reklama

Zeman nemusí nikoho pověřit sestavením vlády. To se vžilo za Havla, říká komentátor

Prezident Miloš Zeman nemá povinnost pověřit někoho jednáním o vzniku nové vlády. Ve vysílání CNN Prima NEWS to připomněl komentátor MF Dnes Miroslav Korecký. „V Česku se to vžilo od časů Václava Havla, že někdo někoho pověřuje jednáním. Nic takového ale v Ústavě není,“ uvedl v pořadu Nový den. Ke vzniku vlády je však v každém případě potřeba, aby prezident jmenoval nového premiéra a na jeho návrh následně i vládu.

reklama

Korecký podotkl, že jednání koalic má rozhodně smysl. „Určitě, vzhledem k tomu, že prezident zřejmě stráví tři a více týdnů v nemocnici, nelze čekat, že by někoho oficiálně pověřil jednáním o vzniku nové vlády. Prezident k něčemu takovému nemá povinnost,“ uvedl.

Povinností prezident je jen jmenování nového premiéra. „Ta jednání, která tomu předcházejí, mohou probíhat i bez hlavy státu. A ona také probíhají. Hned první den po sečtení hlasů se sešly koalice a dohodly se na budoucím vládnutí,“ připomněl Korecký. Pro zahájení jednání o nové vládě není podle komentátora prezidenta zapotřebí.

„Andreji Babišovi také nic nebrání v tom, aby začal oslovovat politické partnery. Počáteční absence prezidenta nevznáší zásadní problém do jednání o nové vládě,“ dodal. Korecký hovořil i o komunikaci Hradu ve vztahu ke zdraví prezidenta.

„Způsob komunikace je hluboce pod standardem, na jaký jsme byli zvyklí za minulých prezidentů. Zeman nemá zájem na tom, aby se o jeho zdraví referovalo. Možná to souvisí s druhem onemocnění, které se zřejmě váže k ne úplně zdravému životnému stylu,“ myslí si. Přesto podle něj musíme rozhodnutí prezidenta respektovat.

Hrad nemá vysloveně povinnost referovat o zdraví hlavy státu. Pro zklidnění situace po volbách by však nějaké přidání v tomto ze strany Hradu určitě pomohlo,“ mínil

Tagy:

Hlavní zprávy

Bídné podmínky a šizení protokolů. Na Baldwinův smrtící výstřel bylo zaděláno dopředu
USA

Bídné podmínky a šizení protokolů. Na Baldwinův smrtící výstřel bylo zaděláno dopředu

Ani do chvíle, kdy hollywoodský herec Alec Baldwin na „place“ omylem údajnou rekvizitou zastřelil hlavní kameramanku a zranil režiséra, nešlo při natáčení westernového filmu Rust všechno po drátkách. Vyplývá to z článku, který přinesl Los Angeles Times. Štáb měl být frustrovaný z podmínek natáčení a dodržování bezpečnostních protokolů mělo k dokonalosti daleko.

Legenda Manchesteru United přiznala sexuální zneužívání. Matka Evry měla vztek

Opora Manchesteru United i francouzské reprezentace. Fotbalista Patrice Evra byl svého času jedním z nejlepších levých obránců na světě, a proto si teď mohl dovolit napsat autobiografii. V ní se nepozastavuje pouze nad krásnými okamžiky, které prožil na trávníku, ale rovněž nad dětstvím, které podle knihy rozhodně neměl jednoduché. Prozradil, že když mu bylo 13 let, učitel ze školy ho sexuálně zneužil.

Vemte si roušku, žádal muž v metru policisty. Neotravuj, řekli a vyhodili ho ze stanice

Ke kuriózní situaci došlo v týdnu v prostorách newyorského metra. Pasažér Andy Gilbert spatřil policisty, kteří na rozdíl od něj neměli roušku nebo respirátor, ačkoliv je to tam na základě státních nařízení povinné. Gilbert se tedy ocitl v pozici, kterou by měli zastávat právě strážníci, a po dvojici chtěl, aby si zakryla ústa a nos. Policisté pro něj však neměli pochopení a násilím vyvedli muže ze stanice.

Dušek: Omezení nemocniční péče nelze vyloučit. Páteční počet nakažených je unikátní

V pátek přibylo v Česku nejvíce nakažených koronavirem za půl roku. Podle šéfa Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislava Duška je 4 224 nových případů vzhledem k jiným pátkům unikátní číslo. Ve vysílání CNN Prima NEWS navíc varoval, že v některých regionech může opět hrozit omezení nemocniční péče. Několikrát pak apeloval na všechny občany, kteří zatím nepodstoupili vakcinaci, aby tak učinili.

Sourozenci vjeli pod vlak, 15letý Daniel nepřežil. Rodiče se modlí za přežití dcery

Tragická nehoda na Frýdecko-Místecku si vyžádala život 15letého Daniela. Ten minulou neděli cestoval společně se svou starší sestrou Nikolou autem, když je na železničním přejezdu v obci Ropice srazil vlak. Sourozenci byli s těžkými zraněními převezeni do nemocnice. Zachránit chlapce se lékařům již nepodařilo. Jeho rodiče se teď rozhodli pro dobrý skutek a chlapcovi orgány poskytnou k dárcovství.

Nálada mezi Piráty a STAN houstne. Někdo nám nasazuje psí hlavu, zlobí se Bartoš

Vyjednávání mezi Piráty a STAN o nové vládě pod taktovkou koalice Spolu neprobíhají v té nejlepší atmosféře. Některé zdroje ze STAN hovoří o tom, že partaj Ivana Bartoše je chaotická a není schopná jasně říct, o které resorty má zájem. Bartoš na to konto CNN Prima NEWS řekl, že někteří účastníci jednání evidentně mají záměr nasadit Pirátům psí hlavu.

reklama

Domácí zpravodajství

Jsme připraveni vyloučit Česko z mapy, Fiala i Kolář jsou rusofobové, tvrdí ruský expert

Rusko je připraveno na to, že vyloučí Česko z mapy světa, řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS ruský politolog a bohemista Vadim Truchačev. Reagoval tak na spekulace, že by novým českým premiérem byl šéf ODS Petr Fiala a ministrem zahraničí poslanec Ondřej Kolář (TOP 09). Truchačev Fialu označil za rusofoba, Kolář zase podle něj svým vedením Prahy 6 ruskému lidu plive do tváře.

Proplácení testů či kratší karanténa. Jak plánuje nastupující vláda řešit covid?

Další vlna epidemie se podle čísel z posledního týdne pořádně zvedla. Premiér Babiš a spol. proto představili sérii přísných opatření, které mají nárůst nových případů covidu zkrotit. Otázkou však zůstává, jak dlouho budou platit. Připravovaná vláda Petra Fialy, která by mohla ve Strakově akademii usednout během příštích měsíců, má totiž na pandemický postup jiný názor. Splní-li své sliby, například testy by mohly být znovu proplácené pojišťovnami.

reklama