Cena nemovitosti stoupá, musí růst i pojištění

Fakt, že si kvůli ochraně zdraví i majetku budeme muset sáhnout hlouběji do kapsy, není moc příjemné zjištění. Jenže nic není jen černé nebo bílé. Při stoupající inflaci a zvyšujících se cenách zboží všeho druhu je potřeba navýšit i platby za pojištění. A především zajistit, aby pojistná částka byla dostatečně vysoká a pokryla hodnotu domu, bytu či domácnosti.

Nemáte přehled, co jednotlivé druhy pojištění chrání? Česká asociace pojišťoven přináší základní informace:

Cestovní pojištění

Lékařská asistence: pomoc a zprostředkování lékařského ošetření, příp. hospitalizace, garance plateb za léčení, sledování zdravotního stavu pojištěného, převoz do odpovídajícího zdravotnického zařízení, cesta a ubytování osoby blízké v případě hospitalizace pojištěného, převoz ze zahraničí do ČR, lékařský doprovod, zajištění repatriace apod.

Pojištění motorových vozidel

Technická asistence: odtah vozidla, jeho dočasné uschování, příjezd servisního pracovníka a opravení porouchaného vozidla na místě, půjčení náhradního vozidla po dobu opravy nebo organizace jiné formy pokračování v jízdě, až po zajištění nouzového ubytování po dobu opravy apod.

Pojištění domácnosti

Technická asistence: odstranění příčiny technické havárie v domácnosti, vyslání specialisty (zámečníka, topenáře, instalatéra, sklenáře, pokrývače apod.), organizace uvedení domácnosti do původního stavu (před havárií), krátkodobé náhradní ubytování, převoz mobiliáře, ochrana nezabezpečeného bytu. Mezi asistenční služby k pojištění domácnosti patří v některých případech i péče o nezletilé rodinné příslušníky nebo domácí zvířata v případě onemocnění člena domácnosti apod.

Životní pojištění

Zdravotní asistence: lékař na telefonu – konzultace s odbornými lékaři, názor druhého lékaře, objednání k lékaři, doprovod k lékaři nebo na úřady, dovoz léků, pomoc v domácnosti (ošetřovatelská služba), donáška stravy, nákupy, úklid bytu.

Týká se to všeho a všech – zdražování. Netěší snad nikoho. Jsou ale situace, kdy bychom k navyšování ceny neměli přistupovat skepticky. Pojištění majetku je jednou z nich. „Pojistná částka by vždy měla být dostatečně vysoká, aby stačila na obnovení vybavení domácnosti a zásadní opravu či dokonce znovu postavení zničené nemovitosti. Pojištění střechy nad hlavou je určitě klíčová věc, která by měla být v pořádku a každý majitel by na to měl myslet,“ vysvětluje ředitel Úseku pojištění majetku a odpovědnosti pojišťovny Kooperativa Radek Starosta s tím, že rostou-li ceny materiálu i služeb, logicky se musí navýšit i částka za pojištění tak, aby pokryla náhradu škody v plném rozsahu.

Hlídání pojistky za pomoci indexace

Inflace a ceny se mění průběžně. Aby na aktualizaci pojistek a jejich dostatečné krytí nemuseli myslet sami klienti, nabízí jim Kooperativa šikovnou službu, říká se jí indexace.

„Pojišťovna inflaci a další faktory neustále vyhodnocuje a nabízí klientům aktualizace pojistných částek, limitů plnění a pojistného v závislosti na odpovídajícím inflačním vývoji. Stačí, když klient s indexací vyjádří souhlas a jeho pojištění se pak již aktualizuje automaticky,“ říká Radek Starosta s tím, že služba chrání pojištěné před takzvaným podpojištěním.

To může nastat, pokud klient nabízenou indexaci nevyužije, sám si ale nehlídá vývoj hodnoty svého majetku a v závislosti na něm ani pojistnou smlouvu. V takovém případě se může stát, že při škodě se sice dočká pojistného plnění, jenže ne v takové výši, v jaké by potřeboval. Jednoduše řečeno proto, že neplatil tolik, aby pojistka pokryla služby a materiál, který na opravu domu či bytu potřebuje. Právě před takovou situací indexace klienty chrání, oni sami se přitom nemusí o nic starat. „Mají tím jistotu, že nebudou sankcionováni kvůli podpojištění, tedy špatně nastavené výši pojistné částky. Samozřejmě u větších změn typu přístavby, modernizace či rozsáhlé rekonstrukce, nového příslušenství jako tepelné čerpadlo či solární panely… je třeba toto pojišťovně oznámit,“ pokračuje ředitel R. Starosta s tím, že pojistnou smlouvu je vhodné s poradcem aktualizovat každé tři roky.

Při nastavování aktuálních cen pojistek vychází pojišťovna z inflačního vývoje, zkušeností klientů a jejich skutečných pojistných potřeb. Kromě samotné indexace je vhodné zvážit i přechod k modernějším produktům. To platí především v případě, že klient uzavřel pojistnou smlouvu s pojišťovnou před delší dobou.

Šetřit na pojistce se nevyplácí

Základní doporučení zkušených profesionálů při vybírání pojistky zní: „Obecně platí, že varianta pojištění s vyšší cenou zaručuje lepší rozsah pojistné ochrany. Vybírat pojištění majetku podle nejnižší ceny není prozíravé. Může se pak stát, že kvůli úspoře v řádu pár stokorun v případě vzniku velké škody budete muset sahat hluboko do kapsy či čerpat nákladný úvěr.“

A loňské tornádo ukázalo, že šetřit na pojistce se skutečně nevyplácí. Jeden případ za všechny. Tornádo poškodilo řadový rodinný domek. Vzhledem k rozsáhlým škodám na nosných konstrukcích nařídil statik kompletní demolici objektu. Pojistná smlouva byla s pojištěným uzavřena v roce 1997 na pojistnou částku 800 000 Kč a její výše nebyla od té doby nijak aktualizována. Pojistná částka tedy neodpovídala hodnotě rodinného domu, která byla v době vzniku škody 3 200 000 Kč. Náklady na demolici a znovupořízení domku tak 4násobně převýšily objem vyplaceného pojistného plnění.

Tagy:
pojištění inflace pojistná smlouva Kooperativa pojišťovna

Hlavní zprávy

Zeman: Prezidentský kandidát koalice Spolu? Nevidím u nich žádnou osobnost
Miloš Zeman

Zeman: Prezidentský kandidát koalice Spolu? Nevidím u nich žádnou osobnost

Koalice Spolu tvořená ODS, KDU-ČSL a TOP 09 sice řeší otázku společného prezidentského kandidáta, ale nemá ve svých řadách žádnou osobnost. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to prohlásila současná hlava státu Miloš Zeman. Ten jako své favority označuje expremiéra Andreje Babiše (ANO) a odborového předáka Josefa Středulu. Zeman dále prozradil plány na blížící se dovolenou.

Holčička z legendární reklamy na Kofolu se vrací. Poznali byste herečku po 20 letech?
Kultura

Holčička z legendární reklamy na Kofolu se vrací. Poznali byste herečku po 20 letech?

Já nemusím, já už ho vidím. Slavná věta z dvacet let staré reklamy na Kofolu rok co rok Čechům připomíná, že jsou Vánoce. Hlavní aktérkou scénky je malá holčička, tehdy tříletá Sandra Flemrová. I když už se herectví nevěnuje, po dvou dekádách se k reklamě vrací a znovu pod značkou Kofoly. Jen prasátko se zahnutými zuby nahrazuje systém vratných skleněných lahví.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
23:57

Lukašenko: Ukrajina na nás vyslala rakety, zneškodnili jsme je

23:26

Putin chce vyhladovět celý svět, říká expert

22:54

Ukrajinci zničili ruské vybavení na Hadím ostrově

22:27

Manželka Pljuščenka schytala výsměch kvůli ložnici. Takový mišmaš a kýč, píší jí fanoušci

Nahlédněte do zákulisí toho, jak se vyvíjejí nejmodernější kartáčky

Zatímco sonická technologie spatřila světlo světa už v roce 1963, nejmodernější magnetická iO technologie byla do rukou uživatelů doslova předána v roce 2020. Že jsou jí teprve dva roky ale neznamená, že je to nějaká „rychlokvaška“ – experti na ústní zdraví ji vyvíjeli celkem 6 let a testovalo ji více než 1800 lidí. Vydejte se s námi do světa elektrických zubních kartáčků Oral-B iO do výzkumného a vývojového centra v německém Kronbergu.

Sledujte Partii s Milošem Zemanem: Co říká na krizi STAN a jak by řešil energetickou krizi?

Hostem nedělní Partie Terezie Tománkové bude prezident republiky Miloš Zeman. Témat k probírání bude řada, od afér hnutí STAN přes válku na Ukrajině až po energetickou krizi. Ve druhé části proběhne tradiční velká politická diskuse, které se zúčastní pirátka Olga Richterová, Karla Maříková z SPD, Marek Benda z ODS a za hnutí ANO Patrik Nacher. Partie s datem 3. července navíc bude poslední před letní pauzou, jinak s výjimkou Vánoc vysílá každou neděli tak, jak jsou diváci zvyklí. A jaká vlastně byla první polovina letošního roku podle Tománkové?

Vězení kvůli interrupcím? Budeme v šoku, až se to stane první ženě, varuje Biden

Nedávné zrušení federálního práva na interrupci, které přineslo rozhodnutí Nejvyššího soudu USA, může mít závažné následky. Americký prezident Joe Biden varoval, že kvůli takzvané potratové turistice může Američankám hrozit i vězení. „Myslím si, že mnoho lidí nevěří, že se něco takového bude dít. Ale ono bude,“ řekl Biden během svého viedohovoru s některými demokratickými guvernéry.

KOMENTÁŘ: Řešil by se „černoušek“ Hamilton i před lety? Dost možná nikoliv

Už tak nepříliš stojaté vody seriálu formule 1 rozvířila před nedělní Velkou cenou Velké Británie třaskavá vyjádření Nelsona Piqueta na adresu Lewise Hamiltona. O přídechu verbálního rasismu nelze diskutovat, hrubší zrno výraziva by však nemělo být za každou cenu vykládáno jako pokus o další diskriminaci lidí jiné barvy pleti, ať už je hnědá, bílá nebo třeba fialová.

Pusťte mě pryč, prosí Ronaldo vedení United. Nedovede si představit sezonu bez Ligy mistrů

Pro fanoušky „rudých ďáblů“ to byl splněný sen, možná základní stavební kámen pro to, aby se Manchester United vrátil ke slavným časům. Cristiano Ronaldo našel loni po 12 letech opět domov na Old Trafford. Sám po většinu sezony exceloval, ale to už se nedá říct o zbytku týmu. Takže i když má CR7 smlouvu ještě na další ročník, vedení sdělil: „Chci pryč.“

USA se do všeho míchají, vedou Západ k debaklu. Vlivný poradce řekl, jak válka skončí

Jeden z nejvlivnějších amerických ekonomů a komentátorů Jeffrey Sachs zkritizoval americkou roli ve válce na Ukrajině. Podle něj v americké politice dekády přetrvává politický neokonzervatismus, který usiluje o globální dominanci USA na celém světě a jehož nejnovější obětí se stala Ukrajina. Sachs v minulosti působil jako poradce vlád po celém světě, mimo jiné také v postsovětském Rusku, nyní působí u generálního tajemníka OSN.

Domácí zpravodajství

Graubner se oficiálně stal pražským arcibiskupem. Mše se zúčastnili Fiala nebo Klaus

Dosavadní olomoucký arcibiskup Jan Graubner po přečtení papežské buly při sobotní mši v katedrále sv. Víta na Pražském hradě usedl do křesla symbolizujícího arcibiskupský stolec a stal se tak pražským arcibiskupem. Do úřadu nastoupil po Dominiku Dukovi. Apoštolský nuncius Jude Thaddeus Okolo předal Graubnerovi pallium jakožto symbol arcibiskupa metropolity.

Spolu zvažuje na prezidenta tři jména. Odstřihneme se od STAN a Pirátů, říká Zdechovský

Nebude žádná vládní pětikoalice, odstřiháváme se od STAN a Pirátů. Tak mluvil v souvislosti s lednovými prezidentskými volbami v rozhovoru pro CNN Prima NEWS europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL). Podle něj některého z kandidátů podpoří nebo přímo navrhne koalice Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) samostatně. Možnosti má podle Zdechovského tři a vybere po senátních volbách podle nálady lidí. Volba prezidenta začne 13. ledna 2023.