Senát státu Mississippi v neděli schválil 37 hlasy ku 14 odstranění symbolu Konfederace ze státní vlajky. Republikánský guvernér Tata Reeves již předem deklamoval, že rozhodnutí vetovat nebude a zákon podepíše. O designu nové vlajky rozhodnou občané jižanského státu v referendu. O změně symbolu útlaku a otroctví se v Mississippi diskutovalo již dlouho, až poslední události v Americe však daly věci do pohybu. Mississippi byl posledním státem USA, jehož vlajka zahrnovala symbol Konfederace v původní podobě.
„Vlajka je sjednocujícím symbolem, pod kterým se všichni lidé spojují. Naše vlajka nesloužila tomuto účelu,“ uvedl mluvčí mississippské sněmovny reprezentantů republikán Philip Gunn. Za legislativním rozhodnutím o změně vlajky přitom překvapivě nestojí demokraté, ale republikáni, kteří v Mississippi ovládají obě legislativní tělesa.
Syn boxerské legendy: Black Lives Matter jsou rasisté. Na všech životech záleží
S Black Lives Matter by otec nesouhlasil, řekl v rozhovoru pro deník New York Post syn jednoho z nejlepších boxerů všech dob Muhammada Aliho. Sám pak hnutí považuje za rasistické a organizaci Antifa přirovnává k muslimským teroristům. V rozhovoru přišla řeč i na prezidenta Donalda Trumpa nebo jeho soupeřku z minulých voleb Hillary Clintonovou.
Bez zbytečné prodlevy zákon přislíbil podepsat i republikánský guvernér Tata Reeves. „Pro ekonomickou prosperitu a lepší budoucnost našich a vašich dětí musíme najít způsobit, jak se sjednotit. Tak, abychom zahojili své rány, odpustili si, obrátili list a vzájemně si důvěřovali,“ řekl pro stanici ABC 16 Reeves.
Legislativci konzervativního státu se také shodli na tom, že o nové vlajce by měli rozhodnout sami občané. „Chci, aby lidé měli možnost změny, neodejmu jim tuto možnost,“ prohlásil senátor Chris Brown. Několik designových návrhů na vlajku předvybere komise, občané Mississippi pak v listopadu zvolí nejlepší z návrhů. Nová vlajka musí dodržet pouze dvě podmínky – nesmí logicky obsahovat opět symbol Konfederace a zároveň musí zahrnout motto „V Boha (v kterého) věříme.“
Poslední z posledních
Změna vlajky jižanského státu byla na stole legislativců poměrně dlouhou dobu, ti však respektovali rozhodnutí občanů z referenda před devatenácti lety. V něm lidé odmítli 65 procenty hlasů odstranění symbolu Konfederace a jeho nahrazení dvaceti bílými hvězdami na modrém pozadí, což mělo symbolizovat přijetí Mississippi jako dvacátého státu do unie v roce 1817.
Symbol začal být trnem v očích odpůrců zvláště po střelbě v kostele Charlestonu, kde devět černochů z rasových důvodů zastřelil Dylann Roof. Ten zároveň na internet umístil fotky, na kterých mává s vlajkou Konfederace a pálí vlajku Spojených států. O rok později v roce 2016 dvě mississippské univerzity svěsily státní vlajky s poukazem na jejich kontroverznost a nemodernost. Poslední události spojené se smrtí George Floyda zákonodárce definitivně utvrdila v nutnou změnu.
Ve Spojených státech byl Mississippi posledním státem, který vlajku Konfederace v nezměněné podobě zahrnoval. Ostatní vlajky států jako například Florida, Arkansas nebo Tennessee nesou již pouhou symboliku konfederační vlajky.