Ve více než sedmi desítkách měst USA probíhají po smrti Afroameričana George Floyda, na které měli mít podíl policejní důstojníci, demonstrace proti rasismu a policejní brutalitě. Protestující v řadě měst svou zlobu obrátili proti konfederačním pomníkům, které poškodili nebo se je pokusili strhnout. V souvislosti s protesty lidé poškozují a ničí památky z období Konfederace napříč Amerikou – ve Virginii, v Severní a Jižní Karolíně, Mississippi nebo Washingtonu, D. C.
V Charlestonu v Jižní Karolíně protestující poničili konfederační sochu nedaleko historické oblasti na jižním cípu města. Základnu sochy, vztyčené v roce 1932, posprejovali hesly „BLM“ (Black lives matter – Na životech černých záleží) a „zrádci“, informovala podle webu Politico tamní média s tím, že monument byl později zakryt plachtou.
V Severní Karolíně byla základna pomníku Konfederace označena černým X a zkratkou fráze vyjadřující pohrdání policií. Na památníku se také objevilo slovo „rasista“.
Také v pobřežním městě Norfolk ve Virginii protestující graffiti poškodili konfederační památník. V Tennessee a Pensylvánii byly cílem útoků sochy lidí kritizovaných za rasistické názory, ale bez jakýchkoliv vazeb na Konfederaci. V Nashvillu demonstranti svrhli sochu Edwarda Carmacka, státního zákonodárce ze začátku 20. století a novinového vydavatele s rasistickými názory.
Ve Filadelfii demonstranti posprejovali graffiti, pokusili se svrhnout a zapálit sochu bývalého starosty Franka Rizza. Ten byl, coby tamní hlava města, od roku 1972 do roku 1980 podporovateli uznáván za svou tvrdost proti zločinu. Kritiky byl však obviňován z diskriminace menšin.
Tyhle levicové nesmysly musí skončit, napsal Trumpův syn
Nepokoje se nevyhnuly ani hlavnímu městu USA, sídlu prezidenta, Kongresu a Nejvyššího soudu. „Tyhle levicové nesmysly musí skončit. Nyní ničí památníky z druhé světové války… WTF? Jaké omluvy vymyslí CNN a MSNBC pro hlupáky, kteří tohle udělali,“ zeptal se na Twitteru syn amerického prezidenta Donald Trump Jr. a sdílel příspěvek Národního parku ve Washingtonu, D. C., s řadou historických pomníků, které vandalové poničili nápisy.
This leftist bullshit has to stop. Now they’re destroying WWII memorials... WTF excuses will CNN and MSNBC make for the jerks that did this??? https://t.co/iUVZniZKfH
— Donald Trump Jr. (@DonaldJTrumpJr) June 1, 2020
V neděli se demonstranti vrhli také na 115 let starý pomník konfederačních vojáků a námořníků v Birminghamu ve státě Alabama. Starosta slíbil, že konfederační pomník z veřejného parku odstraní. „Dovolte mi dokončit práci za vás,“ uvedl podle CNN starosta Randall Woodfin po příjezdu na místo, načež prosil demonstranty, aby se rozptýlili před příjezdem policie, a dodal, že jejich hněvu rozumí.
Dokud památky Konfederace zůstanou, mír nebude
„Od Richmondu ve Virginii, kde byla velká jezdecká socha Roberta E. Leeho označena slovy ‚Už žádná bílá nadvláda‘ a ‚Krev na vašich rukách‘, po Oxford v Mississippi, kde byla socha obyčejného vojáka u vstupu do tamní univerzity označena slovy ‚Duchovní genocida‘, občané hlasitě vystupují proti systematickému rasismu a vztahují to k odkazu bílé nadvlády, kterou tyto monumenty představují,“ uvedla pro CNN profesorka historie na Univerzitě v Charlotte v Severní Karolíně Karen L. Coxová.
„Konfederační pomníky jsou intenzivně lokálními objekty. Byly tam umístěny místními a místní komunity se musí rozhodnout, zda je přesunou. A měly by je přesunout, protože straší městská náměstí Jihu, univerzitní kampusy i areály soudních budov a státních domů, které mají být demokratickými veřejnými místy. Dokud tyto památky Konfederace zůstanou v těchto společných prostorech, nebude tam mír,“ míní profesorka.