Konfederační pomníky v USA terčem odpůrců rasismu a policejní brutality

Ve více než sedmi desítkách měst USA probíhají po smrti Afroameričana George Floyda, na které měli mít podíl policejní důstojníci, demonstrace proti rasismu a policejní brutalitě. Protestující v řadě měst svou zlobu obrátili proti konfederačním pomníkům, které poškodili nebo se je pokusili strhnout. V souvislosti s protesty lidé poškozují a ničí památky z období Konfederace napříč Amerikou – ve Virginii, v Severní a Jižní Karolíně, Mississippi nebo Washingtonu, D. C.

V Charlestonu v Jižní Karolíně protestující poničili konfederační sochu nedaleko historické oblasti na jižním cípu města. Základnu sochy, vztyčené v roce 1932, posprejovali hesly „BLM“ (Black lives matter – Na životech černých záleží) a „zrádci“, informovala podle webu Politico tamní média s tím, že monument byl později zakryt plachtou.

V Severní Karolíně byla základna pomníku Konfederace označena černým X a zkratkou fráze vyjadřující pohrdání policií. Na památníku se také objevilo slovo „rasista“.

Také v pobřežním městě Norfolk ve Virginii protestující graffiti poškodili konfederační památník. V Tennessee a Pensylvánii byly cílem útoků sochy lidí kritizovaných za rasistické názory, ale  bez jakýchkoliv vazeb na Konfederaci. V Nashvillu demonstranti svrhli sochu Edwarda Carmacka, státního zákonodárce ze začátku 20. století a novinového vydavatele s rasistickými názory.

Ve Filadelfii demonstranti posprejovali graffiti, pokusili se svrhnout a zapálit sochu bývalého starosty Franka Rizza. Ten byl, coby tamní hlava města, od roku 1972 do roku 1980 podporovateli uznáván za svou tvrdost proti zločinu. Kritiky byl však obviňován z diskriminace menšin.

Tyhle levicové nesmysly musí skončit, napsal Trumpův syn

Nepokoje se nevyhnuly ani hlavnímu městu USA, sídlu prezidenta, Kongresu a Nejvyššího soudu. „Tyhle levicové nesmysly musí skončit. Nyní ničí památníky z druhé světové války… WTF? Jaké omluvy vymyslí CNN a MSNBC pro hlupáky, kteří tohle udělali,“ zeptal se na Twitteru syn amerického prezidenta Donald Trump Jr. a sdílel příspěvek Národního parku ve Washingtonu, D. C., s řadou historických pomníků, které vandalové poničili nápisy.

V neděli se demonstranti vrhli také na 115 let starý pomník konfederačních vojáků a námořníků v Birminghamu ve státě Alabama. Starosta slíbil, že konfederační pomník z veřejného parku odstraní. „Dovolte mi dokončit práci za vás,“ uvedl podle CNN starosta Randall Woodfin po příjezdu na místo, načež prosil demonstranty, aby se rozptýlili před příjezdem policie, a dodal, že jejich hněvu rozumí.

Dokud památky Konfederace zůstanou, mír nebude

„Od Richmondu ve Virginii, kde byla velká jezdecká socha Roberta E. Leeho označena slovy ‚Už žádná bílá nadvláda‘ a ‚Krev na vašich rukách‘, po Oxford v Mississippi, kde byla socha obyčejného vojáka u vstupu do tamní univerzity označena slovy ‚Duchovní genocida‘, občané hlasitě vystupují proti systematickému rasismu a vztahují to k odkazu bílé nadvlády, kterou tyto monumenty představují,“ uvedla pro CNN profesorka historie na Univerzitě v Charlotte v Severní Karolíně Karen L. Coxová.

„Konfederační pomníky jsou intenzivně lokálními objekty. Byly tam umístěny místními a místní komunity se musí rozhodnout, zda je přesunou. A měly by je přesunout, protože straší městská náměstí Jihu, univerzitní kampusy i areály soudních budov a státních domů, které mají být demokratickými veřejnými místy. Dokud tyto památky Konfederace zůstanou v těchto společných prostorech, nebude tam mír,“ míní profesorka.

Tagy: