Konec antigenních testů? Určitá forma nátlaku k očkování je nutná, říká psycholog

Je konec uznávání antigenních testů nutný? Psycholog Jan Kulhánek má za to, že jistá forma nátlaku či pobídek k očkování prospěje. Řekl to ve vysílání pořadu Partie PLUS na CNN Prima NEWS. Antigenní testy ovšem zároveň vyzdvihuje pro jejich pozitivní vliv na lidskou psychiku.

Kulhánek ve vysílání CNN Prima NEWS poznamenal, že konec antigenních testů a uznávaní pouze těch PCR může část lidí vnímat jako nátlak. „Půjde i o finance,“ řekl psycholog. Antigenní testy totiž byly o poznání levnější než varianta PCR.

Potřebu přestat uznávat výsledky antigenních testů ovšem chápe. „Určitá forma nátlaku či pobídek k očkování je nutná. Na druhou stranu to musí mít nějakou mez, která už nejde do protitlaku či boje,“ poznamenal Kulhánek.

Připustil, že antigenní testy nezískaly kvůli nízké senzitivitě nejlepší pověst, i tak svůj účel prý měly. Kulhánek vyzdvihl jejich psychologický efekt. Lidé, kteří se necítili dobře, podle něj například zůstali doma, aby se vůbec vyhnuli testování, přičemž za běžné situace by ven vyrazili. „Hodně to bylo vidět ve školách, kam rodiče posílají děti i nachlazené, ale v momentě, kdy se začalo testovat, nechtěli riskovat. Byl tam i takový efekt,“ zmínil psycholog v pořadu Partie PLUS.

Virolog Černý volá po očkování u praktiků

Podle virologa Jiřího Černého je do budoucna pro boj s pandemií vhodné, aby se pohnulo očkování v ordinacích praktických lékařů. Pokud by se systém rapidně zlepšil, pak by podle něj bylo možné odvolat vystavěné očkovací struktury, které by posléze mohly být využity jinde. „Když to nezvládneme, tak budeme ztrácet lidské životy, přicházet o své blízké,“ zmínil Černý.

Virolog v pořadu Partie PLUS mimo jiné řekl, že přes povinné očkování aktuálně cesta nevede. Dovede si však představit, že vakcinace bude podmínkou u jistých skupin osob. „Hlavně u zaměstnanců v sociálních službách, kteří pracují se starými lidmi,“ konstatoval Černý a zmínil také zdravotníky.

Na druhou stranu ovšem varuje, že i tento krok nemusí být příliš populární. „Povede to pravděpodobně k tomu, že přijdeme o některé z těchto lidí,“ dodal virolog.

Psycholog Kulhánek poukázal na to, že Česko je jakožto postkomunistická země „alergická na to, když stát něco nařizuje“. „Přistupujeme k tomu hůř a zřejmě i další státy bývalého východního bloku. Na druhou stranu s tím potřebujeme pohnout,“ dodal Kulhánek.

Tagy: