reklama

Macrone, tvůj pas nechceme, skandovali Francouzi. Proti opatřením protestují už pět týdnů

Shromáždili se v ulicích Paříže, Marseille, Nice nebo Montpellieru. Už pátou sobotu v řadě protestovali Francouzi proti takzvaným covid pasům. Stovky tisíc demonstrantů skandovaly „Svoboda, svoboda“ nebo „Macrone, tvůj pas nechceme!“. Například v Lyonu musela policie použít slzný plyn.

reklama

Francouzi se nedokážou smířit s tím, že bez covid pasu budou podle nich občany druhé kategorie. Covid pasy totiž umožňují mimo jiné vstup do pohostinských zařízení. Na stovkách míst po celé zemi se tak již pátou sobotu za sebou sešly tisíce lidí, celkem se jejich počet odhaduje až na čtvrt milionu.

Prezident Emmanuel Macron ale nehodlá tlaku podlehnout a opatření se naopak stále zpřísňují. Vláda chce občany namotivovat, aby se nechali očkovat. Demonstranti ale tvrdí, že pasy omezují jejich svobodu a rozdělují společnost. „Zdravotní krize není za námi, s tímto virem budeme žít ještě několik měsíců,“ vzkazuje Macron.

Protesty jsou sice nejsilnější na jihu země, v Paříži se ale do pohybu daly hned tři mnohatisícihlavé průvody. Ačkoli jsou demonstrace ve Francii poměrně běžným a častým způsobem vyjádření nesouhlasu s vládní politikou, rozsah nynějších akcí je podle tamních médií vzhledem k létu a období dovolených velmi nadprůměrný.

Jako první se v Paříži vydali na pochod příznivci takzvaného hnutí žlutých vest, které v letech 2018 a 2019 protestovalo zprvu proti zdražování pohonných hmot a bydlení. Zhruba hodinu po nich se na Katalánském náměstí setkali účastníci pochodu organizovaného Florianem Philippotem, šéfem strany Patriotů a někdejším členem krajně pravicového Národního sdružení (RN). Třetí a nejmenší pařížský pochod startoval u burzovního paláce. Na průběh dohlíželo jen v hlavním městě 1600 příslušníků pořádkových sil.

Stop koronašílenství!

V davech protestujících byli mladí i staří, muži i ženy, lidé různých profesí. Na transparentech, kterými se vyzbrojili, se objevují hesla jako „Osvoboďme Francii“, „Stop koronašílenství“ nebo „Macrone, vezmi si svůj pas a vypadni“. Během předchozích demonstrací se objevily i nápisy, které stávající opatření přirovnávaly k nařízením nacistického Německa. Například v Lyonu musela policie použít i slzný plyn.

Francouzi často označují covid pasy také jako „zdravotní“. Co vše může takový pas obsahovat? V barech, kinech, nemocnicích nebo vlacích se od pondělí vyžadují QR kódy, které mají prokázat, že jejich držitel nemá covid. Zdravotní pas může obsahovat informaci o očkování, negativním testu nebo prodělání nemoci. K lidem, kteří nebudou mít potvrzení, jsou kontroloři první týden tolerantní. Od dalšího týdne ale už bude hrozit pokuta 135 eur (asi 3425 Kč).

Minulou sobotu se podle ministerstva vnitra sešlo 237 tisíc demonstrantů. Pořadatelé manifestací ale vládu obviňují, že čísla záměrně podhodnocuje. Skupina Nombre jaune (Žluté číslo), která svůj název odvozuje od protestního hnutí Žluté vesty, za minulý víkend eviduje nejméně 415 tisíc demonstrantů, přičemž celkový údaj je součtem údajů z jednotlivých měst po celé Francii.

Tagy:

Hlavní zprávy

Čeká nás špagetový „hladomor“. Neúroda obilí zdraží těstoviny a pečivo, chleba bude za 40
Finance

Čeká nás špagetový „hladomor“. Neúroda obilí zdraží těstoviny a pečivo, chleba bude za 40

Jako by nestačilo, že rostou ceny průmyslových surovin, energetických komodit nebo stavebního materiálu. Na spotřebitele se žene další vlna zdražování, za kterou tentokrát může horší úroda obilí a zejména tvrdé (semolinové) pšenice. Je tak jisté, že nahoru půjdou ceny pečiva a kvalitnějších, ale i těch obyčejných těstovin. Zdražení již dříve oznámily také pivovary.

Cynismus a nenávist. Odcházející šéf činohry se pustil do vedení Národního divadla
Kultura

Cynismus a nenávist. Odcházející šéf činohry se pustil do vedení Národního divadla

„Za těch dvacet let v divadelním provozu jsem ztratil sám sebe. Teď se hledám,“ říká odcházející šéf činohry Národního divadla Daniel Špinar (42). Za jeho rozhodnutím stojí vyostřené vztahy s ředitelem Zlaté kapličky Janem Burianem, který podle Špinara neúměrně kumuluje funkce, když zároveň roky vede katedru činohry na DAMU nebo řídí plzeňský Mezinárodní festival Divadlo. Špinar ve funkci dokončí ještě tuto divadelní sezonu.

Skandální věznice v USA: Pokus o útěk autobusem, divoké party a bití spoluvězňů
USA

Skandální věznice v USA: Pokus o útěk autobusem, divoké party a bití spoluvězňů

Newyorská věznice Rikers Island zažila ve čtvrtek scénu jako z amerického filmu. Jeden z trestanců využil nepozornosti strážců a pokusil se uprchnout vězeňským autobusem. Jízda devětadvacetiletého nešťastníka Abubakara Sanuwa ale netrvala dlouho. Sanuwo totiž vzápětí narazil do zdi věznice. Nejedná se přitom o ojedinělý incident. Věznicí Rikers Island hýbe v poslední době jeden skandál za druhým. Trestanci pořádají v celách divoké party, mlátí spoluvězně a videa z „akcí“ sdílejí na sociálních sítích.

Putinovo Jednotné Rusko drtivě vede ve volbách. Po sečtení poloviny hlasů má přes 46 procent

Ruská vládní strana Jednotné Rusko vede po sečtení poloviny hlasů ve volbách do Státní dumy, podle průběžných výsledků získala 46 procent, informovala agentura TASS. Do ruského parlamentu, o jehož složení Rusové rozhodovali od pátku do nedělního večera, se patrně dostanou ještě čtyři další strany, které překročily potřebný pětiprocentní práh.

Silné otřesy a mrak dýmu. Na Kanárech se probudila sopka a chrlí lávu, lidé prchají

Na Kanárských ostrovech začala erupce sopky Cumbre Vieja. Podle televize RTVE ze sopky na ostrově La Palma stoupá sloup bílého a černého dýmu. Sopka chrlí také popel a lávu. Úřady nařídily evakuaci několik stovek lidí, již žijí v blízkosti vulkánu či mají problémy s pohybem. Podle odborníku není možné určit, jak dlouho bude erupce pokračovat. Na Kanarské ostrovy v neděli přijede španělský premiér Pedro Sánchez, který odložil cestu na Valné shromáždění OSN v New Yorku.

Zakopali válečnou sekeru? Petříček pomáhá Maláčové s kampaní ČSSD v Praze

Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) během letákové kampaně v Praze využila pomoc bývalého ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD). Pro leckoho jde o velké překvapení. Petříček totiž v červnu opustil pražskou kandidátku strany, když zjistil, že její lídryní bude právě Maláčová. Ve vedení resortu zahraničí skončil poté, co jeho odvolání navrhl šéf sociálních demokratů Jan Hamáček.

reklama

Domácí zpravodajství

Maláčová by rozdávala každému, říká Ševčík. Inflace podle něj vystoupá na 5 procent

Zvyšování minimální mzdy je pouze politické téma, uvedl k plánu ministryně práce Jany Maláčové na další zvyšování minimální mzdy ekonom a kandidát koalice Trikolory, Svobodných a Soukromníků Miroslav Ševčík v Partii Terezie Tománkové. Zároveň uvedl, že se nárůst inflace nezastaví a do konce roku dosáhne pěti procent, což potvrdil také pirátský senátor Lukáš Wagenknecht.

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

reklama