reklama

Komentátor: Vystrčil prezidentem? Nepřítomný a bezbarvý. Fiala ale silného kandidáta nemá

Za rok bude Česko hledat nového prezidenta. S kandidátem chce vyrukovat i koalice Spolu, prozradil v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS premiér a šéf ODS Petr Fiala. Podle komentátorů ale současná vláda nemá ve svých řadách silnou osobnost.

reklama

„Musí to být silný a kvalitní kandidát, chtěl bych ho minimálně za koalici Spolu. Proti Andreji Babišovi musí být člověk plný zkušeností,“ řekl v Fiala v nedělní Partii. I když bývalý premiér Babiš svou kandidaturu zatím neohlásil, podle odborníků i sázkových kanceláři by měl největší šanci na úspěch.

Jméno kandidáta, o kterém zatím koalice uvažuje, Fiala prozradit nechtěl. „V hlavě osobnosti mám, ale to tady není důležité. Osobnost musí chtít kandidovat a být ochotna podstoupit všechny věci okolo. Také musí mít podporu u veřejnosti,“ odpovídal vyhýbavě.

Podle komentátora webu Echo24 Daniela Kaisera ale člověk, o kterém Fiala mluvil, vlastně neexistuje. „Silného kandidáta v koalici Spolu nevidím. Speciálně ODS a Fiala si jako nejsilnější člen vlády těžko prosadí někoho vyhraněnějšího. Pokud to bude člověk z ODS, nominují někoho jako Vystrčila nebo Němcovou, kteří jsou, při vší úctě, v politických tématech buď nepřítomní, nebo programově bezbarví,“ prohlásil Kaiser.

Jak o předsedovi Senátu Miloši Vystrčilovi (ODS), tak o senátorce Miloslavě Němcové (ODS) se rovněž spekuluje. Větší šance však podle sázkových kanceláří mají kromě Babiše například generál Petr Pavel nebo šéf hnutí STAN Vít Rakušan. Ten ale kandidaturu s ohledem na nový post ministra vnitra ve Fialově vládě odmítl.

Novoroční projev byl alespoň nějaký

Komentátor Petr Fischer z Týdeníku Euro má stejný názor jako Kaiser. „Nevidím v koalici Spolu silnou osobnost. Mnoho kandidátů už kampaň rozjelo, pětikoalice v tomto zaspala,“ konstatoval. Pětikoalicí měl na mysli současnou vládu ve složení Spolu (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) s Piráty a hnutím STAN. Současný prezident Miloš Zeman již v roce 2023 kandidovat nemůže, jelikož aktuálně vykonává už své druhé volební období za sebou.

Oba experti se vyjádřili i k Fialovu novoročnímu projevu ze sobotního večera. „Projev mi přišel normální. Byl alespoň nějaký, ne nijaký. Hodnotím ho spíše pozitivně,“ zhodnotil Kaiser. Fiala mluvil zejména o třech hrozbách, se kterými se musí Česko v následujícím roce popasovat – covid, energetická krize a inflace.

Fiala je rok pozadu

Co se týče covidu, nová vláda chce jít kvůli variantě omikron zejména cestou plošného testování i očkovaných. Začíná už v pondělí se školami, od 17. ledna dojde i na zaměstnance ve firmách. „Ať si testuje. Důraz na testování a nošení roušek je rok pozadu. Plošné testování všech žádné zemi nepomohlo. Jsou takové, kde se testují jen lidé se symptomy,“ dodal Kaiser.

Fischer v tom vidí dlouhodobý plán ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09). „Slyšeli jsme už před volbami, že nechtějí nic zavírat. Testování bych viděl jako pokus, jak kontrolovat hustotu nákazy ve společnosti. Fiala na mě dělá dojem jako typ člověka, který si chce nechat odstup a bude reagovat ve chvíli, až bude mít data. Je to příprava, aby vláda nebyla obviněna, že nic nedělala,“ zdůraznil.

Tagy:

Hlavní zprávy

Čech se těžce zranil při neštěstí jachty v Karibiku. Jeho rodina teď prosí o pomoc
Nehody

Čech se těžce zranil při neštěstí jachty v Karibiku. Jeho rodina teď prosí o pomoc

Rodina českého podnikatele Michala Průši, který při nehodě v Karibiku utrpěl vážná zranění, zažívá těžké chvíle. Kromě obav o stav zraněného musí řešit i nečekané problémy s pojištěním a úhradou peněz za jeho léčbu. Už teď musela vynaložit vysoké peněžní částky a zatím netuší, jak se bude situace vyvíjet. Založila proto finanční sbírku, ve které prosí o pomoc.

Za*raný zpátečnický příběh, opřel se herec do Sněhurky. Trpaslíky označil za ‚‚sedm postav‘‘

Sněhurka a sedm trpaslíků už nevyhovuje moderní době. To si myslí Peter Dinklage, hvězda Hry o trůny a jeden z nejslavnějších herců malého vzrůstu. Společnost Disney, která chystá její nové zpracování, obvinil z dvojího metru – na jednu stranu obsazuje hlavní roli herečkou latinskoamerického původu, na stranu druhou podporuje stereotypy v podobě „trpaslíků žijících v jeskyni“. Zábavní velikán kritiku nicméně vyslyšel a už o sedmi trpaslících mluví jako o „sedmi postavách“.

Vláda omezuje platnost očkování bez třetí dávky. Nařízení se týká jen dospělých

Omezení platnosti očkování proti covidu na devět měsíců po 1. únoru se bude týkat jen dospělých, vyplývá z materiálu, který ve středu projedná vláda. Přeočkováním se platnost prodlouží na zatím neomezenou dobu. Podle informací ministerstva zdravotnictví je z milionu lidí, kteří už byli očkovaní před více než devíti měsíci, ale zatím nemají posilující dávku, zhruba 120 tisíc.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna na CNN Prima NEWS i přímo zde v tomto článku. Ve 22:30 bude první hodina diskuze mimořádně odvysílána na Primě.

Detaily podezřelé smrti slovenského generálmajora: Svázané ruce i muž blízký Kočnerovi

Smrt Petera Bučky, bývalého šéfa slovenského vojenského zpravodajství, začala vyšetřovat Národní kriminální agentura (NAKA) jako úkladnou vraždu. Slovenskými médii totiž prolétla informace, že měl svázané ruce. Tamější ministr obrany navíc naznačil, že by za případem mohl stát muž blízký Marianu Kočnerovi a straně SMER. Co přesně se stalo? A kdo Peter Bučka vlastně byl?

reklama

Domácí zpravodajství

Detektiv leteckých neštěstí: Hledám důvod zkázy. 11. září si letadlo sestřelili Američané

Karlu Burgerovi se dá s mírnou nadsázkou říkat detektiv leteckých neštěstí. Inspektor z Ústavu pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod v rozhovoru pro CNN Prima NEWS popisuje, jak přesně před 50 lety proběhla zkáza jugoslávského letadla nad Československem –⁠ zemřelo tehdy 27 lidí, svět ohromilo přežití letušky po pádu z 10 tisíc metrů. Burger ale vypráví i o dalších velkých leteckých tragédiích. K některým podle něj došlo úplně jinak, než si myslíme.

Blíží se konec plastových příborů a brček. Poslanci podpořili zákon v prvním kole

Sněmovna v prvním kole podpořila zákon, který zakáže jednorázové plastové příbory, talíře či brčka, jak to vyžadují předpisy Evropské unie. Rozhodla o tom ve středu téměř jednomyslně. Lhůtu na jeho další projednávání ve výboru pro životní prostředí prodloužila na 80 dní, i když se norma měla do českého právního řádu dostat už loni v červenci. Podobný návrh předložila před rokem tehdejší vláda Andreje Babiše (ANO), bývalá Sněmovna jej ale do konce volebního období nestihla projednat.

Omikronem se lidé mohou nakazit opakovaně. Vědec vysvětlil, jak je to možné

S variantou omikron se už potýká téměř celý svět. Nově se ale ukázalo, že se touto koronavirovou mutací může člověk nakazit i opakovaně. Podle slovenského matematika Richarda Kollára je to dáno variantou BA.2, která je s omikronem částečně podobná. Například ve Francii proto místo poklesu počtu nakažených toto číslo nadále stoupá. Pozitivních testů je denně v zemi ještě zhruba o čtvrtinu více. Rekordy padají také v Česku. Pozitivních testů bylo za úterý téměř 40 tisíc.

reklama