reklama

Komunista Ondráček: Když budeme potápět migrantské lodě, ilegály to zpomalí

Pokud by se potápěly uprchlické lodě, do určité míry by to zpomalilo přesun nelegálních migrantů do Evropy, řekl komunistický poslanec Zdeněk Ondráček ve speciálním vysílání 360°: Hlas lidu na CNN Prima NEWS. Co se týče samotné azylové politiky EU, tak jí příliš nevěří, naopak by spíše ocenil posílení států V4.

reklama

„Lodě vysadí migranty v Itálii. Je problém nechat je vyjet na širé moře a potopit? Možné je všechno, buď to neumíte, nebo to nechcete. Když zamezíme dopravě, určitě to migraci zpomalí,“ řekl poslanec KSČM v předvolební debatě. Následně poněkud radikální myšlenku upřesnil – že by šlo o lodě bez lidí.

V otázce migrační politiky podle něj Evropská unie selhává a sama ani nemá budoucnost. Alternativu Ondráček vidí v posílení role států V4. Podle něj by se řady středoevropské čtveřice mohly vedle Rakouska klidně rozšířit také o země jako jsou Srbsko, Bulharsko nebo Rumunsko.

„Zahraniční politika unie je impotentní. Nedokáže ochránit hranice. Návratová politika neexistuje, domovské země lidi nepřijímají. Když selhává EU, je potřeba to řešit v rámci V4 nebo i s dalšími státy bývalého východního bloku,“ rozvedl Ondráček.

Podle šéfa SPD Tomia Okamury by v případě obrany hranic měly státy mít právo použít i zbraně, třeba ty s gumovými projektily.

„V případě, že není zbytí a někdo nelegálně masově proniká do České republiky, má každá země a voják právo použít střelnou zbraň, aby ochránili občany. Řekové loni střelné zbraně používali, stříleli gumovými projektily. Voják má zbraň od toho, aby hájil zájmy země,“ nabádal ve vysílání CNN Prima NEWS.

Dodal, že s tématem migrace přišel ze všech politických stran jako první a opakovaně žádal nulovou toleranci nelegální migrace a islámu. „Ostatní souhlasili, aby se přijalo 170 islámských migrantů z Afghánistánu. Vláda jim měla domluvit azyl v jiné muslimské zemi. Když někdo říká, že muž je nadřazený ženě, tak to nesnesu,“ pokračoval Okamura.

Na jeho slova zareagoval předseda ČSSD a ministr vnitra Jan Hamáček. „Když poslouchám Okamuru, skoro bych chtěl být jeho přítel. Škoda, že jsme přátelům neřekli, co si o nich myslíte, a divím se, že s vámi chtěli obchodovat,“ rýpl si do šéfa SPD, který sám spolupracoval s Česko-afghánskou komorou.

Jak vidí Češi téma migrace?

Exkluzivní průzkum agentury STEM pro CNN Prima NEWS ukázal, že většina Čechů uprchlíky odmítá. Celkem 52 procent ze 1014 dospělých Čechů bylo pro plošné odmítání uprchlíků bez ohledu na podmínky, za kterých přicházejí. Patří mezi ně voliči Volného bloku (78 procent), Přísahy (71 procent), SPD (70 procent), KSČM (69 procent), ale i hnutí ANO (63 procent).

Naopak nejnižší podíl těch, kteří s plošným odmítáním uprchlíků souhlasí, lze najít u KDU-ČSL (18 procent), Pirátů (25 procent) nebo Starostů (27 procent).

U části veřejnosti by se však odmítavý postoj pravděpodobně snížil, pokud by šlo o kvalifikované pracovníky (73 procent), o přistěhovalce z kulturně blízkých zemí (61 procent) nebo o lidi, kteří by prošli přísnou prověrkou (58 procent).

Tagy:

Hlavní zprávy

Rusko opět hlásí rekordní přírůstek případů nákazy covidem. Úřady viní pomalé očkování
Rusko

Rusko opět hlásí rekordní přírůstek případů nákazy covidem. Úřady viní pomalé očkování

Rusko za posledních 24 hodin zaznamenalo 34 303 nových případů nákazy koronavirem. To je nejvyšší denní přírůstek od počátku pandemie. Vykázalo rovněž 997 úmrtí spojených s nemocí COVID-19. Počet nových úmrtí tak pouze nepatrně klesl oproti předchozímu dnu, kdy poprvé překonal hranici jednoho tisíce. Vyplývá to z dnes zveřejněných údajů ruských úřadů.

Vystrčil: Mám pochybnosti, zda Zeman ví, co vše říká jeho kancelář. Důkazy nemám

Způsob, jakým aktuálně vystupuje Kancelář prezidenta republiky, příliš nesedí k Miloši Zemanovi. Otázka je, zda vůbec prezident ví, jak komunikují jeho spolupracovníci, uvedl šéf Senátu Miloš Vystrčil (ODS). Dodal, že nemá tuto myšlenku podloženou ani potvrzenou, jde o jeho osobní pocit. Podle něj by se ale Zeman tímto způsobem nechoval, uvedl v pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS.

Rozpočet přepracujeme a pomůžeme lidem v nouzi, slibuje Vondra. Nereálné, říká Havlíček

Návrh státního rozpočtu na rok 2022, který už schválila dosluhující vláda Andreje Babiše (ANO), zřejmě dozná změn. V Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS to avizoval místopředseda ODS Alexandr Vondra. Zároveň ale chce pomoci domácnostem, které jsou vystaveny na milost a nemilost aktuálnímu dění na energetickém trhu. Ministr průmyslu, obchodu a dopravy Karel Havlíček (za ANO) ale považuje za nereálné skloubit úspory v rozpočtu s tím, že stát bude chtít lidem ceny energií kompenzovat.

Do Pekingu jen s očkovanými hráči. Pro nás žádný problém, říká manažer nároďáku Nedvěd

Daleko přísnější režim než v Tokiu. Pokud na zimní olympijské hry v Pekingu zamíří neočkovaný sportovec, musí napřed v Číně do třítýdenní karantény. Na nadcházejícím sportovním svátku bude vysoce sledovaný hokejový turnaj, na který zavítají hvězdy z NHL. V celé elitní zámořské lize jsou však jen čtyři hráči ze 700, kteří za sebou nemají vakcinaci. A mezi ně Češi nepatří. Vysoká proočkovanost je i v tuzemské extralize, a tak trenérovi národního týmu Filipu Pešánovi při skládání nominace nepřibydou zbytečné vrásky.

Podivnosti kolem Zemanovy hospitalizace: Neobvyklý podpis i Babiš stepující v nemocnici

V posledních dnech se ohledně hospitalizace prezidenta Miloše Zemana odehrávají podivné věci. Lidé spekulují o tom, jestli je podpis prezidenta pod rozhodnutím o svolání schůze Sněmovny pravý nebo proč hlava státu ležící na JIP dostává k obědu klobásu. Neobvyklé bylo i setrvání premiéra Andreje Babiše (ANO) v Ústřední vojenské nemocnici poté, co byl naočkován třetí dávkou vakcíny proti covidu.

reklama

Domácí zpravodajství

Události kolem Zemana? Strašné, jde o obrovskou krizi důvěry ve stát, říká Fiala

Je strašné, co se děje kolem prezidenta Miloše Zemana, nelíbí se lídrovi vítězné koalice Spolu Petru Fialovi. V Otázkách Václava Moravce na České televizi prohlásil, že se mu nelíbí, že kolem zdravotního stavu prezidenta nejsou žádné informace a jde o obrovskou krizi důvěry ve stát. Podle Fialy je potřeba respektovat, že je Zeman nemocný, ale do 8. listopadu musí být jasné, zda je schopen vykonávat svou funkci.

Senioři by bez pomoci vnučky platili Bohemia Energy dál. Za energie teď dají 30 tisíc ročně

Ukončení činnosti společnosti Bohemia Energy (BE) způsobilo doslova paniku v téměř milionu českých domácností. Zasáhlo i mladou maminku Lucii a její prarodiče. Ze dne na den se jim zvýšily výdaje na energie z 12 tisíc na 30 tisíc ročně a nikdo z nich stále neví, jestli ještě někdy peníze od krachující společnosti uvidí. Devadesátiletí senioři z Prahy by navíc bez pomoci vnučky platili firmě dál.

reklama