Hluboce mě to zasáhlo. Černochová po smrti Zeťové zveřejnila emotivní video
Konfederace
Výpis příspěvků ke štítku „Konfederace“
Biden pod palbou kritiky. Podle nové knihy měli jeho předci otroky i 14letého sluhu
Dva přímí předci amerického prezidenta Joea Bidena vlastnili otroky. Píše se o tom v nové knize „Bidenovi“, která má vyjít příští úterý. Šéfovi Bílého domu by tak publikace mohla způsobit řadu nepříjemností, a to vzhledem k tomu, jak se v USA v současnosti propírá historická otázka otrokářství a rasových sporů.
Zmizí symbol bělošské nadřazenosti. Ve Virginii odstraňují sochy dvou generálů
V Charlottesville v americkém státě Virginia začala demontáž dvou kontroverzních soch konfederačních generálů, o které se vedou mnohaleté spory. Úmysl odstranit památníky vyvolal v roce 2017 nechvalně proslulou demonstraci pravicových extremistů a vyznavačů bělošské nadřazenosti. Jeden z radikálů při ní tehdy najel do skupiny pokojných odpůrců shromáždění. Incident stál život jednoho člověka, desítky dalších utrpěly zranění.
Školy v USA se jmenují po zastáncích otroctví. Polovina studentů je přitom tmavé pleti
Tisíce dětí navštěvují školy nesoucí jména vůdců Konfederace, kteří bojovali za zachování otroctví a „nadřazenost bílé rasy“ v Americe. Podle iniciativy Equal Justice (EJI) je na jejich počest pojmenováno více než 240 škol v USA. Přitom přibližně na polovinu těchto škol chodí převážně studenti tmavé pleti.
Mississippi odstraní z vlajky znak Konfederace, symbol rasismu a podpory otroctví
Senát státu Mississippi v neděli schválil 37 hlasy ku 14 odstranění symbolu Konfederace ze státní vlajky. Republikánský guvernér Tata Reeves již předem deklamoval, že rozhodnutí vetovat nebude a zákon podepíše. O designu nové vlajky rozhodnou občané jižanského státu v referendu. O změně symbolu útlaku a otroctví se v Mississippi diskutovalo již dlouho, až poslední události v Americe však daly věci do pohybu. Mississippi byl posledním státem USA, jehož vlajka zahrnovala symbol Konfederace v původní podobě.
Konfederační pomníky v USA terčem odpůrců rasismu a policejní brutality
Ve více než sedmi desítkách měst USA probíhají po smrti Afroameričana George Floyda, na které měli mít podíl policejní důstojníci, demonstrace proti rasismu a policejní brutalitě. Protestující v řadě měst svou zlobu obrátili proti konfederačním pomníkům, které poškodili nebo se je pokusili strhnout. V souvislosti s protesty lidé poškozují a ničí památky z období Konfederace napříč Amerikou – ve Virginii, v Severní a Jižní Karolíně, Mississippi nebo Washingtonu, D. C.