Tisíce dětí navštěvují školy nesoucí jména vůdců Konfederace, kteří bojovali za zachování otroctví a „nadřazenost bílé rasy“ v Americe. Podle iniciativy Equal Justice (EJI) je na jejich počest pojmenováno více než 240 škol v USA. Přitom přibližně na polovinu těchto škol chodí převážně studenti tmavé pleti.
Podle EJI mnoho škol dostalo jména spojená s Konfederací jako součást koordinovaného úsilí guvernérů, zákonodárců a bělošských vůdců prosadit protirasová opatření na veřejných školách v 50. a 60. letech. Instituce se nachází v 17 státech, především na jihu USA od Severní Karolíny po Texas.
Policista zastřelil bělocha, který ho pronásledoval s nožem. Vyvolalo to další protesty BLM
Vzduchem létaly cihly, skleněné lahve i části silničních plastových barikád. Policejní oddělení v americkém Lancasteru čelilo v neděli večer rozzuřeným demonstrantům z hnutí Black Lives Matter. Protestující reagovali na zastřelení psychicky nemocného Ricarda Munoze, kterému sháněla pomoc jeho vlastní sestra, přijela ale policie. Jakmile Munoz důstojníka spatřil, rozeběhl se za ním s napřaženým nožem v pravé ruce. Policista ho následně zastřelil.
Poté, co tyto veřejné základní a střední školy otevřely své dveře Afroameričanům, mnoho studentů bílé pleti přešlo na soukromé školy. To podle EJI vedlo k tomu, že většina žáků na těchto školách je tmavé pleti. Podle dat iniciativy bylo od roku 2014 přejmenováno více než 30 škol, aby se vyloučila jakákoli vazba na zastánce otroctví.
V názvu mnoha škol ale jména konfederačních generálů zůstávají, což podle EJI může vést k tomu, že tamní žáci „pojmou za své nejen jméno, ale také myšlenky a symboly těchto mužů, kteří bojovali v brutální občanské válce s cílem ochránit nadřazenost bílé rasy“.
Důležité jsou finance
U přejmenování škol ale hrají důležitou roli také náklady, které se s ním pojí. Podle článku v magazínu Education Week vyšlo přejmenování jedné ze škol v okrese Fairfax v roce 2018 přibližně na 368 tisíc dolarů (přes osm milionů korun). Náklady totiž zahrnují i výměnu školních cedulí, sportovních dresů či uniforem kapely. Kvůli vyrovnání nákladů si okres navíc vyžádal soukromé dary ve výši více než 75 tisíc dolarů (asi 1,7 milionu korun).
Někteří obyvatelé Spojených států ale se změnami názvů nesouhlasí. Skupina rodičů a absolventů žalovala okres Houston ve snaze zamezit přejmenování sedmi budov, což je projekt, který měl Education Week stát asi 1,2 milionu dolarů (27 milionů korun).
Některé školy v Texasu pomohly snížit náklady tím, že název nezměnili celý. V San Antoniu vedení střední školy, která se původně jmenovala Střední škola Roberta E. Lee, schválilo změnu na Střední škola L. E. E. Zkratka LEE slouží totiž i pro Legacy of Education Excellence. Toto rozhodnutí ale vyvolalo kritiku rodičů a studentů, podle nichž změna není dostatečná, protože škola stále nese název „Lee“.
V Houstonu zvolili odlišný přístup a přejmenovali Základní školu Sidneyho Laniera, pojmenovanou po veteránovi konfederační armády, na Základní školu Boba Laniera, což je starosta města.
Komise pro školství v Montgomery ve státě Alabama pak uprostřed národních protestů v červenci odhlasovala přejmenování tří zařízení, konkrétně u dalších středních škol Roberta E. Lee a Sidneyho Laniera a také Jeffersona Davise.
Od smrti George Floyda a vypuknutí protestů po celých Spojených státech bylo odstraněno nebo přemístěno nejméně 45 konfederačních symbolů z veřejných míst.