reklama

Komunistka Vostrá o Green Dealu: I když jsme v EU, nemusíme přijímat každou pitomost

I když jsme součástí Evropské unie, nemusíme přijímat kdejakou pitomost, pustila se do vlády komunistka Miloslava Vostrá v pořadu Speciál 360°: Hlas lidu televize CNN Prima NEWS, když mluvila o Green Dealu. Podle ní vláda zaspala a měla bojovat za své občany. Souhlasila tak se zástupcem koalice Spolu (ODS, TOP 09, KDU-ČSL) Zbyňkem Stanjurou, který řekl, že si Česko mělo vyjednat výjimku jako Poláci.

reklama

Podle Miloslavy Vostré vláda zaspala. „Pořád jen kýváme. Nejde za něco bojovat dodatečně. Je to špatně, měli bychom být hrdý stát a bojovat za své občany,“ zdůraznila předsedkyně rozpočtového výboru.

Souhlasila tak se Zbyňkem Stanjurou, podle něhož si Česká republika mohla vyjednat výjimky, jako to udělalo Polsko. „Tady děláme frajery, ale v Bruselu jsme hodní a hlasujeme pro. Mohli jsme si vyjednat podmínky jako Poláci. Proč naši zástupci nekřičeli, když Evropská komise stáhla z trhu 400 milionů povolenek?“ kroutil hlavou.

Podle Věslava Michalika z koalice Pirátů a STAN Česku nezbývá než vyjednávat. „Nemyslím, že řešením by bylo strkat hlavu do písku a tvářit se, že Česko bude ostrovem mimo Green Deal. Je to příležitost pro průmysl a nové technologie,“ uvedl.

Schillerová: Lepší je Babišova politika kompromisu

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) zelenou dohodu obhajovala slovy, že je součástí evropské politiky a že kdyby se Česko postavilo proti, zůstalo by osamocené. „Lepší je Babišova politika kompromisu. Nemůžeme zablokovat Green Deal, musíme vyjednat co nejlepší podmínky. Tedy snažit se dosáhnout, abychom se nepodrobili povinnosti zrušit spalovací motory, abychom našim lidem nediktovali, jaká si mají koupit auta,“ uvedla.

Zároveň se pustila do všech třech dalších členů debaty. „Všichni moji předřečníci mluví o něčem, o čem nic neví. Nikdo z nich nebyl na Evropské radě. Premiér prosadil rámec, aby jádro bylo považováno za čistý zdroj. Aby tam byla jasná pozice ČR,“ zdůraznila.

Tagy:

Hlavní zprávy

KOMENTÁŘ: Pohraničí bojkotuje očkování. Na vině je i stát, jenž zapadákovy ignoruje
Názory

KOMENTÁŘ: Pohraničí bojkotuje očkování. Na vině je i stát, jenž zapadákovy ignoruje

Zapadákov, ospalá díra, konec světa či kraj, kde lišky dávají dobrou noc. Všemi zanedbávané oblasti na okrajích republiky se nyní staly i centry odporu vůči očkování. Bílá Voda v Jeseníkách hlásí jen 31 procent očkovaných alespoň první dávkou vakcíny, Vřesová v Karlovarském kraji necelých 42 procent, Horní Lomná v Beskydech 44 procent. Na vině ale nejsou jen spiklenecké teorie antivaxerů, nýbrž i dlouholetá ignorace pohraničí spojená s vylidňováním a ekonomických úpadkem.

Pokud Michaláková u soudu uspěje, čeká Norsko obrovská vlna žalob, věří Zdechovský
360°

Pokud Michaláková u soudu uspěje, čeká Norsko obrovská vlna žalob, věří Zdechovský

Pokud Eva Michaláková uspěje u evropského soudu ve sporu o své děti, přijde obrovská vlna žalob na norské úřady, řekl europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL). Roky se táhnoucí případ odebraných synů norským úřadem Barnevernet podle něj vznikl na základě fiktivního obvinění. Psycholog Jaroslav Šturm v pořadu 360° na CNN Prima NEWS podotkl, že zákazy ze strany norských úřadů v případu odebrání dětí Michalákové byly v mnoha ohledech absurdní.

Jurečka: Lidi nejsou padlí na hlavu. Vláda nemá vydávat spoustu neefektivních opatření

Někdy má smysl mít méně opatření, které ale fungují. Ne všichni lidé jsou padlí na hlavu, hájil vládní strategii v boji s pandemií koronaviru ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). V pořadu 360° na CNN Prima NEWS bránil také zrušení vyhlášky o povinném očkování proti covidu – kabinet prý nechtěl jít cestou, kdy by odmítnutí vakcinace mohlo znamenat ztrátu zaměstnání.

reklama

Domácí zpravodajství

Někdo se zbláznil, nebo je to sabotáž. Flegr nechápe méně časté testování zdravotníků

Pro zaměstnance platí od 17. ledna povinnost se kvůli omikronu dvakrát týdně testovat. Současně navíc začala platit vyhláška ministerstva zdravotnictví, která ulevuje pracovníkům sociálních služeb a zdravotníkům. Očkovaní se nemusí testovat vůbec a ostatní jen jednou týdně. Podle ministerstva stačí, že používají ochranné pomůcky. Fanouškem tohoto opatření není evoluční biolog Jaroslav Flegr. Podle něj jde o hazard s lidskými životy.

Válek: Nemalujme si situaci s omikronem na růžovo. Máme plán opatření až do léta

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) na tiskové konferenci po jednání vlády naznačil, jak by mohla vypadat covidová situace v příštích týdnech. Pokud budou lidé aktuální opatření dodržovat, můžeme být podle něj v půlce února za vodou. Zároveň však varuje před podceňováním varianty omikron. Vláda připravuje plán opatření, který by mohl platit až do letních prázdnin.

Silný vítr udeří v téměř celém Česku. Meteorologové varují i před sněhovými jazyky

Na většině území Česka bude do čtvrtečního večera foukat silný vítr, který v nárazech může dosáhnout přes 65 kilometrů v hodině. Vítr bude postupně zesilovat od středečního odpoledne, kdy zasáhne Slezsko. Od druhé poloviny noci pak bude foukat i v dalších regionech. V polohách nad 500 metrů nad mořem bude vítr tvořit sněhové jazyky, kvůli kterým mohou být některé silnice nesjízdné. Vyplývá to z výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

reklama