reklama

Exkluzivní průzkum: Voliči stran a migranti. Kdo je odmítá a kdo je vstřícnější?

Většina Čechů uprchlíky odmítá, ukázal exkluzivní průzkum agentury STEM pro CNN Prima NEWS. Nechtějí je především voliči Volného bloku, Přísahy, SPD, KSČM, ale i vládního hnutí ANO. Odmítají také, aby cizinci pracovali na neobsazených místech v zemi. V okolí bydliště se ale Češi cítí bezpečně, hůře na tom je pocit mezinárodního bezpečí.

reklama

Češi přistěhovalce spíše odmítají, ukázal exkluzivní průzkum STEMu pro CNN Prima NEWS, kde odpovídalo 1014 dospělých. 52 procent respondentů bylo pro plošné odmítání uprchlíků bez ohledu na podmínky, za kterých přicházejí.

Patří mezi ně voliči Volného bloku (78 procent), Přísahy (71 procent), SPD (70 procent), KSČM (69 procent), ale i hnutí ANO (63 procent). Naopak nejnižší podíl těch, kteří s plošným odmítáním uprchlíků souhlasí, lze najít u KDU-ČSL (18 procent), Pirátů (25 procent) nebo Starostů (27 procent).

Lidé mohou změnit názor

U části veřejnosti by se však odmítavý postoj pravděpodobně snížil, pokud by šlo o kvalifikované pracovníky (73 procent), o přistěhovalce z kulturně blízkých zemí (61 procent) nebo by prošli přísnou prověrkou (58 procent).

Mezi voliči politických stran lze pozorovat mírnou shodu na dvou podmínkách, které zmírňují odpor proti uprchlíkům – jde o kvalifikaci nebo odbornost a kulturní blízkost. S příchodem lidí ze zemí mimo Evropskou unii by za těchto podmínek souhlasilo alespoň 50 procent a více voličů politických stran.

Bojí se Češi o práci?

Více než polovina Čechů a Češek podle průzkumu také nepodporuje přijímání zahraničních pracovníků na neobsazená pracovní místa v Česku (52 procent). 31 procent veřejnosti s ním souhlasí a 17 procent se nedokáže rozhodnout.

Proti jsou častěji lidé s nižším vzděláním (56 procent) a lidé mezi 30 až 44 lety (59 procent). Naopak lidé starší 60 let oponují pracovní migraci méně často (proti je jen 42 procent). To může ukazovat, že nesouhlas je spojen s obavami o práci.

Z hlediska stranických preferencí jsou nejmenšími odpůrci pracovní migrace voliči STAN (23 procent) a Pirátů (32 procent). Naopak nejsilnějšími odpůrci jsou voliči strany Trikolóra–Svobodní–Soukromníci (TSS) a SPD, u nichž nesouhlasí přes 70 procent.

Češi překvapivě však příliš nepodporují ani opatření, která by mohla snížit počet přistěhovalců přicházejících do Evropy. S tím, že by Evropská unie navýšila zdroje na uprchlictví, by souhlasila necelá polovina (46 procent) dospělých obyvatel. Opatření, která vyžadují financování z českého státního rozpočtu, mají však mnohem nižší podporu.

Devět z deseti Čechů se cítí doma bezpečně

Průzkum také ukázal, že pouze sedm procent Čechů považuje své bydliště a jeho okolí za nebezpečné. Pocit osobního bezpečí v místě bydliště dobře koresponduje s dlouhodobě vysokým umístěním ČR v žebříčku zemí podle bezpečí.

Česká republika se totiž dlouhodobě umisťuje mezi 10 nejbezpečnějšími a nejmírumilovnějšími zeměmi, aktuálně je na devátém místě.

Mezinárodní bezpečí je na tom hůře

Výrazně nižší je však pocit bezpečí v mezinárodním prostředí. O bezpečnosti Střední Evropy je přesvědčena jen necelá třetina společnosti (31 procent). 49 procent Čechů vnímá určité napětí, ale nepovažuje jej za bezprostřední hrozbu, a jedna pětina (20 procent) společnosti se obává vojenského konfliktu v relativně brzké době.

Na hodnocení mezinárodní bezpečnostní situace ve Střední Evropě měly s ohledem na období sběru dat ale jednoznačně vliv události kolem odchodu sil NATO z Afghánistánu a tamní bezpečnostní a politický vývoj. Názory lidí tak mohly být pod dojmem těchto událostí vyhraněnější než obvykle.

Pokud je bezpečně, uprchlíci mohou přijít

Když STEM porovnal odpovědi na otázky ohledně bezpečnosti a přistěhovalectví, ukázalo se, že ti, kteří považují mezinárodní situaci za bezpečnou, jsou zároveň i o něco otevřenější k okolnímu světu. Častěji tak souhlasí třeba s příchodem lidí ze zahraničí.

Nicméně i v této skupině „světu otevřených“ je relativně málo příznivců myšlenky, aby Česko podporovalo ostatní země při zvládání náporu uprchlíků (32 procent) nebo investovalo více prostředků do rozvojové spolupráce (24 procent). Zároveň se ukazuje, že na otevřenost vůči lidem z jiných zemí nemá příliš velký vliv pocit bezpečí v bezprostředním okolí, ale především vnímání mezinárodní situace.

Tagy:

Hlavní zprávy

Stejné oblečení i chybějící datum: Lidé spekulují o věrohodnosti videa se Zemanem
Miloš Zeman

Stejné oblečení i chybějící datum: Lidé spekulují o věrohodnosti videa se Zemanem

Hradní kancléř Vratislav Mynář ve čtvrtek zveřejnil videozáznam z nedávné schůzky v ÚVN, kde prezidenta Miloše Zemana navštívil předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO). Někteří lidé na sociálních sítích začali pochybovat o tom, zda byly záběry pořízené skutečně 14. října. Podezření vyvolává fakt, že Mynář i Vondráček během 21. října vystoupili ve veřejném prostoru s úplně stejným oblečením, které měli na sobě i před týdnem.

ČEZ vyhlásil kalamitní stav. Bez elektřiny zůstaly po vichřici desítky tisíc domovů
Energetika

ČEZ vyhlásil kalamitní stav. Bez elektřiny zůstaly po vichřici desítky tisíc domovů

Společnost ČEZ Distribuce kvůli následkům silného větru vyhlásila kalamitní stav v celém Středočeském kraji a v okresech Děčín, Česká Lípa, Chrudim, Pardubice, Trutnov, Náchod a Havlíčkův Brod. K 19:00 firma evidovala ještě 85 tisíc odběrných míst bez elektřiny a pracovala na opravě 189 poruch na vedení vysokého napětí. Oznámila to mluvčí Skupiny ČEZ Soňa Holingerová.

Krypto Magazín: Bitcoin býval obskurní. Teď s ním firmy spojují budoucnost, říká expert

Dynamický svět kryptoměn byl ještě před pár lety pro řadu lidí obskurní, nyní ale do rozjetého ekosystému naskakují globálně vlivní hráči. V prvním díle pořadu Krypto Magazín to prohlásil investor a externí poradce společnosti XTB Jaroslav Brychta. V rozhovoru okomentoval také kontroverzní projekt digitálních měn centrálních bank či zavedení bitcoinu jako zákonného platidla v El Salvadoru.

KOMENTÁŘ: Máš pěkný zadek aneb Když se z nepřípustného chování stane folklór

Je leden 2019. Sedím v newsroomu, připravuji se na zprávy. Kolega, který sedí naproti, si přinese ke stolu oběd, ten zavoní až ke mně. Zvednu se, nakloním se nad jeho talíř, protože mezi lidmi v redakci tu obecně panuje uvolněná a přátelská atmosféra. Chvíli si povídáme o tom, jak jeho žena skvěle vaří. Vzápětí mi na Messengeru pípne zpráva od kolegy, který vedle něj sedí ob místo. „To bylo moc pěkné, jak ses k němu naklonila. Nechceš se na to kuře podívat ještě jednou? :P“ Posílám mu GIF s chlapečkem, který zvedá oči v sloup. Začínám se cítit nepohodlně v šatech z kostymérny, které mají, hodnoceno zpětně, jemný „vysílatelný“ výstřih. „To byl kompliment, ty osobo,” odpovídá, „nemůžu Ti psát jenom o brexitu.”

Zeit gewonnen, alles gewonnen. Co znamenají slova, kterými Zeman rozesmál Vondráčka?

Kancelář prezidenta republiky ve čtvrtek zveřejnila video, na kterém Miloš Zeman z nemocničního lůžka podepisuje rozhodnutí o svolání ustavující schůze Sněmovny 8. listopadu. Na záznamu také z úst prezidenta zazněla slova „Zeit gewonnen, alles gewonnen“, o čemž už se dříve v souvislosti s návštěvou u Zemana zmiňoval předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO). Co tato čtyři německá slovíčka vlastně znamenají?

reklama

Domácí zpravodajství

PŘEHLEDNĚ: Jak budou probíhat kontroly v restauracích a kdo může na test zdarma?

Kvůli rapidně se zhoršující epidemické situaci v Česku vláda přikročila ke zpřísnění koronavirových opatření. Nově bude muset personál restaurací a dalších podniků kontrolovat certifikáty svých hostů. Dále skončí pojišťovnou hrazené testování na COVID-19 pro dospělé, zkrátí se platnost provedených testů i doba karantény a v neposlední řadě se obnoví povinnost nosit respirátory ve všech vnitřních prostorech. Přinášíme vám přehled nově schválených vládních restrikcí.

Mynář má strach. Během brífinku si nacvičoval, co řekne vyšetřovatelům, zní z opozice

Reakce na čtvrteční vystoupení hradního kancléře Vratislava Mynáře na tiskové konferenci na sebe nenechaly dlouho čekat. Z opozice se na jeho hlavu valí především výtky a kritika. Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová podotkla, že kancléřův exkurz do historie kulhal na obě nohy. Petr Gazdík (STAN) naopak podotkl, že mu tisková konference evokovala Mynářův nácvik výpovědi před vyšetřovatelem. „Považuji to za rétorické cvičení,“ řekl.

Vichřice Ignác lámala stromy a komplikovala dopravu. V Dolním Slezsku živel zabíjel

Aktualizováno

Českou republiku ve čtvrtek zasáhla silná vichřice. Vítr působil potíže zejména v západní polovině země, kde vyvracel stromy, lámal větve, někde poničil střechy. Hasiči do podvečera vyjížděli v souvislosti s počasím k více než 3 200 případů. Popadané stromy na několika místech zastavily dopravu a energetici kvůli větrnému počasí zaznamenali přes 300 tisíc odběrných míst bez elektřiny, zejména ve středních Čechách. Společnost ČEZ kvůli tomu večer vyhlásila na části svého distribučního území kalamitní stav. Větrno bylo i v dalších evropských státech. V Polsku si vichřice vyžádala nejméně čtyři mrtvé a šest zraněných.

Neočkovaní učitelé v rouškách, žáci testovaní. Ministři se dohodli na změně opatření

Neočkovaní učitelé budou muset ve výuce nosit respirátory, pro žáky tato povinnost platit nebude. V okresech, kde bude týdenní výskyt nákazy vyšší než 300 případů na 100 000 obyvatel, se neočkovaní žáci budou po podzimních prázdninách na koronavirus testovat. Na čtvrtečním jednání se na tom shodli ministr školství Robert Plaga a ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (oba za ANO). Informovala o tom Plagova mluvčí Aneta Lednová.

Mynář lže. O Havlově zdraví jeho kancelář informovala velmi podrobně, říká Žantovský

Ředitel knihovny Václava Havla Michael Žantovský uvedl, že hradní kancléř Vratislav Mynář na tiskové konferenci neříkal pravdu. Ve svém vyjádření totiž tvrdil, že o zdravotním stavu bývalého prezidenta Havla informovali především lékaři, nikoliv Kancelář prezidenta republiky. „Ze zveřejněných zpráv je patrné, že Vratislav Mynář nemluví v tomto případě pravdu,“ ohradil se ve vysílání CNN Prima NEWS Žantovský.

reklama