Upoutávka na videopodcast Za práva zvířat: Psi na řetězech a busking
V Česku se stále řeší otázka ochrany psů před nevhodným zacházením. V novém dílu videopodcastu Za práva zvířat mluvili odborníci z oblastí práva, veterinární péče a městské policie o tom, jak chránit psy před týráním, zneužíváním k žebrání a životem na řetězu. Hosté diskutovali o problémech, které brání efektivní ochraně zvířat, a nastínili naděje na přijetí nových zákonů, které by posílily práva psů v ČR.
Jak chránit psy před týráním a zneužíváním: Odborníci rozebírají současnou situaci v ČR
V České republice se dlouhodobě diskutuje o ochraně zvířat a o nutnosti přijmout legislativní opatření na obranu psů proti týrání, nevhodným podmínkám chovu a zneužívání k žebrání. Kde ale končí ochrana zvířat a začínají limity práva? Jak by měl postupovat člověk, který má podezření na týrání psa? Odborníci v diskusi přiblížili aktuální situaci a nabídli svůj pohled na současné problémy.
Příběh psa Ronyho: Jaké je postavení policie v případech týrání
Příkladem odhodlání je případ městského strážníka Václava Němečka, který před několika lety zasáhl a zachránil psa jménem Rony, týraného svým majitelem. Na základě anonymního hlášení se Němeček vydal do terénu, aby psa vypátral. Psa našel se závažnými zraněními a po zajištění a převozu do útulku podal trestní oznámení. Podle Němečka je klíčová spolupráce mezi občany a policií – lidé, kteří podezřívají souseda z týrání zvířat, by měli informovat úřady a požadovat od nich akci.
Otřesný případ týraní psa řeší policisté v Děčíně
Jak poznat nevhodné podmínky chovu psa?
Veterinář Martin Jánošík objasnil, jakými podmínkami lze označit chov psa za nevhodný. Neadekvátní výživa, dlouhodobé uvázání na řetězu, nedostatek prostoru nebo zázemí na ochranu proti počasí – to vše jsou faktory, které mohou být považovány za nevhodné pro chov psů. Chov na malém prostoru či chov více zvířat pohromadě bez hygieny může zvířatům způsobovat utrpení.
Kotce a řetězy: Může být zákon přísnější?
Podle Jánošíka není ideální, aby psi žili celoročně v kotcích, pokud jim není věnována dostatečná péče a kontakt s lidmi. Někteří aktivisté prosazují, aby byl chov na řetězech zákonem zakázán. Jiří Pospíšil, právník, uvedl, že by se brzy mohla projednávat novela zákona, která by zakázala chov psů na řetězu, což je krok, který již dříve podniklo Slovensko. Doufá, že tento zákaz projde parlamentem a zajistí tak pro psy vhodnější podmínky.
Žebrání se psy: Ochrana psů nebo zásah do lidských práv?
Dalším bodem diskuse bylo žebrání se psy, které lze ve větších městech pozorovat stále častěji. V Praze je snaha toto využívání psů k žebrání omezit. Pospíšil zdůrazňuje, že využívání zvířat pro jakoukoliv formu pouliční produkce nebo žebrání je z pohledu ochrany zvířat neetické. Některé městské části už v určitých oblastech zakázaly žebrání obecně, ovšem právo na žebrání je z právního hlediska velmi citlivé téma. Podle Pospíšila je ale důležité, aby Praha pokračovala ve snahách omezit využívání zvířat tímto způsobem. Před pár týdny ale prošel zákaz takzvaného buskingu, tedy veřejného vystupování se zvířaty (jakéhokoli druhu) na ulici. Ať už se zvířata vystoupení účastní aktivně, nebo pasivně. Pokud něco takového tedy v pražských ulicích uvidíte, volejte městskou policii.
Zákaz buskingu v Praze prošel Zdroj: Běhejme a pomáhejme útulkům
Rada hl. m. Prahy na jednání 14. 10. 2024 odsouhlasila návrh novely obecně závazné vyhlášky hl. m. Prahy upravující provozování pouliční umělecké veřejné produkce, tzv. buskingu (č. 1/2016 Sb. hl. m. Prahy, o omezujících opatřeních k zabezpečení místních záležitostí veřejného pořádku v souvislosti s provozováním pouliční umělecké veřejné produkce na veřejně přístupných místech, ve znění obecně závazné vyhlášky č. 13/2019 Sb. hl. m. Prahy). Návrh obsahuje čtyři úpravy ve vyhlášce, z nichž tou nejzásadnější je zákaz účasti zvířat při pouličních uměleckých produkcích pro veřejnost.
„Jako náměstek pro animal welfare vítám, že nový rámec usnadní regulovat časté zneužívání zvířat během pouličních hudebních produkcí. Považuji to za zásadní posun v ochraně zvířat ve městě. Jsem velmi rád, že nám změna vyhlášky umožní efektivněji dohlížet na veřejný pořádek v ulicích Prahy, což vnímám jako klíčové nejen v oblasti ochrany zvířat, ale také pro zajištění bezpečnosti obyvatel i návštěvníků města,” komentuje Jiří Pospíšil, náměstek primátora hl. m. Prahy pro oblast kultury, cestovního ruchu a animal welfare.
Výzva pro občany: Jak mohou pomoci?
Závěrem odborníci apelovali na občany, aby byli aktivní a v případě podezření na týrání zvířat kontaktovali příslušné orgány, případně i neziskové organizace. Aktivisté a spolky mohou případům věnovat pozornost, která může urychlit zákroky policie nebo veterinární správy. Podle odborníků může zveřejnění těchto případů na sociálních sítích také vyvolat potřebný tlak na majitele zvířat.
Problematika ochrany psů před týráním a zneužíváním je v ČR stále výzvou. Připravované legislativní změny, jako je zákaz chovu psů na řetězech a omezení žebrání se psy, jsou prvním krokem k lepší ochraně práv zvířat.