlavně kvůli tomu, aby neodevzdal pozitivní test na koronavirus. V dějišti akce pod pěti kruhy se už dlouhou dobu dělá vše pro to, aby takových případů bylo co nejméně. Nahlédněte do toho, jak má aspoň podle očekávání nejdokonalejší covidová bublina fungovat.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna od 20:00 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. A ve 22:30 bude druhá hodina mimořádně i na Primě.

Benda: Předvádíte destrukci za každou cenu. Jste akorát nervózní, oponoval Fiala z SPD

Čtvrteční jednání v Poslanecké sněmovně bylo podle poslance Marka Bendy (ODS) mimořádně absurdní. „Je to destrukce za každou cenu,“ prohlásil na účet opozice. Poslanec Radim Fiala (SPD) mu však v pořadu 360° oponoval. Je toho názoru, že opozice má nárok říci, co si o současném stavu myslí. „Křičíte na nás něco o nenávisti a jste zkrátka nervózní, za což my nemůžeme,“ reagoval ve vysílání CNN Prima NEWS.

reklama

Domácí zpravodajství

Lidl, Albert i Kaufland navyšují mzdy, měsíčně si prodavači mohou vydělat i 43 tisíc

Potravinářské řetězce zaměstnancům zvyšují mzdy. Albert je zvedl od ledna v průměru o čtyři procenta, od února porostou v Lidlu v závislosti na pozici a odpracovaných letech. Pracovníci Kauflandu si přilepší průměrně o čtyři procenta od března. Ostatní obchodní sítě plánují případné zvýšení mezd oznámit v dalších měsících. Kromě zvýšení mezd společnosti rozšiřují také zaměstnanecké benefity. Vyplývá to z tiskových informací firem a ankety mezi zástupci řetězců.

Přijímací zkoušky 2022 PŘEHLEDNĚ: Kdy podat přihlášky a na co se připravit

Přijímací zkoušky se neúprosně blíží. Žáci základních škol mají pro podání přihlášek čas do 1. března. U středoškoláků, kteří se chystají ve svém studiu pokračovat na vyšších odborných nebo vysokých školách, se termíny různí. Kdy si musí studenti vybrat své budoucí obory a na co vše by se měli připravit? Redakce CNN Prima NEWS pro vás připravila přehled všech náležitostí.

Osvětim v noci: Nekonečné apely živých i mrtvých, myšlenky na vzpouru i spalování obětí

U bran někdejšího vyhlazovacího tábora Osvětim-Birkenau se emocím nikdo neubrání. Právě tady zahynula většina z 1,4 milionu osvětimských obětí. Turisté sem míří výhradně za bílého dne, ale mě zajímá osvětimská noc, takže do Birkenau záměrně přijíždím až se soumrakem. Tahle továrna na smrt se totiž v průběhu druhé světové války nezastavila ani za tmy. Během jediné noci v roce 1944 byl třeba v Birkenau zlikvidován celý český rodinný tábor. 3 792 dětí, žen a mužů.

reklama