Fialův projev byl zbytečný, nic jsme se nedozvěděli. Chtěl navázat na Havla, míní experti

Petr Fiala

Novoroční projev premiéra Petra Fialy (ODS) se nezamlouval nejen opozičním politikům, ale také politologům. Lukáš Valeš ho ve vysílání CNN Prima NEWS dokonce označil za zbytečný, podle Jana Kubáčka se Fiala snaží popsat svou politickou misi jinak než před volbami.

„Jsem poněkud zklamán. Obecně si myslím, že čeští politici by takovými projevy měli šetřit. Vždy jsme byli zvyklí, že do nového roku nám jako představitel státu přeje prezident, najednou tu máme předsedu Senátu i vlády,“ uvedl politolog Lukáš Valeš. Kromě Fialy měl totiž v sobotu projev také šéf Senátu Miloš Vystrčil (ODS).

Valeš upozornil, že podobná inflace projevů není vhodná. „Ani od jednoho jsme se vlastně nic konkrétního nedozvěděli. Od Fialy to byl především zbytečný projev,“ zkritizoval expert.

Co měl podle něj Fiala udělat jinak? Buď mělo jít o povzbuzující a mírně bilancující projev, jako byl ten Vystrčilův, nebo jej mohl využít jako možnost komunikace s občany a předestřít konkrétní kroky vlády v oblastech, které považuje za klíčové.

„Slyšel jsem ale spíše předsedu opoziční strany, jak říká, že za všechno může minulá vláda. Dokonce i za inflaci, na které se odborníci shodují, že je dovezená a je po celém světě. Česká veřejnost se o konkrétních postupech nedozvěděla, proto byl projev zbytečný,“ shrnul Valeš.

Chtěl navázat na Václava Havla

Další politolog Jan Kubáček zaznamenal takzvaně mezi řádky distancování od předvolebních slibů. „Tehdy jsme slyšeli, jak vláda bude energická a nebude šetřit, ale teď řekl, že je to potřeba. Také poslední rozhodnutí jeho kabinetu s tím tolik nekorespondují,“ konstatoval a dodal, že i přesto měl projev vysokou úroveň.

Fiala se podle Kubáčka snaží vrátit české občany do reality a svou politickou misi popsat jinak než před volbami.

„Uvědomuje si, že musí problémy vysvětlit rázně a hned na začátku, jinak hrozí, že mu lidé začnou připomínat Fialovu drahotu stejně, jako on mluvil o Babišově. Chce ukázat, že to, za co spílal Babišovi, je opravdový problém,“ myslí s Kubáček.

Projev mu připomínal první slova bývalého prezidenta Václava Havla. „Ukazoval, že je zvolen, aby říkal pravdu a nemazal lidem med kolem úst. Mám pocit, že chtěl na Havla navázat,“ odhadl odborník.

Jenže pozice obou politiků jsou rozdílné. Zatímco Havel do politického koloběhu šel ve chvíli, kdy nevěděl, co ho vlastně čeká, Fiala musí korigovat i předvolební sliby. Například stav státní kasy je podle Kubáčka mnohem tvrdší a černější.

Tagy: